Recepta na psią długowieczność od firmy Loyal*

Każdy psi opiekun zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem ich ukochanego podopiecznego. Co, jeśli moglibyśmy wydłużyć ich życie i znacznie opóźnić nadejście tego smutnego momentu?
AUTOR: Aleksandra Rybicka

Czas czytania: 4 min

Tym zadaniem zajęła się firma Loyal. Proponowane przez nich rozwiązanie na razie celuje w rasy duże i olbrzymie, ale kto wie, być może zdołają oni pomóc większej grupie czworonogów.

LOY-001, CZYLI JAK ZAPEWNIĆ PSU DŁUGOWIECZNOŚĆ

Pod koniec 2023 roku amerykańska firma biotechnologiczna Loyal ogłosiła, że ich nowatorski lek o roboczej nazwie LOY-001 wkroczył w fazę kliniczną. Firmą zarządza zaledwie 29-letnia Celine Halioua z Austin. Młoda badaczka założyła start-up, który w kolejnych latach przekształcił się w dobrze prosperującą firmę w wieku 24 lat. Obecnie Loyal prowadzi badania nad szeregiem eksperymentalnych leków, z czego flagowym jest właśnie loy-001. Jeśli badania wykażą skuteczność tej substancji, amerykańska agencja żywności dopuści lek do obiegu. Dopiero wtedy terapia może wejść do użytku już w 2026 roku. Lek nie będzie jednak dostępny dla wszystkich, a wskazania do jego użycia wyznaczą lekarze weterynarii.

Recepta na psią długowieczność od firmy Loyal

LEK, JEDYNIE DLA PSÓW DUŻYCH I OLBRZYMICH

Psy należące do ras dużych i olbrzymich żyją nawet o połowę krócej i starzeją się znacznie szybciej niż przedstawiciele mniejszych ras. Częściej doskwierają im również schorzenia układu ruchu, takie jak zwyrodnienia stawów. Naukowcy spierają się co do przyczyn takiego stanu rzeczy. Firma Loyal skupiła się na różnicach w poziomie hormonu wzrostu, a konkretnie IGF-1. To właśnie w ten czynnik uderza ich nowatorski lek. Badania wykazały, że duże czworonogi mają nawet do 28 razy wyższy poziom tego hormonu, a przyczyna prawdopodobnie leży w doborze sztucznym stosowanym od wieków w hodowlach psów rasowych. Odpowiedzialność za ich los spoczywa więc na naszych barkach. Czy powinniśmy więc próbować ratować nasze psy, rozwijając kosztowne terapie, zamiast zastanowić się nad zasadnością utrzymywania hodowli psów rasowych, jeśli kosztem jest ich cierpienie i skrócony czas życia?

SKĄD POMYSŁA NA TAKĄ INWESTYCJĘ?

Oczywistym impulsem do zainteresowania się tą sprawą jest chęć opiekunów do spędzania dłuższego okresu ze swoim czworonogiem. Podstawą badań przy tworzeniu LOY-001 stanowiły obserwacje nad różnicami między psami ras dużych i średnich. Następnie sprawdzono, przeprowadzając eksperymenty na gryzoniach, że zmniejszony poziom hormonu wzrostu znacząco wydłuża życie. Wnioski przełożono na psy i zaczęto próby sprawdzenia potencjału takiego rozwiązania. Obiecujących danych dostarczyły także badania zespołu innych badaczy, które opisały przypadki labradorów, które dzięki mutacji w konkretnym genie zdołały przekroczyć wiek, nieznany dotychczas przedstawicielom tej rasy.

Recepta na psią długowieczność od firmy Loyal

JAK DZIAŁA LOY-001?

Lek działa na zasadzie hamowania genu, który odpowiada za produkowanie hormonu wzrostu w organizmie psa. Podanie leku, w formie szczepionki, musi być powtarzane wielokrotnie, co 3 do 6 miesięcy. Po zaaplikowaniu leku, w organizmie psa poziom hormonu wzrostu spada do poziomu analogicznego do tego u psów średnich. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak bardzo skuteczny okaże się lek w przedłużaniu życiu psów poddanych terapii. Celine Halioua deklaruje, że będzie to co najmniej rok. W perspektywie średniego czasu życia psów ras dużych, który wynosi jedynie 8 lat, jest to znaczna zmiana. Ostatecznej odpowiedzi na to pytanie dostarczą nam trwające obecnie badania, które mają monitorować stan zdrowia 1000 psów przez najbliższe 7 lat.

CO PRZYNIESIE PRZYSZŁOŚĆ?

O ile stworzenie leku na długowieczność psów już i tak wydaje się śmiałą wizją, o tyle nie możemy nie zadać kluczowego pytania: Co z ludźmi? Kiedy my doczekamy się podobnych inwestycji? Przedstawiciele firmy Loyal otwarcie wyrazili chęć pracy nad tego typu rozwiązaniami, ale nie zdradzają, czy rozpoczęli konkretne badania w tym kierunku. Być może musimy poczekać na dowody skuteczności LOY-001, żeby móc marzyć o długim i szczęśliwym życiu z naszymi czworonogami.

* Artykuł powstał w połowie marca 2024 roku.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Psi Alzheimer

Ból w weterynarii

10 ciekawostek o psach

Psi senior. Jak o niego zadbać?

Dlaczego psy nie mają zawałów?

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Wózkiem przez życie psiego seniora

Badania geriatryczne u psów seniorów

Mastif tybetański – stróż Twojego domu

Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu psów

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Opieka nad psim seniorem. O czym należy pamiętać?

Wybrane dla Ciebie

Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach

Pozornie określenie to brzmi dość sympatycznie, jednak wiąże się z zaburzeniem neurologicznym, jakim jest hipoplazja móżdżku. Co jest przyczyną tego zaburzenia? Czy da się to leczyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

czytaj

Badania krwi u królików. Czy są konieczne?

Króliki stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Czy odpowiedzialny opiekun powinien badać maluchom krew? A jeśli tak, to jak często?

czytaj

Na czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)

Tego jeszcze u nas nie było! Mamy dla Was wyjątkowy odcinek Pets World Podcast. Tym razem porozmawialiśmy z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który na co dzień pracuje z 4-letnim owczarkiem belgijskim o imieniu „Palnik”.

czytaj

Żerdzie dla papug

Papuga całe swoje życie stoi. Bawiąc się, jedząc czy śpiąc, używa swoich nóg do poruszania się po klatce, gałęziach i placu zabaw. Zapewnienie dobrej jakości żerdzi jest więc niezbędne dla utrzymania stóp w zdrowiu i odpowiedniej kondycji.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz