Zakaźne zapalenie wsierdzia u kotów

Zakaźne zapalenie wsierdzia u kotów to choroba rzadko spotykana. Choroba rozwija się z powodu zakażenia wsierdzia, zwykle w obrębie zastawek, ale także dużych naczyń krwionośnych i jam serca. Czynnikami predysponującymi do rozwoju choroby u kotów mogą być wrodzone wady serca, kardiomiopatia rozstrzeniowa, niedomykalność zastawki mitralnej. Jednak, aby w ogóle doszło do zakażenia to drobnoustroje muszą dostać się do krwi, z którą będą mogły dotrzeć do serca. Bakteryjne zapalenie wsierdzia do bardzo poważna choroba, niestety często śmiertelna.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

W jaki sposób bakterie przedostają się do krwi?

We krwi nie powinno być bakterii, jednak gdy w organizmie obecne są ogniska zapalne to w pewnym momencie bakterie mogą pokonać barierę i przedostać się do krwiobiegu. Źródłem pierwotnych ognisk namnażania bakterii jest często układ pokarmowy (w tym jama ustna i zęby) oraz układ moczowy. Bardzo duży udział w rozwoju różnych chorób ma obecność płytki nazębnej. Tworzą ją liczne bakterie, które wytwarzają metabolity. Płytka nazębna często jest powodem zapalenia dziąseł. Jeśli na tym etapie problem nie zostanie zauważony, to z czasem powstaną kieszonki patologiczne i finalnie rozwinie się choroba przyzębia. W tym momencie można zapytać, co wspólnego ma choroba przyzębia z zakaźnym zapaleniem wsierdzia? Bardzo dużo. W tych kieszonkach panują idealne warunki dla rozwoju bakterii beztlenowych, których metabolity zmniejszają spoistość tkanki jamy ustnej. Należy pamiętać, że tkanki przyzębia są bogato unaczynione, dzięki czemu bakterie mogą przedostawać się do krwiobiegu i z krwią płynąć do serca, więc wbrew pozorom choroba przyzębia ma sporo wspólnego z zakaźnym zapaleniem wsierdzia. Badania naukowe potwierdzają już, że bakterie, które znajdują się w jamie ustnej oraz te na zastawkach serca są podobne. Można więc stwierdzić, że choroby przyzębia przyczyniają się do zakaźnego zapalenia wsierdzia. Nie wolno też zapominać, że z serca bakterie mogą szerzyć się na inne narządy. U kotów przyczyną zakaźnego zapalenia wsierdzia mogą być: Pseudomonasspp.,Escherichia coli, Streptococcusspp. oraz Bartonella spp., które są uważane za częstą przyczynę zakażenia i z tego względu powinny być zawsze brane pod uwagę w rozpoznawaniu choroby. Bakterie z rodzaju Bartonella są uznawane także za jedną z głównych przyczyn gorączki nieznanego pochodzenia u kotów. Wiele kotów jednak nie wykazuje objawów lub obserwuje się u nich mało swoiste objawy, takie jak: zapalenie dziąseł, zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie stawów, czy przewlekłe zapalenie jamy nosowej. Bakteria ta jest szeroko rozpowszechniona w populacji kotów, z tego względu należy mieć ją na uwadze.

Objawy

W przypadku zakaźnego zapalenia wsierdzia obserwuje się spadek aktywności, pogorszenie samopoczucia oraz zmniejszenie apetytu. Może pojawić się także gorączka i kulawizna. Są to objawy, które mogą pojawić się także w przypadku innych chorób, dlatego każdy niepokojący objaw powinien skłonić opiekuna do wizyty u lekarza weterynarii.

Rozpoznawanie

Choroba przebiega w różnorodny sposób, przez co utrudnione jest jej rozpoznawanie. Pomocne będą badanie radiologiczne, ultrasonograficzne oraz tomografia komputerowa. Badanie te mogą pomóc ustalić pierwotne ognisko zakażenia. Ostateczne rozpoznanie choroby ustala się na podstawie wyniku badania echokardiograficznego oraz dodatnich wyników posiewów bakteriologicznych krwi.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz