Psi senior – jak o niego zadbać?

Twój pies się starzeje, a Ty chcesz się nim jak najlepiej zająć? Kilka prostych trików ułatwi Wam życie! Pamiętaj, psi senior potrzebuje specjalnej opieki, więcej odpoczynku i dużo miłości.
AUTOR: Anna Wiśniewska

Powiedz nie otyłości !

Jedną z charakterystycznych cech u seniorów jest nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Zbiera się ona najczęściej w okolicach brzucha. spowodowana jest zmniejszonym zapotrzebowaniem na kaloryczność, spowolnieniem pracy metabolizmu a także zmniejszoną aktywnością fizyczną. Pieski, szczególnie starsze podatne są na wszelkiego rodzaju urazy i zwyrodnienia stawów, więc zachowanie dobrej formy może uchronić je przed kontuzją.

Jak o to zadbać?

Po pierwsze stosuj dietę dopasowaną do Twojego pupila. Lekkostrawne jedzenie, mniej podjadanie to konieczność! Ogranicz do minimum węglowodany a staraj się podawać tylko pełnowartościowe posiłki bogate w potrzebne makro i mikroelementy. Po drugie zadbaj o regularny wysiłek fizyczny Twojego psa. Jeśli nie ma już sił na długie spacery, zadbaj o regularne, krótkie wędrówki. Pomóż psiakowi w wchodzeniu po schodach. Specjalne nosidła stabilizują kręgosłup psa i odciążają stawy.

Ogranicz ryzykowne aktywności

Jeśli nie chcesz aby Twój pies był narażony na choroby związane ze złą pracą stawów to ogranicz do minimum aktywności takie jak skakanie, czy zeskakiwanie. Jeśli Twój pies jeździ z Tobą samochodem to koniecznie zakup odpowiednią rampę, która poprawi komfort wchodzenia i schodzenia z bagażnika samochodu. To samo tyczy się wchodzenia na kanapę. Jeśli pozwalasz na to swojemu pupilowi to możesz zakupić specjalne schodki albo rampę, która umożliwi mu wspinanie w ulubione miejsce. Ogranicz do minimum wchodzenie po schodach. Jeśli Twój psiak ma posłanie „na piętrze” to możesz zadbać o to, aby było w bardziej dostępnym dla niego miejscu.

Zadbaj o jego stan zdrowia

Wszystkie stany zapalane mogą być dla psiego seniora bardzo niebezpieczne. Nie lekceważ żadnych niepokojących objawów. Dbaj w tym okresie szczególnie o higienę jamy ustnej.,Bolesne dziąsła moga powodować stany zapalne i doprowadzić do rozprzestrzeniania się choroby na inne tkanki czy organy wewnętrzne.

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz