Astma u kotów – przyczyny, objawy, diagnoza

Astma kotów jest stanem zapalnym dróg oddechowych, zwykle alergicznym. Jest to dość częsta choroba u kotów. Według literatury naukowej na astmę choruje od 1 do 5 % populacji kotów. Występuje zwykle u kotów młodych i w średnim wieku.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

Pierwsze objawy astmy pojawiają się w wieku od 6 miesięcy do 4,5 lat. Czym jest spowodowana astma? Jak ją diagnozować i dlaczego występuje u kotów, a u psów nie? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

PRZYCZYNY ASTMY U KOTÓW

Astma kotów jest spowodowana reakcją nadwrażliwości typu 1 na alergeny wziewne. Po wystąpieniu nadwrażliwości, wielokrotne wdychanie alergenów spowoduje pojawienie się pierwszych objawów. Cechą charakterystyczną tego typu nadwrażliwości jest natychmiastowa odpowiedź organizmu. Pojawia się w ciągu 10-20 minut od kontaktu z alergenem.

astma u kotów

JAKIE CZYNNIKI WYWOŁUJĄ ASTMĘ U KOTÓW?

Należą do nich dym tytoniowy, aerozole, pyły, roztocza, pleśń, pyłki drzew i traw, kurz z kuwety, zarodniki grzybów. Co ciekawe dla kotów alergenem są także czarne mrówki. Najsilniejszymi alergenami są roztocze kurzu domowego, odchody karaluchów, pleśnie, naskórek innych zwierząt domowych oraz człowieka i pyłki roślinne pojawiające się sezonowo. Jeśli przez dłuższy czas brakuje kontaktu z alergenem to nadreaktywność stopniowo zanika.

JAKIE OBJAWY WSKAZUJĄ NA ASTMĘ U KOTA?

Objawy kliniczne dzielą się na ostre i przewlekłe. Wśród ostrych wyróżnia się duszność, kot oddycha z otwartym pyszczkiem, zauważalny jest przyspieszony oddech, bladość lub zasinienie błon śluzowych. W postaci przewlekłej można zaobserwować duszność, świszczący oddech, ataki kaszlu oraz nietolerancję wysiłkową. Zwykle objawy stopniowo się nasilają. Istotny jest fakt, że w przebiegu astmy ma miejsce przerost mięśni dróg oddechowych, przez co w miarę upływu czasu, ten sam bodziec może wywołać silniejszy skurcz oskrzeli. W przebiegu astmy przewlekły kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów. Opiekunowie kotów zauważają jednak, że objawy są podobne do odruchu wymiotnego lub nawet wymiotów.

DLACZEGO KOTY CHORUJĄ NA ASTMĘ A PSY NIE?

Niestety budowa oskrzeli kotów sprzyja astmie. Idąc w dół drzewa oskrzelowego stopniowo zanikają chrząstki szkliste. W efekcie w końcowym odcinku oskrzeli tych chrząstek po prostu nie ma. Ponadto w obrębie oskrzelików końcowych i oddechowych obecne są włókna mięśniowe. U psów budowa oskrzeli jest odmienna. Na poziomie pęcherzyków płucnych nie ma włókien mięśniowych, przez co skurcz oskrzelików jest praktycznie niemożliwy. Ponadto u psów jest obecna chrząstka szklista w odcinku, w którym u kotów jej brakuje. U psów nadwrażliwość na alergeny wziewne objawia się przewlekłym kaszlem, ale bez skurczu oskrzelików.

astma u kotów

DIAGNOZOWANIE ASTMY U KOTÓW

Niestety diagnostyka jest twardym orzechem do zgryzienia. Nie ma jednego testu, który byłby przeznaczony do diagnozowania astmy u kotów. W pierwszej kolejności należy wykluczyć wszystkie inne choroby, które mogą powodować wymienione wcześniej objawy. Bardzo istotne jest wykluczenie zwłaszcza chorób pasożytniczych, ponieważ np. elurostrongyloza może wywołać objawy kliniczne i patologiczne podobne do tych w przebiegu astmy.

Objawy podobne do tych w przebiegu astmy mogą dać również: zakaźne zapalenie dróg oddechowych tła wirusowego lub bakteryjnego oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli. Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie bardzo szczegółowego wywiadu, objawów klinicznych, badania radiologicznego, badaniu popłuczyn oskrzelowo – pęcherzykowych (BAL) z badaniem cytologicznym i mikrobiologicznym. Testy śródskórne wykonuje się rzadko, ponieważ istnieje dużo potencjalnych alergenów.

Literatura

Blanda N. (2014). Astma kotów. Co lekarz weterynarii powinien na ten temat wiedzieć? Magazyn Weterynaryjny; 8.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Co może jeść kot?

Znakowanie moczem u kotów

Koci katar – zakaźna choroba u kotów

Czy pies i kot mogą spożywać drożdze?

Mało znane inwazje pasożytnicze u psów i kotów

Wybrane dla Ciebie

Pets at work – wymysł czy znak naszych czasów?

Zabieranie psa do pracy kiedyś wydawało się nie do pomyślenia. Teraz jest pożądanym benefitem lub wręcz standardową praktyką, zwłaszcza w firmach, gdzie model pracy pozwala na obecność psa w biurze. Czy polityka “pets at work” to odpowiedź na wygórowane oczekiwania pracowników czy raczej znak czasów?

czytaj

Łamanie się paznokci u psów: przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

Paznokcie u psów to kluczowy element ich anatomii. Odgrywają ogromną rolę w chodzeniu, bieganiu oraz utrzymywaniu równowagi. Jednym z największych problemów jest łamanie się ich. Z czego może to wynikać?

czytaj

Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela

Króliki, z pozoru ciche i spokojne zwierzęta, posiadają wyrafinowany system komunikacji, który może być niezrozumiały dla nieświadomych właścicieli. W codziennym pośpiechu łatwo przegapić subtelne sygnały wysyłane przez naszych futrzanych przyjaciół.

czytaj

Mistrzostwa Polski we Flyballu 2024 – relacja z zawodów w Minikowie (podcast, zdjęcia)

W dniach 28-29 września 2024 roku, w podbydgoskim Minikowie rozegrano Mistrzostwa Polski we Flyballu, podczas których drużyna Fractal International Affair z Gdańska obroniła tytuł wywalczony przed rokiem. Nasza redakcja, jako jeden z patronów medialnych wydarzenia była na miejscu z mikrofonem. Posłuchaj obszernej relacji z tych wyjątkowo emocjonujących zawodów!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz