Mastif tybetański – stróż Twojego domu

Mastif tybetański – dużych rozmiarów pies, który wyglądem przypomina lwa. Jest to jedna z najstarszych ras. Charakteryzuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Mastif nie jest odpowiedni jako pierwszy pies. Opiekun powinien mieć duże doświadczenie, by móc właściwie się nim zająć.
AUTOR: Malwina Szargan

  • Pochodzenie

Mastif Tybetański wywodzi się z Tybetu. Jego zadaniem było strzeżenie domostw oraz bydła. Jest niezwykle odporny na niskie temperatury, dzięki gęstej sierści. Nie sprawdzi się w bloku na małej powierzchni. Zdecydowanie lepiej odnajdzie się w domu z dużym ogrodem, gdzie będzie miał miejsce do biegania a także teren do pilnowania. Idealnie czuje się w roli stróża, z uwagi na swoją przeszłość.

  • Wygląd

Mastif wyglądem przypomina lwa i imponuje swoimi dużymi rozmiarami. Ich wielkość w kłębie jest imponująca: u samców około 66 cm, natomiast u suki około 61 cm. Ich waga waha się między 35 a nawet 75 kilogramów. Ten wygląd budzi postrach u niejednego człowieka. Głowa jest duża z brązowymi oczami, trójkątnymi uszami i grzywą, która nadaje charakterystyczny wygląd lwa. Tułów i łapy są bardzo silne, a całe ciało pokryte gęstą sierścią. Występuje w różnych umaszczeniach. Najbardziej popularne to czarny, czarny podpalany, czerwony i błękitny.

  • Charakter

Czy mastyf tybetański jest tak groźny na jakiego wygląda? Oprócz imponujących rozmiarów, potrafi zaskoczyć również donośnym szczekaniem. Z uwagi na jego wielkość najlepiej czuje się w dużym domu z dużym ogrodem. Jest przystosowany do niskich temperatur, dlatego może mieszkać na podwórku. Wymaga jednak budy dostosowanej do jego rozmiarów oraz nie wolno zapominać o kontakcie z opiekunem. Do swoich właścicieli jest przywiązany, jednak do obcych podchodzi z dystansem. Mastif tybetański jest uparty i dominujący. Nie łatwo nad nim zapanować. Wymaga wczesnej socjalizacji oraz dużej cierpliwości w tresurze. Już od najmłodszych lat należy postawić mu granice i nauczyć pożądanych zachowań. Oczywiście w miarę możliwości, ponieważ nie warto liczyć, że pies stanie się nam całkowicie posłuszny. Okazuje się, że są przyjaźnie nastawione do dzieci. Lubią też zabawę z opiekunem oraz z innymi psami. Nie potrzebują przesadnej aktywności. Z uwagi na rozmiar, dużo ruchu może nadmiernie obciążyć stawy. Wystarczą regularne spacery, by zapewnić odpowiednią dawkę codziennego ruchu.

  • Zdrowie

Pies ten uchodzi za zdrową rasę. Nie jest obciążony wieloma chorobami genetycznymi. Żyje około 10 lat, co na duże rasy jest dobrym wynikiem. Najczęściej odnotowanymi schorzeniami są skręty żołądka, a także choroby oczu i uszu.

  • Pielęgnacja

Mastif nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jego futro jest bezzapachowe oraz niełatwo je pobrudzić. Opiekun powinien jednak zadbać o regularne wyczesywanie. Ważna jest także pielęgnacja oczu i uszu. Należy je regularnie czyścić, ponieważ są podatne na stany zapalne.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz