Wózkiem przez życie psiego seniora

Długość psiego życia statystycznie wydłużyła się o dwa lata przez ostatnie dwadzieścia lat. Zawdzięczamy to rozwojowi medycyny weterynaryjnej i poprawie standardów opieki nad czworonogami, a także zmianie ich miejsca w ludzkiej hierarchii społecznej. Niestety wraz ze zwiększeniem ilości psich seniorów, pojawiły się nowe trudności w postaci chorób geriatrycznych.
AUTOR: Aleksandra Rybicka

Czas czytania: 6 min

SPECJALIŚCI GERIATRZY OD PSICH CHORÓB

Tutaj także możemy liczyć na pomoc lekarzy specjalistów, którzy prężnie rozwijają tę dziedzinę. Duża część psów wraz z upływem lat cierpi na choroby degeneracyjne układu ruchu, takie jak zwyrodnienia czy zwiotczenia mięśni. Tego typu problemy potrafią być niezwykle bolesne dla zwierząt i bardzo uciążliwe dla opiekunów. Dzieje się tak, gdyż uniemożliwiają wychodzenie na spacery, wchodzenie po schodach lub wskakiwanie na meble.

JAK MOŻESZ POMÓC PSU-SENIOROWI?

Na szczęście rozwiązań jest stosunkowo wiele. Od leczenia objawowego, w celu zmniejszenia bólu do zastosowania czysto technicznych ułatwień. Czasem zapada decyzja o operacji lub skierowaniu na zabiegi fizjoterapeutyczne. Często kondycja naszego psa wymaga wdrożenia wielu sposobów pomocy na raz. Niezwykle pomocne okazują się wózki, których różne formy pozwalają na elastyczne dopasowanie do potrzeb naszego psiaka.

Na hasło „wózek dla psa” prawdopodobnie do głowy przychodzą nam obrazy zwierząt z niedowładem kończyn lub po ich amputacji, których tylna część ciała podparta jest kółkami. Tego typu wózki inwalidzkie są rzeczywiście coraz bardziej popularne, co wynika z prostego faktu, że właściciele decydują się na dalszą opiekę nad niepełnosprawnym psem, zamiast skazywać go na uśpienie.

Kiedyś taka sytuacja nie miała racji bytu, ponieważ nikt nie wyobrażał sobie, żeby pies w takim stanie mógł cieszyć się życiem. Dzisiaj już wiemy, że jest to jak najbardziej możliwe przy odpowiedniej opiece i dużym nakładzie miłości.

Pies u weterynarza

W JAKIM WIEKU PIES BĘDZIE POTRZEBOWAĆ WÓZKA?

Na wózki inwalidzkie trafiają psy w każdym wieku. Zaleceniem do wdrożenia tego dostosowania nie jest wiek, a stopień niepełnosprawności ruchowej. Należy pamiętać, że takie rozwiązanie może zalecić jedynie lekarz po dogłębnej ocenie sytuacji. Dlaczego? Wdrożenie tego rozwiązania nie jest obojętne dla całego ciała, co należy wziąć pod uwagę, szacując korzyści i wady.

Każdy wózek jest robiony na zamówienie i dopasowany do anatomii konkretnego organizmu. Z tego powodu jest to kosztowne rozwiązanie, które wymaga wielu konsultacji ze specjalistami i dłuższego czasu oczekiwania na realizację zamówienia.

ALTENATYWĄ JEST „SPACERÓWKA” DLA PSA

Nie jest to jedyna forma pomocy w poruszaniu się dla czworonogów. Psi seniorzy częściej korzystają ze „spacerówek”. Wyglądają one jak wózki dla dzieci, które często spotykamy przypięte do rowerów rodziców. Pies umieszczany jest w osiatkowanej przestrzeni, a opiekun pcha lub ciągnie go. Dostępne są różne rodzaje, dostosowane do wielkości, rasy i indywidualnych potrzeb psa. Część z nich ma opcję zmiany w nosidełko i fotelik, analogicznie do wózków dziecięcych.

Zakup psiej spacerówki to koszt około kilkuset złotych. Jednakże nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby po odpowiednim dostosowaniu, wykorzystać używane wózki dla dzieci. Wystarczy zamontować zabezpieczenia przed wyskoczeniem i sprawdzić, czy ma on wystarczający udźwig, by pomieścić naszego pupila. Rozwiązań jest wiele i jak zawsze najważniejsza jest chęć do działania, otwartość na szukanie pomocy i kreatywność.

DLACZEGO PIES POTRZEBUJE WÓZKA?

W tym momencie może zrodzić się pytanie: „Po co tak właściwie psu wózek? Skoro nie ma siły na spacery, to po prostu z nim nie wychodźmy”. Taki pogląd wynika z błędnej wizji tego, czym dla pupila jest spacer. Wbrew pozorom nie pełni on wyłącznie funkcji fizjologicznych. Nie chodzi o to, by pies wypróżnił się, rozprostował kości i wrócił do domu. Główną rolą wyjść jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki stymulacji, głównie poprzez ekspozycję na zapachy i interakcje z innymi osobnikami.

Gdy spojrzymy na to w ten sposób, zrozumiemy, że wózek może okazać się jedynym rozwiązaniem, by pies doświadczał niezbędnych dla niego bodźców, nie cierpiąc na przykład ze względu na bóle stawów. Kiedy starsze zwierzę przestaje wykazywać dawny entuzjazm na widok smyczy, prawdopodobnie nadal tęskni za zapachem trawy i spotkaniami z innymi pupilami.

Niestety jego kondycja i ból nie pozwalają mu cieszyć się z tej ważnej części dnia. W tym momencie naszym obowiązkiem jest umożliwić mu wyjście za pomocą innych środków. Opiekunowie małych psów czasem po prostu noszą zwierzęta na rękach i odkładają je w pobliżu interesujących je miejsc. Problem pojawia się, gdy nasz pies waży więcej niż dziesięć kilogramów i dłuższe spacery z takim obciążeniem na ręku nie są wykonalne.

Stary pies na spacerze

PODSUMOWANIE

Wózki są niezwykle cenne w opiece nad starszym psem, którego układ ruchu odmówił współpracy. Dbając o odpowiednią stymulację w ciągu dnia, dajemy mu szansę na zachowanie dobrej kondycji psychicznej. Nikt z nas nie chciałby musieć rezygnować z ulubionych aktywności ze względu na dolegliwości bólowe, więc nie pozwólmy, by doświadczały tego nasze psy. Jeśli chcemy, żeby nasz pies wiódł długie życie, to zadbajmy o to, by było ono pozbawione cierpienia i wypełniajmy jego czas długimi wędrówkami nieważne czy w wózku, czy bez.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Psi Alzheimer

Psi-senior. Jak o niego zadbać?

Dlaczego psy nie mają zawałów?

Badania geriatryczne u psów seniorów

Pies-senior. Przegląd rynku produktów

Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu psów

Opieka nad psem seniorem. O czym należy pamiętać?

Czy długi spacer z psem jest zawsze lepszy do krótkiego?

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się chomiczym seniorem?

Średnia długość życia chomika to 2-2,5 roku. Chomiki w podeszłym wieku wymagają szczególnej uwagi i wsparcia opiekuna. Jeśli mamy szczęście, nasz pupil zachowa się w dobrym zdrowiu aż do śmierci, częściej jednak zaobserwujemy stopniowe pogarszanie się jego stanu. Warto być na to przygotowanym, by zapewnić chomikowi komfortową jesień życia.

czytaj

Lato w mieście, czyli jak zadbać o dobre samopoczucie naszych psów w upalny dzień?

Lato w Polsce robi się coraz cieplejsze, a Polacy częściej wybierają się na wakacje w południowe kraje. Ludzie są w stanie funkcjonować w bardzo niesprzyjających warunkach, dzięki zdobyczom ewolucji i technologii. Pojawia się natomiast pytanie: a co z psami?

czytaj

Zbliża się kolejna fala upałów. Uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia.

czytaj

W jaki sposób koty przepraszają?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak koty przepraszają? Te tajemnicze stworzenia potrafią być mistrzami w sztuce wyrażania swoich uczuć. Tym razem odkryjemy różne formy przeprosin, dzięki którym koty potrafią wyrazić swoje ubolewanie po popełnionym błędzie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz