
Mastif tybetański – stróż Twojego domu
Czas czytania: 2 min

- Pochodzenie
Mastif Tybetański wywodzi się z Tybetu. Jego zadaniem było strzeżenie domostw oraz bydła. Jest niezwykle odporny na niskie temperatury, dzięki gęstej sierści. Nie sprawdzi się w bloku na małej powierzchni. Zdecydowanie lepiej odnajdzie się w domu z dużym ogrodem, gdzie będzie miał miejsce do biegania a także teren do pilnowania. Idealnie czuje się w roli stróża, z uwagi na swoją przeszłość.
- Wygląd
Mastif wyglądem przypomina lwa i imponuje swoimi dużymi rozmiarami. Ich wielkość w kłębie jest imponująca: u samców około 66 cm, natomiast u suki około 61 cm. Ich waga waha się między 35 a nawet 75 kilogramów. Ten wygląd budzi postrach u niejednego człowieka. Głowa jest duża z brązowymi oczami, trójkątnymi uszami i grzywą, która nadaje charakterystyczny wygląd lwa. Tułów i łapy są bardzo silne, a całe ciało pokryte gęstą sierścią. Występuje w różnych umaszczeniach. Najbardziej popularne to czarny, czarny podpalany, czerwony i błękitny.
- Charakter
Czy mastyf tybetański jest tak groźny na jakiego wygląda? Oprócz imponujących rozmiarów, potrafi zaskoczyć również donośnym szczekaniem. Z uwagi na jego wielkość najlepiej czuje się w dużym domu z dużym ogrodem. Jest przystosowany do niskich temperatur, dlatego może mieszkać na podwórku. Wymaga jednak budy dostosowanej do jego rozmiarów oraz nie wolno zapominać o kontakcie z opiekunem. Do swoich właścicieli jest przywiązany, jednak do obcych podchodzi z dystansem. Mastif tybetański jest uparty i dominujący. Nie łatwo nad nim zapanować. Wymaga wczesnej socjalizacji oraz dużej cierpliwości w tresurze. Już od najmłodszych lat należy postawić mu granice i nauczyć pożądanych zachowań. Oczywiście w miarę możliwości, ponieważ nie warto liczyć, że pies stanie się nam całkowicie posłuszny. Okazuje się, że są przyjaźnie nastawione do dzieci. Lubią też zabawę z opiekunem oraz z innymi psami. Nie potrzebują przesadnej aktywności. Z uwagi na rozmiar, dużo ruchu może nadmiernie obciążyć stawy. Wystarczą regularne spacery, by zapewnić odpowiednią dawkę codziennego ruchu.
- Zdrowie
Pies ten uchodzi za zdrową rasę. Nie jest obciążony wieloma chorobami genetycznymi. Żyje około 10 lat, co na duże rasy jest dobrym wynikiem. Najczęściej odnotowanymi schorzeniami są skręty żołądka, a także choroby oczu i uszu.
- Pielęgnacja
Mastif nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jego futro jest bezzapachowe oraz niełatwo je pobrudzić. Opiekun powinien jednak zadbać o regularne wyczesywanie. Ważna jest także pielęgnacja oczu i uszu. Należy je regularnie czyścić, ponieważ są podatne na stany zapalne.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj