Pchły w mieszkaniu – jak się ich pozbyć?

O tyle o ile pozbycie się pcheł z sierści zwierzęcia wydaje się dosyć proste tak usunięcie owadów z mieszkania w którym jest mnóstwo rzeczy i sprzętu wydaje się być ciężkie do zrealizowania. Pchły, to często pojawiający się w naszych domach pasożyt. Najczęściej przynoszony przez psy i koty z zewnątrz. Pchły skaczą na dalekie odległości, więc złapanie ich nie jest niczym dziwnym, o czym wie każdy opiekun czworonogów.
AUTOR: Kinga Piłat

Co zrobić, kiedy zauważymy poza ich żywicielem? Istnieje kilka sposób na skuteczne pozbycie się uciążliwych owadów.

Pchły nie lubią mocnych, wyrazistych zapachów. Do takich należy mięta, tymianek, lawenda. Możemy zaopatrzyć się w łatwo dostępne olejki eteryczne. Po wkropieniu kilku kropel do wody możemy przystąpić do spryskiwania kanap, sof, kocy i pościeli. Oczywiście wszystko, co da się wyprać powinniśmy wrzucić do pralki i wyprać w wysokiej temperaturze dodając odrobinę olejków do bębna pralki. Niezbędne jest także często odkurzanie wszelkich zakamarków. Również pod meblami. Zwierzęta gubią sierść. Ta znajdowana na podłodze może być siedliskiem dla pcheł, dlatego tak ważna jest higiena otoczenia w którym przebywamy razem z naszymi pupilami.

Na pewno dla wielu osób ciekawostką będzie, że pchły uwielbiają światło. Użycie światła, to dobry sposób na sprawdzenie czy w naszym domu są żywe okazy, a przy okazji możliwość pozbycia się chociaż części z nich. Wystarczy podłączyć lampkę, zapalić ją a pod nią ustawić naczynie z wodą. Pchły kierując się w stronę światła będą wpadać do wody tym samym topiąc się. To dobry sposób, ale niestety nie wystarczający do wytępienia wszystkich osobników.

Sól, to kolejny domowy sposób, który pozwoli nam pozbyć się intruzów. Wystarczy użyć kilka garści drobnej soli po dywanach i meblach. Sól przyczepiając się do pcheł czy ich jajeczek będzie zabierała wilgoć i spowoduje wysuszanie się niechcianych lokatorów. Rozsypaną sól trzeba zostawić na możliwie jak najdłuższy czas. Później wystarczy ją odkurzyć, a zebraną wytrzepać z odkurzacza na zewnątrz.

Użycie światła, to dobry sposób na sprawdzenie czy w naszym domu są żywe okazy pcheł.

W ofercie wielu sklepów zoologicznych możemy znaleźć specjalne środki tzw. Insektycydy czy repelenty. Jednym z takich środków jest coś na wzór „granatu dymnego”, który roznosząc się po pomieszczeniu dotrze w najdalsze zakamarki. Trzeba pamiętać, że przy używaniu takiego środka musimy opuścić pomieszczenie na kilka godzin, a po powrocie należy solidnie wywietrzyć mieszkanie. Kolejnym preparatem, który możemy użyć jest „oprysk”. Środek chemiczny, który rozcieńczamy z wodą i spryskujemy pomieszczenia – podłogi, kanapy, meble. Producenci takich środków zapewniają, że skuteczność jest wysoka, a działanie środka zauważalne jest już po dwóch godzinach od użycia. Następny, podobno wysoce skuteczny jest środek z mikrokapsułkami. Rozpylony na powierzchniach pozwala powoli uwalniać się substancjom czynnym, dzięki czemu zabija nie tylko żywe osobniki, ale także ich larwy i jaja. Na rynku pojawiły się już także urządzenia, które zwalczają insekty ultradźwiękowo. Jest to raczej metoda prewencyjna, więc nie do końca wiadomo czy uchroni nas przed inwazją.

Stosując jakikolwiek środek, jednocześnie powinniśmy zadbać o solidne odpchlenie naszych futrzastych przyjaciół. Żaden środek nie pomoże, jeśli na ciele naszych zwierząt znajdować się będą te pasożyty. Do zabezpieczenia i niwelowania już obecnych owadów służą specjalistyczne środki, które możemy nabyć w lecznicach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych. Oprócz odpchlenia zwierząt należy zadbać o częstą i dokładną higienę ich legowisk. Częste pranie zwierzęcych posłań, to także klucz do sukcesu.

Wybane dla Ciebie

Suplementy dla psa

Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie uchroni naszego psa przed niedoborem witamin, minerałów oraz innych składników, które wspomagają jego prawidłowy rozwój i zdrowie. Suplementy pomagają w uzupełnieniu niedoborów i wzbogacają codzienną dietę.
Suplementy najlepiej stosować u szczeniąt i młodych psów by wspierać ich intensywny rozwój i wzrost ale również u starszych i schorowanych piesków by wspomóc ich odporność. Stosuje się je również przy chorobach skórnych, sierści / włosów, pazurów. Przy sportowych psach by wspomóc uzupełnianie nadmiernie utracanych podczas wysiłku minerały oraz wspomóc stawy i mięśnie. Także przy problemach pokarmowych, alergiach oraz diecie BARF. Stosuje się je także po sterylizacji i kastracji.

czytaj

Beagle

Uparty i nieustępliwy pies gończy od wielu lat coraz popularniej utrzymywany jako pies towarzyszący. Wyhodowany jako pies myśliwski, gończy obecnie uznawany za wspaniałego psa rodzinnego.

czytaj

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Dogoterapia, czyli tzw. “pies terapeuta” to coraz popularniejsza forma wsparcia. Pomimo że stosuje się ją już od wielu lat, to właśnie teraz najbardziej ona ewoluuje. Osoby, które zmagają się z chorobami, często zastanawiają się nad przygarnięciem takiego zwierzęcia, lecz wtedy rodzi się pytanie – czy każdy psiak jest odpowiedni do tego zadania? Udzielimy odpowiedzi na to pytanie, a także opowiemy krótko o tym, czym jest dogoterapia i dlaczego zdobywa ona coraz to większe grono swoich zwolenników.

czytaj

10 ras koni i kuców, które powinieneś znać

Ludzie zajmują się hodowlą koni i kuców od wieków, dzięki czemu występują one w różnych rozmiarach i umaszczeniach. Są niezwykle imponujące i potężne oraz niewielkie i drobne, smukłe, kwadratowe, z długą grzywą i lśniącą sierścią albo puchate. Wymieniać można by bez końca. Poznajmy dzisiaj dziesięć najpopularniejszych ras koni i kuców, które każdy powinien znać!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz