Aleksandretta Obrożna

Aleksandretta obrożna – gatunek średniej papugi z rodziny Psittaculidae. Zamieszkuje kraje Azji (Pakinstan, Afganistan, Cejlon, Indie). Jest to bardzo popularny gatunek papug w hodowlach oraz jako domowy pupil. Żywi się karmą dla średnich papug oraz całym mnóstwem warzyw i owoców.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Czas czytania: 3 min

W środowisku naturalnym papuga ta żywi się zbożami, nasionami traw, owocami czy liśćmi różnych drzew. Aleksandretta Obrożna w naturze występuje tylko zielona. Pozostałe mutacje są stworzone przez człowieka. Mutacji jest bardzo dużo, jedne z najnowszych to np. Cleartail Opalin (Clear – czysty, Tail – ogon, w naszym kraju ta mutacja jest nazywana Biała/żółta głowa biały/żółty ogon). Ceny są jednak bardzo wysokie, 12-14 tysięcy/szt. Jest to z pewnością mutacja dla zaawansowanych hodowców. Aleksandretta Obrożna w hodowlach nie sprawia większych trudności. Jest bardzo odporna na różnego rodzaju choroby, dobrze się rozmnaża, a potomstwo nie wymaga specjalnej troski  hodowlanej. Każda para na lęgi powinna być w osobnej wolierze w której nie powinno być też innych gatunków papug. Oczywiście mając młode trzeba dołożyć jedna miseczkę więcej , podawać więcej karmy by rodzice mieli czym karmić. Dodatkowo sugeruję dołożyć pojemnik z karmą jajeczną i podawać jakieś witaminy do wody. Budkę lęgową sugeruję ze sklejki o rozmiarze ok. 25-30cm szerokość, długość i 40cm wysokość. Dno najlepiej wysypać trocinami.

Podczas gdy młode rosną należy budkę regularnie czyścić wymieniając przy tym trociny. Samica wysiaduje zazwyczaj 4-6 jaj przez 24-25 dni. Młode lubią długo siedzieć w  budce. Często są już opierzone, samodzielne a nie chcą wyjść z budki. Bywa że na siłę trzeba je z niej wyciągnąć. Aleksandretty mają zdolności niszczycielskie stąd warto wolierę wyposażyć w dodatkowe zabawki z drzewa, liny by miały co robić. Jak  już wspomniałem w naturze występuje tylko zielona, ale z różnym odcieniem  szczególnie żółtym. Takie papugi się wyłapuje i tworzy nowe pary by stworzyć nowe mutacje. Choć to już bardziej historia. Wśród najpopularniejszych mutacji w naszych hodowlach można wymienić lutino, niebieską, turkus, pallid czy cleartail. Aleksandretta jako pupil w domu nagrodzi nam opiekę nad nią. Często staje się członkiem rodziny potrafiącym nawet mówić, choć czasem bywają i  złośliwe z prawdziwym charakterkiem, które będą trzymać nas na dystans nie pozwalając się np. pogłaskać po głowie czy po dziobku. Ogólnie Aleksandretty to  bardzo ładne ptaki, szczególnie robią duże wrażenie  po wypierzeniu. Mają ładne barwy, długi piękny ogon. Jako ciekawostkę podam, że Aleksandretty wyczuwają obcego. Jeśli ktoś przyjdzie nieznajomy do naszej hodowli, papugi zaczynają mocno skrzeczeć dając tym samym znak, że ktoś obcy się pojawił na naszym terenie.

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz