
Zakaźne zapalenie wsierdzia u kotów
Czas czytania: 3 min

W jaki sposób bakterie przedostają się do krwi?
We krwi nie powinno być bakterii, jednak gdy w organizmie obecne są ogniska zapalne to w pewnym momencie bakterie mogą pokonać barierę i przedostać się do krwiobiegu. Źródłem pierwotnych ognisk namnażania bakterii jest często układ pokarmowy (w tym jama ustna i zęby) oraz układ moczowy. Bardzo duży udział w rozwoju różnych chorób ma obecność płytki nazębnej. Tworzą ją liczne bakterie, które wytwarzają metabolity. Płytka nazębna często jest powodem zapalenia dziąseł. Jeśli na tym etapie problem nie zostanie zauważony, to z czasem powstaną kieszonki patologiczne i finalnie rozwinie się choroba przyzębia. W tym momencie można zapytać, co wspólnego ma choroba przyzębia z zakaźnym zapaleniem wsierdzia? Bardzo dużo. W tych kieszonkach panują idealne warunki dla rozwoju bakterii beztlenowych, których metabolity zmniejszają spoistość tkanki jamy ustnej. Należy pamiętać, że tkanki przyzębia są bogato unaczynione, dzięki czemu bakterie mogą przedostawać się do krwiobiegu i z krwią płynąć do serca, więc wbrew pozorom choroba przyzębia ma sporo wspólnego z zakaźnym zapaleniem wsierdzia. Badania naukowe potwierdzają już, że bakterie, które znajdują się w jamie ustnej oraz te na zastawkach serca są podobne. Można więc stwierdzić, że choroby przyzębia przyczyniają się do zakaźnego zapalenia wsierdzia. Nie wolno też zapominać, że z serca bakterie mogą szerzyć się na inne narządy. U kotów przyczyną zakaźnego zapalenia wsierdzia mogą być: Pseudomonasspp.,Escherichia coli, Streptococcusspp. oraz Bartonella spp., które są uważane za częstą przyczynę zakażenia i z tego względu powinny być zawsze brane pod uwagę w rozpoznawaniu choroby. Bakterie z rodzaju Bartonella są uznawane także za jedną z głównych przyczyn gorączki nieznanego pochodzenia u kotów. Wiele kotów jednak nie wykazuje objawów lub obserwuje się u nich mało swoiste objawy, takie jak: zapalenie dziąseł, zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie stawów, czy przewlekłe zapalenie jamy nosowej. Bakteria ta jest szeroko rozpowszechniona w populacji kotów, z tego względu należy mieć ją na uwadze.

Objawy
W przypadku zakaźnego zapalenia wsierdzia obserwuje się spadek aktywności, pogorszenie samopoczucia oraz zmniejszenie apetytu. Może pojawić się także gorączka i kulawizna. Są to objawy, które mogą pojawić się także w przypadku innych chorób, dlatego każdy niepokojący objaw powinien skłonić opiekuna do wizyty u lekarza weterynarii.
Rozpoznawanie
Choroba przebiega w różnorodny sposób, przez co utrudnione jest jej rozpoznawanie. Pomocne będą badanie radiologiczne, ultrasonograficzne oraz tomografia komputerowa. Badanie te mogą pomóc ustalić pierwotne ognisko zakażenia. Ostateczne rozpoznanie choroby ustala się na podstawie wyniku badania echokardiograficznego oraz dodatnich wyników posiewów bakteriologicznych krwi.
Wybrane dla Ciebie
Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)
Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka!
czytajRola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora
Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.
czytajKtóre koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytajNosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytaj