7 rzeczy, których nie wiedziałeś o…. dokarmianiu zwierząt zimą

Zima już za rogiem. Pierwsze przymrozki odwiedziły już prawie całą Polskę. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić dla dziko żyjących ptaków? Dokarmiać! Oto 7 rzeczy, których nie wiedzieliście o dokarmianiu zwierząt zimą.
AUTOR: Anna Górska

Czas czytania: 4 min

Czy wiedzieliście, że, karmnik powinien mieć różne poziomy, na których znajduje się jedzenie?

Wiele ptaków żeruje na więcej niż jednym poziomie  wysokości, ale niektóre gatunki mają  określone preferencje. Na najniższym poziomie, czyli przy gruncie spotkamy gołębie, wróble, mazurki, kaczki i łabędzie.
Nieco wyżej, bo na poziomie stołu pokarmu szukają: kardynałowie, zięby i sójki.
Do karmników wiszących przylatują: sikorki i szczygły.
Natomiast na pniach drzew spotkamy dzięcioły, kowaliki i strzyżyki. Warto więc mieć kilka karmników lub dodatkowo rozsypać trochę nasion na ziemi.

Czy wiedzieliście, że, ptaki nie wydalają soli?

Wszystko spowodowane jest przez brak  woreczka żółciowego. Nie można więc podawać ptakom pokarmu zawierającego sól, czyli pieczywa czy słoniny wędzonej i solonej.

Czy wiedzieliście, że, ptaki nie wiedzą, że mogą zaspokoić pragnienie śniegiem lub lodem.

Przy temperaturach poniżej 0°C należy regularnie wstawiać do karmnika naczynie z ciepłą wodą, aby była dla nich dostępna choć przez pewien czas.

Czy wiedzieliście, że szyby mogą być dla ptaków równie niebezpieczne co drapieżniki?

Szyby, które odbijają niebo i drzewa wokół nich lub są przezroczyste, mogą zmylić ptaki, powodując, że widzą wyraźną ścieżkę lotu, a nie przeszkodę. Spłoszony, rozpędzony ptak, który próbuje schronić się w odbijających się w szybach drzewach, często nie przeżywa takiej kolizji. Pamiętaj, aby umieszczać karmnik bezpośrednio na szybie bądź parapecie lub w większej odległości od niej, np. 9 m od okna i nie w linii prostej.

Czy wiedzieliście, że karmnik należy regularnie czyścić?

Ptaki mogą zachorować z powodu resztek nasion i łusek, które spleśniały lub z odchodów nagromadzonych w karmnikach. Posiadając karmnik należy czyścić go mniej więcej raz na dwa tygodnie oraz częściej w okresach intensywnego użytkowania lub w ciepłych i wilgotnych warunkach. Pamiętaj również o grabieniu ziemi pod podajnikiem, aby zapobiec gromadzeniu się odpadów. Spleśniałe lub zepsute jedzenie jest niezdrowe nie tylko dla ptaków, ale także dla zwierząt domowych.

Czy wiedzieliście, że do karmnika można też wkładać owoce?

Ptaki takie jak rudziki, drozdy i jemiołuszki zwykle nie pojawiają się przy karmnikach, ponieważ nasiona nie są głównym składnikiem ich diety. Możesz je zwabić do swojego karmnika oferując owoce.

Czy wiedzieliście, że ptaki w budkach lęgowych szukają schronienia przed mrozem?

W okresie zimy, ptaki bardzo chętnie korzystają z budek lęgowych i innych domków dla ptaków, gdzie szukają schronienia. Warto powiesić lub zostawić po okresie lęgowym dodatkowe miejsca schronienia na chłodniejsze dni.

Wybrane dla Ciebie

Nie zostawiaj zwierzaka w kwaterze. Zabierz go ze sobą na seans  – rozmowa z Patrycją Blindow z kina „Żeglarz” w Jastarni

Jego historia liczy ponad 80 lat. Obecnie jest ostatnim czynnym kinem na Półwyspie Helskim, do którego oprócz ludzi, regularnie wpadają Bodo, Frelka, Wafel, Kokos czy Nadzia. Poznajcie legendarne, studyjne kino „Żeglarz” w Jastarni, czyli kolejne miejsce przyjazne zwierzętom, o którym porozmawialiśmy z jedną z jego opiekunek, Patrycją Blindow.

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz