Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)

Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka! 
AUTOR: Jarek Brzeski

Czas czytania: 6 min

TRZYDZIESTY CZWARTY ODCINEK PETS WORLD PODCAST

Z 34. odcinka Pets World Podcast dowiesz się:

– na czym polega proces szkolenia psa ratowniczego,

– jakie były początki Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu w 2017 roku,

– które rasy psów są lepiej przygotowane do tego rodzaju zadań i czy „zwykły pies” może zostać psem-ratownikiem,

– jakie predyspozycje psychiczne powinien mieć pies, który jest „kandydatem” na psa ratowniczego,

– jakie są największe wyzwania w pracy z psami ratowniczymi, zarówno podczas szkoleń, jak i akcji ratowniczych,

– po jakim czasie psy ratownicze przechodzą na emeryturę i czy zostają przy swoich przewodnikach,

– w jaki sposób Państwowa Straż Pożarna informuje strażaków-ochotników o zdarzeniach wymagających ich udziału w akcji,

– jak często grupa OSP z Gościeradza jest dysponowana do akcji w Polsce i poza jej granicami,

– które formacje są odpowiedzialne za poszukiwania terenowe i na gruzowiskach i jaki jest podział zadań pomiędzy Policją i Strażą Pożarną,

– która akcja ratowniczo-gaśnicza szczególnie zapadła w pamięć naszej gościni i z jakiego powodu,

– dlaczego wyszkolony pies ratowniczy jest w stanie zastąpić grupę nawet 150 osób zaangażowanych w poszukiwania,

– w jaki sposób strażacy-ratownicy radzą sobie ze stresem związanym z presją i odpowiedzialnością wynikająca z niesienie pomocy i kto pomaga pomagającym,

– jak przebiega akcja poszukiwawczo-ratownicza minuta po minucie i w jaki sposób dzielony jest obszar poszukiwań,

– z jakimi instytucjami i organizacjami współpracuje Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Gościeradza.

KIM JEST GOŚCINI 34. ODCINKA PODCASTU?

REGINA ZAWORSKA-KULCZYK – strażaczka-ratowniczka, przewodniczka psów ratowniczych Loco i Salvo. W 2010 roku przeszła kurs strażaka-ratownika i od tamtej pory uczestniczy w akcjach. Wcześniej była członkiem drużyny młodzieżowej. Jest też sekretarzem w zarządzie OSP KSRG Gościeradz. W 2017 roku przyczyniła się do założenia Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy OSP Gościeradz, pierwszego tego rodzaju zespołu w woj. kujawsko-pomorskim.

Dodajmy,  że Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego obchodzimy w ostatnią niedzielę kwietnia każdego roku. Od chwili jego ustanowienia przez Międzynarodową Organizację Psów Ratowniczych w 2008 roku, dzień ten celebrowany jest przez strażaków-ratowników, woprowców i goprowców oraz ich najbliższych czworonożnych partnerów. Imprezy związane z tym świętem odbywają się w całej Polsce pod hasłem: „Gotowi dla Ciebie 365 dni w roku”.

Partnerem odcinka jest Barry King – producent zabawek i akcesoriów dla psów i kotów.  

Za pomoc w realizacji odcinka dziękujemy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, a w szczególności jej oficerowi prasowemu – starszemu kapitanowi Karolowi Smarzowi.

Jesteś tu pierwszy raz? Zaobserwuj Pets World Podcast na Spotify oraz oceń go w swojej ulubionej aplikacji. Jest to najlepszy, darmowy sposób na wsparcie działań edukacyjnych Fundacji Pets World na rzecz dobra zwierząt w Polsce. Dziękujemy!  

O CZYM MÓWIMY W PETS WORLD PODCAST?

Cykliczna audycja z udziałem ekspertów z dziedziny zoologii jest autorskim projektem edukacyjnym Fundacji Pets World. Od lutego 2024 roku do udziału w programie zapraszamy lekarzy weterynarii, zoopsychologów, pasjonatów zoologii oraz partnerów podcastu. Nowe odcinki publikujemy co dwa tygodnie, we wtorek z samego rana na Spotify oraz na YouTube tego samego dnia o godzinie 18.00. Podcast jest też dostępny we wszystkich pozostałych aplikacjach podcastowych. Słuchaj Pets World Podcast i poznawaj z nami fascynujący świat zwierząt.

Przypomnijmy. Fundacja Pets World powstała w październiku 2021 roku z inicjatywy Sary Przytulskiej, wielkiej miłośniczki zwierząt. Więcej o fundacji przeczytasz tutaj.

JAK NIE ZGUBIĆ SIĘ W LESIE?

Przed wyprawą do lasu naładuj smartfon, zapoznaj się ze stroną internetową Banku Danych o Lasach, pobierz aplikację lub zabierz ze sobą mapę papierową. Obejrzyj również film przygotowany przez Lasy Państwowe oraz zapoznaj się z grafiką poniżej, która pochodzi ze strony lasy.gov.pl.  

jak-sie-znalezc-w-lesie

Kolejny odcinek Pets World Podcast opublikujemy we wtorek, 13 maja 2025 roku. Tym razem porozmawiamy na temat dogfrisbee, czyli wyjątkowego sportu kynologicznego. Do usłyszenia!

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na czym polega play therapy?

Znaleźć dom dla weterana, czyli adopcja psów po służbie

Pies, kot oraz żadne inne zwierzę nie jest lekiem na depresję

Zmysł węchu na pierwszym planie – aktywności z wykorzystaniem psiego nosa

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów „Piąty Pazur” w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Na czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)

Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!

czytaj

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz