Kilka słów o… Fretkach

Fretka domowa jest udomowioną formą tchórza zwyczajnego. To niewielki drapieżnik z rodziny łasicowatych. Jej popularność jako domowego pupila nieprzerwanie wzrasta od lat 80. XX wieku.
AUTOR: Agata Syrek

Czas czytania: 3 min


Wygląd

Długość ciała fretki wynosi od 33 do 36 cm u samic i od 38 do 41 cm u samców. Ogon ma długość od 7,5 do 10 cm. Zwierzęta te występują w różnym ubarwieniu, a dzieli się ono na kilka typów:

  • Typ tchórzowaty – występuje w kolorze brązowym, czarnym, rudym, pastelowym i czekoladowym
  • Typ łaciaty – ciało fretki pokryte jest białymi plamami w nieregularnym rozmieszczeniu (deresz srebrny, platynowy, arlekin, panda, borsuk, strzałka)
  • Typ jednobarwny – albinos, białe lub czarne umaszczenie
  • Typ angora – futro osiąga długość od 5 do 10 cm

W okolicach odbytu fretki znajdują się gruczoły zapachowe. Wydzielina z nich służy drapieżnikom do oznaczania terytorium. Zapach ten jest bardzo intensywny i nie jest tolerowany przez część osób. Fretka żyje od 6 do 15 lat, dlatego decyzja o jej zakupie powinna być przemyślana.
Dieta

Ze względu na swoją drapieżną naturę fretki są mięsożerne. W ich diecie może się znaleźć surowy i gotowany indyk, kurczak, przepiórka, gotowana wieprzowina, kaczka, jagnięcina, wołowina i baranina. Rzadziej można również podać ryby morskie. Z diety fretki należy wykluczyć surową wieprzowinę, gotowe wędliny, parówki i kiełbaski oraz ryby słodkowodne. Do możliwego minimum należy ograniczyć w diecie serca i wątrobę. Oprócz mięsa fretce można podać żółtka kurze, jajka przepiórcze, oliwę z oliwek lub tran, oraz suchą karmę, specjalnie przeznaczoną dla tego gatunku.

Jak dbać?

Fretki to zwierzęta bardzo energiczne, ruchliwe i radosne. Uwielbiają się bawić, są niezwykle ciekawskie i sprytne. Powinno się regularnie zapewniać im ruch i zabawę z właścicielem. Niewypuszczana z klatki fretka stanie się osowiała i smutna.

Klatka jest niezbędna podczas nieobecności właścicieli w domu, lub kiedy nie mają czasu na zabawę z pupilem. Pozostawiona bez opieki fretka może dokonać w domu zniszczeń podczas radosnych harców. Klatka dla fretki powinna być odpowiednio duża. Najlepiej aby była piętrowa, ponieważ fretki lubią się wspinać. Wszelkie skrytki, tunele i hamaki będą dodatkową atrakcją dla zwierzęcia.

Na dnie klatki warto umieścić kuwetę. Fretki są bardzo pojętne, więc nauczenie jej korzystania z kuwety nie zajmie dużo czasu. Będzie ona z niej korzystać również wypuszczona z klatki, dlatego warto umieścić kilka kuwet w całym domu. Należy wypełnić je niepylącym żwirkiem.

Choroby

Fretka może być nosicielem różnego rodzaju pasożytów, takich jak nicienie, tasiemce, pierwotniaki, wszy, pchły, kleszcze i roztocze. Należy zwrócić uwagę, czy u fretki nie występuje biegunka. Może ona oznaczać nietolerancje pokarmowe lub zapalenie żołądka i jelit.

Do chorób, na które może zapaść należy cukrzyca, nowotwory, choroby układu nerwowego, oddechowego, moczowego, choroby oczu oraz skóry. Aby uniknąć zarażenia się przez człowieka pasożytami układu pokarmowego od fretki należy ją szczepić oraz systematycznie odrobaczać, a także przestrzegać podstawowych zasad higieny w trakcie oraz po skończonej zabawie.

Wybrane dla Ciebie

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

Wizyta u weterynarza

Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz