Problemy dermatologiczne kotów
Czas czytania: 4 min
Jakie objawy mogą świadczyć o problemie dermatologicznym u kota?
Są to m.in.: świąd, nadmierne wypadanie sierści, miejscowe wyłysienia, nadmierne wylizywanie, zaczerwienienia, grudki, strupy, łupież, sucha lub nadmiernie przetłuszczona sierść, przeczosy, plamki, guzy, nadżerki, pęcherzyki, krosty. Każda zmiana skórna powinna skłonić opiekuna kota do wizyty u lekarza weterynarii. Im wcześniej, tym lepiej dla kociego pacjenta.
Przyczyny zmian skóry o podłożu somatycznym to m.in.:
– obecność pasożytów takich jak: kleszcze, pchły, wszy, nużeniec, świerzbowiec, Cheyletiella
– obecność dermatofitów, czyli grzybów powodujących grzybicę skóry (m.in. Microsporum, Trichophyton)
– choroby wirusowe: herpeswiroza, kalciwiroza, ospa, białaczka,
– zakażenia bakteryjne: ropno – urazowe zapalenie skóry (hot spot), ropnie podskórne, bakteryjne zapalenie mieszków włosowych,
– choroba endokrynologiczna: nadczynność tarczycy oraz cukrzyca,
– zaburzenia łojotokowe i zaburzenia rogowacenia,
– alergia pokarmowa i kontaktowa,
– choroby autoimmunologiczne, np.: pęcherzyca liściasta, toczeń rumieniowaty, zapalenie naczyń skórnych,
– nowotwory
O czym świadczy zły stan skóry?
Coraz częściej zdarza się, że przyczyna problemu dermatologicznego ma inne podłoże. Zły stan skóry czy sierści może wskazywać na występowanie problemów behawioralnych. U tych zwierząt czasami można zaobserwować kompulsywne wylizywanie a nawet wygryzanie sierści. Jest to przymusowa pielęgnacja, która ma zredukować stres i napięcie, frustrację lub nudę. Skóra jest także narządem, na którym można zaobserwować niedobory żywieniowe. Może pojawić się łupież, świąd oraz wypadanie okrywy włosowej, która może być szorstka i matowa. Coraz częściej przyczyną problemów dermatologicznych są także alergie. Jeszcze do niedawna uważano, że alergia to typowo ludzka przypadłość. Nic bardziej mylnego. U kotów z alergią mogą pojawić się różne objawy, ale dość częste są właśnie zmiany skórne, szczególnie w obrębie uszu i szyi.
Nadmierne drapanie
Najczęstszym powodem konsultacji dermatologicznej jest świąd skóry, do którego często przyczyniają się pasożyty zewnętrzne, które dodatkowo mogą być przenosicielami (wektorami) groźnych patogenów. Dlatego tak ważne jest zabezpieczanie zwierząt przed ektopasożytami. Świąd skóry doprowadza często do samouszkodzeń w wyniku intensywnego drapania. Rozdrapane miejsca z kolei stają się bramą wejścia dla bakterii, przez co często dochodzi do wtórnych zakażeń.
Ze względu na powszechność występowania ektopasożytów, poniżej krótko opisano objawy, które mogą one powodować. Nie zawsze jesteśmy w stanie gołym okiem zauważyć jakiekolwiek pasożyty, a to, że czegoś nie widać, nie oznacza, że tego nie ma. W diagnostyce zawsze należy uwzględnić możliwą obecność pasożytów zewnętrznych.
- Pchły
Inwazja pcheł nie jest obojętna dla kota. Pchły mogą powodować anemię i różnego stopnia zapalenia skóry, które są wynikiem wylizywania i nadmiernego drapania skóry z powodu silnego świądu. U kotów uczulonych na ślinę pcheł może wystąpić alergiczne pchle zapalenie skóry. Jest to najczęstsza przyczyna świądu u kotów.
Zobacz jak się ich pozbyć ze zwierzęcia oraz z domu!
- Nużeniec
Nużyca jest dość rzadka u kotów, ale nie niemożliwa. Za chorobę odpowiada Demodex gatoi lub Demodex cati. Do objawów powodowanych przez D. gatoi zaliczamy: świąd, wyłysienia, łuszczenie skóry, rumień. Zmiany mogą dotyczyć skóry na całym ciele, zwłaszcza na brzuchu oraz kończynach piersiowych. W przypadku nużycy spowodowanej przez D. cati mogą wystąpić wyłysienia, łojotok, strupy i łuski. Zmiany skórne dotyczą przede wszystkim twarzy, karku i głowy.
- Świerzb
U kota świerzb może występować w 2 postaciach: usznej oraz skórnej. W przypadku postaci usznej chorobę powoduje świerzbowiec uszny, który znajduje się tylko w kanałach słuchowych. Charakterystycznymi objawami tej postaci świerzbu są m.in.: ocieranie głową o przedmioty, miejscowe wyłysienia, strupy, wydzielina z uszu, zmiany zachowania (agresja, nerwowość). Postać skórną powoduje świerzbowiec drążący, który bytuje na powierzchni skóry. Objawia się on miejscowymi wyłysieniami na skórze oraz zaczerwienieniem skóry na obszarze głowy.
- Wszoły
Do częstych objawów wszołowicy należą: świąd i związane z nim nadmierne drapanie, ocieranie się o przedmioty, nerwowość. Na skórze kota mogą pojawić się miejscowe wyłysienia, strupy.
Wybrane dla Ciebie
5 najczęstszych chorób u psów rasy golden retriever
Golden retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. Są kojarzone jako psy bardzo rodzinne i znane ze swojej przyjaznej natury, inteligencji, zdolności do pracy jako psy terapeutyczne, a nawet jako psy przewodnicy dla osób niewidomych.
czytajCzym różni się królik od gryzonia?
Zwyczajowo mówiąc o gryzoniach mamy na myśli gatunki takie jak myszy, szczury, chomiki, świnki morskie i króliki. Nawet sklepy zoologiczne, oferując produkty dla tych gatunków, często posługują się wspólną kategorią „gryzonie”. Mało kto zdaje sobie sprawę, że podział ten jest błędny z zoologicznego punktu widzenia, a przeświadczenie to jest tak rozpowszechnione, że trudno znaleźć osoby, które zdawałyby sobie z niego sprawę.
czytajGdzie kupić papugę?
Zakup papugi to ważna decyzja, która wymaga starannego rozważenia różnych opcji. Papugi żyją średnio kilkadziesiąt lat, dlatego decydując się na papugę musimy wiedzieć, że nie każda opcja będzie odpowiednia. Istnieje kilka miejsc, gdzie można kupić papugę, a każde z nich ma swoje zalety i wady.
czytajJak pomóc kotu w walce z lękiem i stresem?
Stereotypowo koty to odważne, aktywne drapieżniki. Jednakże nawet najodważniejsi łowcy, czasem zmagają się ze stresem i lękiem. Odbija się to niekorzystnie na zdrowiu i samopoczuciu naszego zwierzęcia, a czasem skutki odczuwają także opiekunowie. Jak więc pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom w takich chwilach?
czytaj