Pielęgnacja uzębienia u kotów

Koty mają ostre i mocne zęby. Aby tak pozostało, należy od początku dbać o higienę jamy ustnej. To szczególnie ważne, ponieważ częste infekcje czy zapalenia dziąseł mogą prowadzić do usunięcia u kota nawet wszystkich zębów! Higiena to ważna rzecz. I chociaż nasze koty myją się same, to nie zapominajmy o ich ząbkach.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Czyszczenie zębów kota?

Koty mogą mieć tak samo jak ludzie problemy z zębami z powodu braku higieny jamy ustnej. Jeżeli nie usuwa się osadów, może powstać kamień nazębny. Ten z kolei jest idealną pożywką dla bakterii. Powstaje zagrożenie próchnicą i zapaleniem dziąseł. Gdy bakterie przedostaną się na skutek zapalenia dziąseł do wnętrza organizmu, mogą w najgorszym razie doprowadzić nawet do uszkodzenia serca, nerek lub wątroby. Aby do tego nie dopuścić, warto rozpocząć pielęgnowanie uzębienia już u maleńkich kotków. Zęby są u nich jeszcze wolne od nalotu i zdrowe – i tak powinno w idealnym wypadku pozostać do końca życia. Jedną z możliwości jest przyzwyczajenie kotka do czyszczenia zębów. Istnieją nawet specjalne pasty do zębów, które mają kotu umilić tę czynność (pasta dla ludzi nie nadaje się dla kotów!). Trening ten wymaga jednak wiele delikatności i cierpliwości.

Właściwa dieta zapobiega problemom

Jest wiele kotów, które mimo wszelkich wysiłków, nigdy nie przyzwyczają się do czyszczenia zębów. Wtedy trzeba spróbować zastosować odpowiedni pokarm dla profilaktyki i wzmocnienia przydziąśla. Intensywne gryzienie wzmacnia mięśnie i przyzębie, co ma dobry wpływ na zdrowie zębów. Podając kocięciu karmę zaopatrujesz go nie tylko we wszystko, czego potrzebuje dla harmonijnego wzrostu, ale także wspierasz od pierwszego dnia higienę jego jamy ustnej. Zbyt drobna karma jest połykana bez gryzienia przez duże koty, co nie jest korzystne dla higieny jamy ustnej. Dlatego należy przy wyborze karmy dla dorosłego kota zawsze zwracać uwagę na sposób podania karmy. Ścieranie osadów nazębnych umożliwiają również specjalne gryzaki dla kotów. Wprawdzie ogryzanie kości również prowadzi do ścierania nalotu na zębach, ale odłamki kości mogą prowadzić do niebezpiecznych dla życia uszkodzeń przełyku lub żołądka.

Zwracaj uwagę nie tylko na właściwą dietę, lecz przyzwyczajaj swojego kota od pierwszego dnia do regularnego kontrolowania zębów. Często wystarcza jeden rzut oka do jamy ustnej kota, by rozpoznać kłopoty z zębami lub zapalenie dziąseł. Stan uzębienia powinien raz w roku skontrolować lekarz weterynarii.

Więcej tekstów na: https://www.happycat.pl/

Wybrane dla Ciebie

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz