Astma u kotów – przyczyny, objawy, diagnoza

Astma kotów jest stanem zapalnym dróg oddechowych, zwykle alergicznym. Jest to dość częsta choroba u kotów. Według literatury naukowej na astmę choruje od 1 do 5 % populacji kotów. Występuje zwykle u kotów młodych i w średnim wieku.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

Pierwsze objawy astmy pojawiają się w wieku od 6 miesięcy do 4,5 lat. Czym jest spowodowana astma? Jak ją diagnozować i dlaczego występuje u kotów, a u psów nie? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

PRZYCZYNY ASTMY U KOTÓW

Astma kotów jest spowodowana reakcją nadwrażliwości typu 1 na alergeny wziewne. Po wystąpieniu nadwrażliwości, wielokrotne wdychanie alergenów spowoduje pojawienie się pierwszych objawów. Cechą charakterystyczną tego typu nadwrażliwości jest natychmiastowa odpowiedź organizmu. Pojawia się w ciągu 10-20 minut od kontaktu z alergenem.

astma u kotów

JAKIE CZYNNIKI WYWOŁUJĄ ASTMĘ U KOTÓW?

Należą do nich dym tytoniowy, aerozole, pyły, roztocza, pleśń, pyłki drzew i traw, kurz z kuwety, zarodniki grzybów. Co ciekawe dla kotów alergenem są także czarne mrówki. Najsilniejszymi alergenami są roztocze kurzu domowego, odchody karaluchów, pleśnie, naskórek innych zwierząt domowych oraz człowieka i pyłki roślinne pojawiające się sezonowo. Jeśli przez dłuższy czas brakuje kontaktu z alergenem to nadreaktywność stopniowo zanika.

JAKIE OBJAWY WSKAZUJĄ NA ASTMĘ U KOTA?

Objawy kliniczne dzielą się na ostre i przewlekłe. Wśród ostrych wyróżnia się duszność, kot oddycha z otwartym pyszczkiem, zauważalny jest przyspieszony oddech, bladość lub zasinienie błon śluzowych. W postaci przewlekłej można zaobserwować duszność, świszczący oddech, ataki kaszlu oraz nietolerancję wysiłkową. Zwykle objawy stopniowo się nasilają. Istotny jest fakt, że w przebiegu astmy ma miejsce przerost mięśni dróg oddechowych, przez co w miarę upływu czasu, ten sam bodziec może wywołać silniejszy skurcz oskrzeli. W przebiegu astmy przewlekły kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów. Opiekunowie kotów zauważają jednak, że objawy są podobne do odruchu wymiotnego lub nawet wymiotów.

DLACZEGO KOTY CHORUJĄ NA ASTMĘ A PSY NIE?

Niestety budowa oskrzeli kotów sprzyja astmie. Idąc w dół drzewa oskrzelowego stopniowo zanikają chrząstki szkliste. W efekcie w końcowym odcinku oskrzeli tych chrząstek po prostu nie ma. Ponadto w obrębie oskrzelików końcowych i oddechowych obecne są włókna mięśniowe. U psów budowa oskrzeli jest odmienna. Na poziomie pęcherzyków płucnych nie ma włókien mięśniowych, przez co skurcz oskrzelików jest praktycznie niemożliwy. Ponadto u psów jest obecna chrząstka szklista w odcinku, w którym u kotów jej brakuje. U psów nadwrażliwość na alergeny wziewne objawia się przewlekłym kaszlem, ale bez skurczu oskrzelików.

astma u kotów

DIAGNOZOWANIE ASTMY U KOTÓW

Niestety diagnostyka jest twardym orzechem do zgryzienia. Nie ma jednego testu, który byłby przeznaczony do diagnozowania astmy u kotów. W pierwszej kolejności należy wykluczyć wszystkie inne choroby, które mogą powodować wymienione wcześniej objawy. Bardzo istotne jest wykluczenie zwłaszcza chorób pasożytniczych, ponieważ np. elurostrongyloza może wywołać objawy kliniczne i patologiczne podobne do tych w przebiegu astmy.

Objawy podobne do tych w przebiegu astmy mogą dać również: zakaźne zapalenie dróg oddechowych tła wirusowego lub bakteryjnego oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli. Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie bardzo szczegółowego wywiadu, objawów klinicznych, badania radiologicznego, badaniu popłuczyn oskrzelowo – pęcherzykowych (BAL) z badaniem cytologicznym i mikrobiologicznym. Testy śródskórne wykonuje się rzadko, ponieważ istnieje dużo potencjalnych alergenów.

Literatura

Blanda N. (2014). Astma kotów. Co lekarz weterynarii powinien na ten temat wiedzieć? Magazyn Weterynaryjny; 8.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Co może jeść kot?

Znakowanie moczem u kotów

Koci katar – zakaźna choroba u kotów

Czy pies i kot mogą spożywać drożdze?

Mało znane inwazje pasożytnicze u psów i kotów

Wybrane dla Ciebie

Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

W świecie zwierząt istnieje wiele fascynujących stworzeń, ale niewiele z nich budzi takie zdumienie i zainteresowanie jak aksolotl, czyli ambystoma meksykańska. Ten pochodzący z Meksyku, unikalny płaz stał się obiektem intensywnych badań naukowych, a jego niezwykłe zdolności regeneracyjne
i niepowtarzalny wygląd uczyniły go ulubieńcem w akwariach na całym świecie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego jeszcze aksolotl jest tak wyjątkowy.

czytaj

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.

czytaj

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Myślisz o adoptowaniu koszatniczki, szczura, myszoskoczka lub chomika? Od zawsze chciałaś mieć królika? A może lubisz pomagać i chciałabyś wesprzeć działania miłośników zwierząt? Posłuchaj 12. odcinka Pets World Podcast, w którym na temat działalności Centrum Adopcyjnego Gryzoni w Szczecinie porozmawialiśmy z Karoliną Zabielską.

czytaj

Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?

Czytając ten tekst zapewne przygotowujesz się na przyjęcie do domu uszaka. Warto znać wszystkie za i przeciw danym typom królików, zanim podejmie się decyzję. Przedstawiamy porównanie potrzeb poszczególnych rodzajów królików, co pomoże ci wybrać uszaka odpowiedniego dla ciebie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz