Pchły w mieszkaniu – jak się ich pozbyć?
Czas czytania: 3 min
Co zrobić, kiedy zauważymy poza ich żywicielem? Istnieje kilka sposób na skuteczne pozbycie się uciążliwych owadów.
Pchły nie lubią mocnych, wyrazistych zapachów. Do takich należy mięta, tymianek, lawenda. Możemy zaopatrzyć się w łatwo dostępne olejki eteryczne. Po wkropieniu kilku kropel do wody możemy przystąpić do spryskiwania kanap, sof, kocy i pościeli. Oczywiście wszystko, co da się wyprać powinniśmy wrzucić do pralki i wyprać w wysokiej temperaturze dodając odrobinę olejków do bębna pralki. Niezbędne jest także często odkurzanie wszelkich zakamarków. Również pod meblami. Zwierzęta gubią sierść. Ta znajdowana na podłodze może być siedliskiem dla pcheł, dlatego tak ważna jest higiena otoczenia w którym przebywamy razem z naszymi pupilami.
Na pewno dla wielu osób ciekawostką będzie, że pchły uwielbiają światło. Użycie światła, to dobry sposób na sprawdzenie czy w naszym domu są żywe okazy, a przy okazji możliwość pozbycia się chociaż części z nich. Wystarczy podłączyć lampkę, zapalić ją a pod nią ustawić naczynie z wodą. Pchły kierując się w stronę światła będą wpadać do wody tym samym topiąc się. To dobry sposób, ale niestety nie wystarczający do wytępienia wszystkich osobników.
Sól, to kolejny domowy sposób, który pozwoli nam pozbyć się intruzów. Wystarczy użyć kilka garści drobnej soli po dywanach i meblach. Sól przyczepiając się do pcheł czy ich jajeczek będzie zabierała wilgoć i spowoduje wysuszanie się niechcianych lokatorów. Rozsypaną sól trzeba zostawić na możliwie jak najdłuższy czas. Później wystarczy ją odkurzyć, a zebraną wytrzepać z odkurzacza na zewnątrz.
Użycie światła, to dobry sposób na sprawdzenie czy w naszym domu są żywe okazy pcheł.
W ofercie wielu sklepów zoologicznych możemy znaleźć specjalne środki tzw. Insektycydy czy repelenty. Jednym z takich środków jest coś na wzór „granatu dymnego”, który roznosząc się po pomieszczeniu dotrze w najdalsze zakamarki. Trzeba pamiętać, że przy używaniu takiego środka musimy opuścić pomieszczenie na kilka godzin, a po powrocie należy solidnie wywietrzyć mieszkanie. Kolejnym preparatem, który możemy użyć jest „oprysk”. Środek chemiczny, który rozcieńczamy z wodą i spryskujemy pomieszczenia – podłogi, kanapy, meble. Producenci takich środków zapewniają, że skuteczność jest wysoka, a działanie środka zauważalne jest już po dwóch godzinach od użycia. Następny, podobno wysoce skuteczny jest środek z mikrokapsułkami. Rozpylony na powierzchniach pozwala powoli uwalniać się substancjom czynnym, dzięki czemu zabija nie tylko żywe osobniki, ale także ich larwy i jaja. Na rynku pojawiły się już także urządzenia, które zwalczają insekty ultradźwiękowo. Jest to raczej metoda prewencyjna, więc nie do końca wiadomo czy uchroni nas przed inwazją.
Stosując jakikolwiek środek, jednocześnie powinniśmy zadbać o solidne odpchlenie naszych futrzastych przyjaciół. Żaden środek nie pomoże, jeśli na ciele naszych zwierząt znajdować się będą te pasożyty. Do zabezpieczenia i niwelowania już obecnych owadów służą specjalistyczne środki, które możemy nabyć w lecznicach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych. Oprócz odpchlenia zwierząt należy zadbać o częstą i dokładną higienę ich legowisk. Częste pranie zwierzęcych posłań, to także klucz do sukcesu.
Wybrane dla Ciebie
Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach
Pozornie określenie to brzmi dość sympatycznie, jednak wiąże się z zaburzeniem neurologicznym, jakim jest hipoplazja móżdżku. Co jest przyczyną tego zaburzenia? Czy da się to leczyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.
czytajBadania krwi u królików. Czy są konieczne?
Króliki stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Czy odpowiedzialny opiekun powinien badać maluchom krew? A jeśli tak, to jak często?
czytajRecepta na psią długowieczność od firmy Loyal*
Każdy psi opiekun zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem ich ukochanego podopiecznego. Co, jeśli moglibyśmy wydłużyć ich życie i znacznie opóźnić nadejście tego smutnego momentu?
czytajNa czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)
Tego jeszcze u nas nie było! Mamy dla Was wyjątkowy odcinek Pets World Podcast. Tym razem porozmawialiśmy z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który na co dzień pracuje z 4-letnim owczarkiem belgijskim o imieniu „Palnik”.
czytaj