Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach
Czas czytania: 4 min
CO TO JEST HIPOPLAZJA MÓŻDZKU?
Jest to zaburzenie rozwojowe, które ma miejsce jeszcze w okresie płodowym. Jest to stan, w którym móżdżek nie rozwija się prawidłowo. Móżdżek pełni bardzo ważne funkcje. Odpowiada przede wszystkim za utrzymanie równowagi i koordynację ruchową, kontroluje zdolności motoryczne. Nieprawidłowo działający móżdżek będzie więc przyczyną zaburzenia w ruchu. Hipoplazja nie jest ani bolesna, ani zaraźliwa. Skąd to się w ogóle bierze? Główną przyczyną jest zakażenie ciężarnej kotki wirusem panleukopenii kotów. Wirus przenika przez łożysko i zakaża kocięta już w łonie matki. Następnie szybko atakuje dzielące się komórki móżdżku.
Krótko mówiąc, wirus hamuje rozwój tej części mózgu. W ostatnich tygodniach ciąży (okres okołoporodowy) oraz w pierwszych tygodniach po urodzeniu móżdżek szybko wzrasta i rozwija się. Hipoplazja może dotyczyć całego miotu lub tylko jednego kocięcia. Wirus panleukopenii nie jest jednak jedyną przyczyną hipoplazji. Może mieć ona podłoże genetyczne lub być spowodowana urazem mechanicznym oraz z powodu niedożywienia kotki w czasie ciąży.
JAKIE SĄ OBJAWY HIPOPLAZJI MÓŻDZKU?
Nie bez powodu koty z hipoplazją nazywa się „kiwaczkami”. Niedorozwój móżdżku jest przyczyną braku koordynacji, niestabilności i chwiejności. U kotka z hipoplazją móżdżku najczęściej obserwuje się nieskoordynowane chodzenie, kołysanie się z boku na bok i tzw. gęsi chód (hipermetria). Charakterystyczne jest również drżenie głowy oraz drżenie zamiarowe, które występuje, gdy zwierzę zamierza wykonać jakiś ruch.
Objawy te są widoczne, gdy kociak zaczyna chodzić. Stopień objawów zależy od tego, jaka duża część móżdżku uległa niedorozwojowi. Jeśli móżdżek został uszkodzony częściowo i asymetrycznie to objawy mogą dotyczyć jednej strony ciała.
CZY HIPOPLAZJA JEST ULECZALNA?
Hipoplazji niestety nie da się cofnąć. Schorzenie to jest nieuleczalne. Koty z hipoplazją nie odczuwają żadnego bólu związanego z tą przypadłością. Są często tak samo (a nie rzadko nawet bardziej) rozbrykane jak pełnosprawne koty. Trzeba je otoczyć ciut większą troską ze względu na to, że tracą równowagę. Kiwaczki powinny przebywać w takich pomieszczeniach, w których nie będą narażone na upadek (np. ze schodów) czy zranienia. Mogą potrzebować trochę większych kuwet. Poza tym nie potrzebują specjalnego traktowania.
Co ważne, koty z hipoplazją nie zarażają innych kotów, więc mogą one mieszkać z innymi kotami. Istotny jest również fakt, że hipoplazja jest zaburzeniem stałym, co oznacza, że nie ma charakteru postępującego i nie obserwuje się nasilenia objawów wraz z wiekiem. Kocię rośnie normalnie i staje się dorosłym kotem, który może przeżyć wiele lat. Koty z hipoplazją mogą żyć tak jak pełnosprawne koty, z czasem znajdują swój sposób na poruszanie się i idą przez świat chwiejnym krokiem. Mimo niepełnosprawności mogą wieść normalne, długie i szczęśliwe życie.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Czy kota nigdy nie wolno kąpać?
Problemy dermatologiczne kotów
Choroby odzwierzęce – fakty i mity
Zakaźne zapalenie wsierdzia u kotów
Problemy stomatologiczne u psów i kotów
Kot wychodzący. Jakie choroby może złapać?
Astma u kotów – przyczyny, objawy, diagnoza
Zatrucia lekami przeciwbólowymi u psów i kotów
Czy aby na pewno mruczący kot, to szczęśliwy kot?
Wybrane dla Ciebie
Zasady zdrowego dokarmiania ptaków wolno żyjących
Zima w pełni. Za oknem mróz, twarda ziemia nie pomaga zwierzętom w poszukiwaniu jedzenia. Czy możemy coś z tym zrobić? Pewnie! Zanim jednak przystąpimy do pomocy, należy zadać sobie pytanie czy dokarmiać ptaki wolno żyjące, kiedy i jeśli tak, to czym?
czytajJak oduczyć psa spania w łóżku?
Spanie z psem w łóżku to przyjemność dla wielu właścicieli. Bywa jednak, że z różnych przyczyn zdecydujemy się zmienić tę praktykę. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie oduczyć psa spania w łóżku.
czytajKrólik i kawia domowa – czy mogą żyć w jednej klatce?
Króliki mieszkające w jednej zagrodzie z kawiami domowymi są częstym widokiem w sklepach zoologicznych. Jest to zestawienie międzygatunkowe powielane w polskich domach od lat. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat opieki nad tymi zwierzętami, stało się jasne, że jest to połączenie nietrafione.
czytajJak zadbać o formę zwierzaka w okresie zimowym? Rozmowa z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską (podcast, zdjęcia)
Kim jest fizjoterapeuta zwierząt i z jakich metod korzysta w codziennej pracy? Jak możesz pomóc swojemu pupilowi w walce z nadwagą? Jak oczyścić łapki zwierzaka z soli drogowej? Posłuchaj rozmowy z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską, która była gościem 26. odcinka Pets World Podcast.
czytaj