Czy długi spacer z psem jest zawsze lepszy od krótkiego?

Każdy kto posiada psa, chciałby, aby żył on jak najdłużej. Oprócz czynników na które mamy mniejszy wpływ (genetyka, predyspozycje względem danej rasy, sytuacje losowe, itp.) istnieje kilka takich, dzięki którym, możemy wydłużyć życie naszemu pupilowi lub poprawić jego jakość.
AUTOR: Krzysztof Maraś

Czas czytania: 5 min

Obok zbilansowanej diety i odpowiedniej ilości odpoczynku, ważną kwestią jest właściwe podejście do spacerów. W niniejszym artykule, postaram się opisać tę formę spędzania czasu z psem.

Spór dotyczący tego ile powinien trwać spacer z psem czy ile powinno ich być w ciągu dnia, jest jednym z najczęstszych tematów, które poruszają między sobą właściciele czworonogów. Jedni twierdzą, że spacerów w ciągu dnia musi być minimum pięć, inni, że wystarczą dwa.

Część osób uważa, że chociaż jeden ze spacerów powinien trwać 1-2 godziny, pozostali są zdania, że 30 minut w zupełności wystarczy. Kto z nich ma racje? Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, gdyż głównym czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę, nie jest czas a jakość spaceru, który odbywamy wspólnie z psem.

Zanim jednak skupię się na rozwianiu wątpliwości w tej kwestii, warto podkreślić, że ogólny zamysł spacerów, powinien być dostosowany do rasy, wielkości, zdrowia, wieku i predyspozycji konkretnego psa. Nie ma jednego najlepszego schematu, który będzie odpowiedni dla każdego czworonoga, dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do tematu.

Mimo, że psy dzielimy na te bardziej i mniej aktywne, te które mogą węszyć cały spacer jak i te, które będą to robiły sporadycznie, powinniśmy pamiętać, że każdy z nich w końcowym rozrachunku jest nadal psem, który dla odpowiedniego rozwoju potrzebuje tych samych bodźców (jednakże w różnych proporcjach).

Długość i intensywność spaceru z psem, powinna być zależna od jego wieku, trybu życia, rasy, wielkości, pory roku czy pogody. Inaczej powinien wyglądać spacer dla szczeniaka, seniora, psa rasy miniaturowej czy olbrzymiej. Tak samo wygląda sytuacja chociażby odnośnie pór roku czy pogody.

W sytuacji gdy, na zewnątrz panują bardzo wysokie czy bardzo niskie temperatury długie spacery, mogą przynieść odwrotne rezultaty od zamierzonych. Jeśli weźmiemy pod uwagę psy zdrowe i w sile wieku a warunki pogodowe są odpowiednie, to ciężko mówić o tym, że spacer jest za długi.

Większym problemem jest raczej to, że bywa on często stanowczo za krótki (3minuty naokoło bloku). Psy od wieków, niezależnie od rasy, charakteryzowały się dużo większą aktywnością niż obecnie, więc długość spaceru sama w sobie przy zdrowym psie nie powinna stanowić problemu. Warto jednak podkreślić, że ilość czasu poświęconego na wyjście z psem, jest tylko jednym z ważnych czynników.


Moim zdaniem, dużo istotniejsza jest jego jakość. Wiadomo, że nie możemy popadać ze skrajności w skrajność i same 5 minutowe (nawet dobre jakościowo) spacery z psem, nie będą wystarczające.

Warto jednak znaleźć złoty środek i przyjąć sobie że oprócz 2 czy 3 standardowych wyjść z psem w ciągu dnia, jedno powinno być takim, które łączy w sobie odpowiednią ilość i jakość. Dla przykładu, 2 godzinny, monotonny spacer na smyczy, będzie dużo gorszy niż 30-45 minutowy ale odpowiednio zaplanowany.

Jak więc powinien wyglądać książkowy spacer? Powinien on przede wszystkim aktywizować fizycznie i co bardzo ważne a często zapominane – intelektualnie, psa (uwzględniając kryteria, które wcześniej opisałem).

Najlepiej gdy część głównego spaceru, będzie zorganizowana przez nas, a część będzie do dyspozycji psa. Wartościowy spacer to taki: na którym pies ma możliwość węszenia (samodzielnie) lub szukania schowanej przez nas rzeczy. Właściciel aktywizuje i „zmusza” psa do większej aktywności od tej w domu (bieganie, skakanie, tarzanie się, itp.). Dla odpowiedniego rozwoju, sfery psychicznej, pies powinien (oprócz wykonywania określonych komend czy uczenia nowych) mieć możliwość zabaw z innymi przedstawicielami swojego gatunku (oczywiście zakładając że został odpowiednio zsocjalizowany, tak samo jak psy, z którymi miałby potencjalnie spędzać czas w danym momencie).

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że „mój pies nie lubi biegać, wychodzić na dwór czy się bawić”. Jest to o tyle przykre, że winę za to ponosi tylko i wyłącznie właściciel, który doprowadził do takiej sytuacji. Pies, który będzie spędzał większość czasu w domu, a jego spacery będą albo zbyt krótkie albo zbyt nudne, może częściej chorować, krócej żyć, szybciej tyć jak i sprawiać problemy w domu.

To, że pies woli siedzieć cały dzień na kanapie niż wyjść na zewnątrz, czy to że wychodzi na 2 minuty i zaraz chce wracać, jest sprzeczne z jego naturą i wynika, z ukształtowania złych nawyków i zachowań w wieku szczenięcym.

Podsumowując. Ważne jest, abyśmy chociaż jeden spacer w ciągu dnia traktowali poważnie i starali się go jak najbardziej uatrakcyjnić i zorganizować dla psa (absolutne minimum to 30 minut).

Dodatkowo ważne jest, abyśmy w dni, w które mamy więcej czasu wolnego, zabierali psy w nowe miejsca, gdyż tak jak pisałem wcześniej, pies jest zwierzęciem eksplorującym, i każde nowe miejsce, w które zabieramy psa, samo w sobie jest dla niego atrakcyjne. Idealnym tego przykładem są psy, które żyją na co dzień w domkach jednorodzinnych.

Mimo tego, że mają do dyspozycji często dużą przestrzeń przed domem, to wychodząc na spacer, poza owy teren są przeszczęśliwe. Głównie właśnie ze względu na możliwość eksploracji terenu na którym widzą inne rzeczy, są inne zapachy i odgłosy niż te z którymi mają styczność na co dzień.

Wybrane dla Ciebie

Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny

Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.

czytaj

Dlaczego królik mnie atakuje?

Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.

czytaj

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz