Problemy dermatologiczne kotów

Problemy dermatologiczne u kotów to dość częsty problem, z którym zgłaszają się opiekunowie kotów w gabinecie weterynaryjnym. Zmiany skórne mogą mieć różne podłoże, począwszy od występowania ektopasożytów, grzybów, bakterii a kończąc na alergii lub chorobach endokrynologicznych. Zmiany dermatologiczne mogą mieć także podłoże behawioralne, dlatego bardzo ważny jest szczegółowy wywiad i dokładna diagnostyka kociego pacjenta. Leczenie nie zawsze należy do najłatwiejszych. Dermatologia to niełatwa dziedzina weterynarii. Wiele chorób daje podobne objawy, a podstawą sukcesu leczenia jest prawidłowe zdiagnozowanie pacjenta. W przebiegu niektórych chorób zmiany skórne pojawiają się w określonych miejscach ciała.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

Jakie objawy mogą świadczyć o problemie dermatologicznym u kota?

Są to m.in.: świąd, nadmierne wypadanie sierści, miejscowe wyłysienia, nadmierne wylizywanie, zaczerwienienia, grudki, strupy, łupież, sucha lub nadmiernie przetłuszczona sierść, przeczosy, plamki, guzy, nadżerki, pęcherzyki, krosty. Każda zmiana skórna powinna skłonić opiekuna kota do wizyty u lekarza weterynarii. Im wcześniej, tym lepiej dla kociego pacjenta.

Przyczyny zmian skóry o podłożu somatycznym to m.in.:

– obecność pasożytów takich jak: kleszcze, pchły, wszy, nużeniec, świerzbowiec, Cheyletiella

– obecność dermatofitów, czyli grzybów powodujących grzybicę skóry (m.in. Microsporum, Trichophyton)

– choroby wirusowe: herpeswiroza, kalciwiroza, ospa, białaczka,

– zakażenia bakteryjne: ropno – urazowe zapalenie skóry (hot spot), ropnie podskórne, bakteryjne zapalenie mieszków włosowych,

– choroba endokrynologiczna: nadczynność tarczycy oraz cukrzyca,

– zaburzenia łojotokowe i zaburzenia rogowacenia,

– alergia pokarmowa i kontaktowa,

– choroby autoimmunologiczne, np.: pęcherzyca liściasta, toczeń rumieniowaty, zapalenie naczyń skórnych,

– nowotwory

O czym świadczy zły stan skóry?

Coraz częściej zdarza się, że przyczyna problemu dermatologicznego ma inne podłoże. Zły stan skóry czy sierści może wskazywać na występowanie problemów behawioralnych. U tych zwierząt czasami można zaobserwować kompulsywne wylizywanie a nawet wygryzanie sierści. Jest to przymusowa pielęgnacja, która ma zredukować stres i napięcie, frustrację lub nudę. Skóra jest także narządem, na którym można zaobserwować niedobory żywieniowe. Może pojawić się łupież, świąd oraz wypadanie okrywy włosowej, która może być szorstka i matowa. Coraz częściej przyczyną problemów dermatologicznych są także alergie. Jeszcze do niedawna uważano, że alergia to typowo ludzka przypadłość. Nic bardziej mylnego. U kotów z alergią mogą pojawić się  różne objawy, ale dość częste są właśnie zmiany skórne, szczególnie w obrębie uszu i szyi.

Nadmierne drapanie

Najczęstszym powodem konsultacji dermatologicznej jest świąd skóry, do którego często przyczyniają się pasożyty zewnętrzne, które dodatkowo mogą być przenosicielami (wektorami) groźnych patogenów. Dlatego tak ważne jest zabezpieczanie zwierząt przed ektopasożytami. Świąd skóry doprowadza często do samouszkodzeń w wyniku intensywnego drapania. Rozdrapane miejsca z kolei stają się bramą wejścia dla bakterii, przez co często dochodzi do wtórnych zakażeń.

Ze względu na powszechność występowania ektopasożytów, poniżej krótko opisano objawy, które mogą one powodować. Nie zawsze jesteśmy w stanie gołym okiem zauważyć jakiekolwiek pasożyty, a to, że czegoś nie widać, nie oznacza, że tego nie ma. W diagnostyce zawsze należy uwzględnić możliwą obecność pasożytów zewnętrznych.

  • Pchły

Inwazja pcheł nie jest obojętna dla kota. Pchły mogą powodować anemię i różnego stopnia zapalenia skóry, które są wynikiem wylizywania i nadmiernego drapania skóry z powodu silnego świądu. U kotów uczulonych na ślinę pcheł może wystąpić alergiczne pchle zapalenie skóry. Jest to najczęstsza przyczyna świądu u kotów.

Zobacz jak się ich pozbyć ze zwierzęcia oraz z domu!

  • Nużeniec

Nużyca jest dość rzadka u kotów, ale nie niemożliwa. Za chorobę odpowiada Demodex gatoi lub Demodex cati. Do objawów powodowanych przez D. gatoi zaliczamy: świąd, wyłysienia, łuszczenie skóry, rumień. Zmiany mogą dotyczyć skóry na całym ciele, zwłaszcza na brzuchu oraz kończynach piersiowych. W przypadku nużycy spowodowanej przez D. cati mogą wystąpić wyłysienia, łojotok, strupy i łuski. Zmiany skórne dotyczą przede wszystkim twarzy, karku i głowy.

  • Świerzb

U kota świerzb może występować w 2 postaciach: usznej oraz skórnej. W przypadku postaci usznej chorobę powoduje świerzbowiec uszny, który znajduje się tylko w kanałach słuchowych. Charakterystycznymi objawami tej postaci świerzbu są m.in.: ocieranie głową o przedmioty, miejscowe wyłysienia, strupy, wydzielina z uszu, zmiany zachowania (agresja, nerwowość). Postać skórną powoduje świerzbowiec drążący, który bytuje na powierzchni skóry. Objawia się on miejscowymi wyłysieniami na skórze oraz zaczerwienieniem skóry na obszarze głowy.

  • Wszoły

Do częstych objawów wszołowicy należą: świąd i związane z nim nadmierne drapanie, ocieranie się o przedmioty, nerwowość. Na skórze kota mogą pojawić się miejscowe wyłysienia, strupy.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz