Kilka słów o… Fretkach

Fretka domowa jest udomowioną formą tchórza zwyczajnego. To niewielki drapieżnik z rodziny łasicowatych. Jej popularność jako domowego pupila nieprzerwanie wzrasta od lat 80. XX wieku.
AUTOR: Agata Syrek

Czas czytania: 3 min


Wygląd

Długość ciała fretki wynosi od 33 do 36 cm u samic i od 38 do 41 cm u samców. Ogon ma długość od 7,5 do 10 cm. Zwierzęta te występują w różnym ubarwieniu, a dzieli się ono na kilka typów:

  • Typ tchórzowaty – występuje w kolorze brązowym, czarnym, rudym, pastelowym i czekoladowym
  • Typ łaciaty – ciało fretki pokryte jest białymi plamami w nieregularnym rozmieszczeniu (deresz srebrny, platynowy, arlekin, panda, borsuk, strzałka)
  • Typ jednobarwny – albinos, białe lub czarne umaszczenie
  • Typ angora – futro osiąga długość od 5 do 10 cm

W okolicach odbytu fretki znajdują się gruczoły zapachowe. Wydzielina z nich służy drapieżnikom do oznaczania terytorium. Zapach ten jest bardzo intensywny i nie jest tolerowany przez część osób. Fretka żyje od 6 do 15 lat, dlatego decyzja o jej zakupie powinna być przemyślana.
Dieta

Ze względu na swoją drapieżną naturę fretki są mięsożerne. W ich diecie może się znaleźć surowy i gotowany indyk, kurczak, przepiórka, gotowana wieprzowina, kaczka, jagnięcina, wołowina i baranina. Rzadziej można również podać ryby morskie. Z diety fretki należy wykluczyć surową wieprzowinę, gotowe wędliny, parówki i kiełbaski oraz ryby słodkowodne. Do możliwego minimum należy ograniczyć w diecie serca i wątrobę. Oprócz mięsa fretce można podać żółtka kurze, jajka przepiórcze, oliwę z oliwek lub tran, oraz suchą karmę, specjalnie przeznaczoną dla tego gatunku.

Jak dbać?

Fretki to zwierzęta bardzo energiczne, ruchliwe i radosne. Uwielbiają się bawić, są niezwykle ciekawskie i sprytne. Powinno się regularnie zapewniać im ruch i zabawę z właścicielem. Niewypuszczana z klatki fretka stanie się osowiała i smutna.

Klatka jest niezbędna podczas nieobecności właścicieli w domu, lub kiedy nie mają czasu na zabawę z pupilem. Pozostawiona bez opieki fretka może dokonać w domu zniszczeń podczas radosnych harców. Klatka dla fretki powinna być odpowiednio duża. Najlepiej aby była piętrowa, ponieważ fretki lubią się wspinać. Wszelkie skrytki, tunele i hamaki będą dodatkową atrakcją dla zwierzęcia.

Na dnie klatki warto umieścić kuwetę. Fretki są bardzo pojętne, więc nauczenie jej korzystania z kuwety nie zajmie dużo czasu. Będzie ona z niej korzystać również wypuszczona z klatki, dlatego warto umieścić kilka kuwet w całym domu. Należy wypełnić je niepylącym żwirkiem.

Choroby

Fretka może być nosicielem różnego rodzaju pasożytów, takich jak nicienie, tasiemce, pierwotniaki, wszy, pchły, kleszcze i roztocze. Należy zwrócić uwagę, czy u fretki nie występuje biegunka. Może ona oznaczać nietolerancje pokarmowe lub zapalenie żołądka i jelit.

Do chorób, na które może zapaść należy cukrzyca, nowotwory, choroby układu nerwowego, oddechowego, moczowego, choroby oczu oraz skóry. Aby uniknąć zarażenia się przez człowieka pasożytami układu pokarmowego od fretki należy ją szczepić oraz systematycznie odrobaczać, a także przestrzegać podstawowych zasad higieny w trakcie oraz po skończonej zabawie.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz