Badania geriatryczne u psów seniorów

Starzenie się jest procesem naturalnym, nieuniknionym i indywidualnym. Na tempo starzenia wpływ ma wiele czynników. Kiedy pies staje się seniorem?
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Po osiągnięciu 75% przyjętej dla danej rasy oczekiwanej długości życia. Badania geriatryczne będą więc skierowane, w zależności od rasy psaod 5 roku życia dla ras olbrzymich. Natomiast dla nieco mniejszych psiaków będzie to 6 – 7 rok życia. Przedstawiciele najmniejszych ras – 8 lat. Orientacyjnie można przyjąć wiek powyżej 9 lat, a w przypadku ras większych – powyżej 7. Z reguły zwierzę starsze to takie powyżej 7 roku życia.

JAKIE BADANIA WARTO ZROBIĆ?

Wraz z wiekiem istnieje ryzyko pojawienia się różnych chorób. Dlatego co najmniej raz w roku powinno wykonywać się okresowe badania profilaktyczne. Należą do nich badanie morfologiczne i biochemiczne krwi (zwłaszcza: białko całkowite, albuminy, globuliny, mocznik, kreatynina, ALT, Na, K, Ca, fosfor). Warto też zrobić badanie parazytologiczne kału i badanie moczu.

Wraz z wiekiem częstotliwość badań powinna jednak wzrastać i psiego seniora warto badać nawet dwa razy w roku. Wśród badań ogólnych powinno znaleźć się również badanie ogólne oczu i skóry.  Na ich podstawie podejmuje się często decyzję o tym, czy wprowadza się dodatkową diagnostykę, czy też nie.

NA CZYM POLEGA DODATKOWA DIAGNOSTYKA?

Do dodatkowej diagnostyki zalicza się: EKG, USG, RTG oraz echo serca. Ponadto powinno wykonywać się kontrolę stanu uzębienia (niezależnie od wieku). Badania okresowe pozwalają wychwycić chorobę we wczesnym stadium, kiedy jeszcze objawy danej choroby mogą być niezauważalne. Warto pamiętać o tym, że jeśli wcześniej rozpoczniesz leczenie, będzie ono skuteczniejsze i nierzadko tańsze.

Pies badany u lekarza

W wielu gabinetach można wykonać tzw. panel geriatryczny, który obejmuje wiele parametrów. Proces starzenia się nie wpływa w sposób jednakowy na wszystkie narządy. Dużą rolę w występowaniu chorób odgrywają również predyspozycje genetyczne i dieta. Zwykle na występowanie danej choroby wpływa kilka czynników.

JAKIE SĄ CHOROBY GERIATRYCZNE PSÓW?

Do chorób w wieku senioralnym zaliczyć można choroby wątroby, nerek, narządu ruchu, układu krążenia. Niestety na tym nie koniec, gdyż do tej grupy należą również choroby endokrynologiczne, m.in. zaburzenia czynności tarczycy, zespół Cushinga, cukrzyca. U pacjentów geriatrycznych poza kreatyniną warto zwrócić jeszcze uwagę na SDMA, która umożliwia ocenę czynności nerek. Jej poziom nie zależy od masy mięśniowej, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie niewydolności nerek.

W przypadku zaburzeń czynności wątroby obok ALT warto wykonać jeszcze poziom GLDH i AP. U zwierząt starszych, ze względu na nakładające się objawy różnych schorzeń, czasami zdarza się, że niektóre choroby są pomijane. Taka sytuacja ma czasami miejsce w przypadku zapalenia trzustki, dlatego do badań warto dołączyć jeszcze wykonanie poziomu lipazy trzustkowej.

Pies u weterynarza

Profilaktyka geriatryczna jest podstawą w dbaniu o zdrowie zwierzęcia. Oczywiście starość nie równa się chorobom. Czasami psi senior cieszy się naprawdę dobrym zdrowiem i wcale nie musi chorować.

ZOBACZ TEŻ

Psi senior – jak o niego zadbać?

7 rzeczy, które uwielbia Twój kot-senior

Badania geriatryczne u psów-seniorów

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz