Groźna choroba wśród kotów

Od kilku tygodni w całej Polsce giną koty na tajemniczą chorobę. Czy jest się czego bać? Główny Inspektorat Weterynarii przedstawił wyniki badań - przebadano 11 próbek pobranych od zwierząt, gdzie 9 z nich wykazało wynik dodatni w kierunku ptasiej grypy H5N1. Dowiadujemy się, że "Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina" - jak wskazał GIW.
AUTOR: Jacek Irzyk

Czas czytania: 2 min

Zaleca się nie wypuszczanie kotów na zewnątrz, ani nie dopuszczanie ich do kontaktu z dzikimi ptakami. Należy również odkażać ręce i buty po wejściu do domu, ponieważ istnieje szansa przeniesienia w ten sposób choroby i zakażenia kota. Wirus ptasiej grypy jest obecny w środowisku od dawna. Z tego powodu na pewno część kotów jest na niego odporna. Nie ma pewności, że każdą ze zgłoszonych podejrzanych śmierci kotów spowodował właśnie wirus ptasiej grypy, jednak z 11 przebadanych próbek 9 miało dodatnie wyniki. Ptasia Grypa H5N1 jest na liście chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%.


Zagrożenie dla ludzi

Dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzenia ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Wirus szybko ginie w produktach poddanych obróbce termicznej. Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów. – jak możemy przeczytać na stronie GIW.

Objawy i przebieg choroby

Choroba ma bardzo ostry przebieg i postępuje szybko. Występuje, m.in.: gorączka, duszności, zaburzenia neurologiczne. Ptasia grypa nie wybiera, chorują koty stare, młode, rasowe, nie rasowe, szczepione i te nieszczepione.. Leczenie często jest nieskuteczne, a wyniki badań mocno niespecyficzne.


Co można zrobić?

Edukować i zapobiegać, m.in. bezdomności kotów. Problem rozmnażania kotów jest obecny w naszym kraju. Apelujmy do władz, aby znalazły się środki na kastrację bezdomniaków. Takie działanie nie tylko zapobiegnie rozmnażaniu się niebezpiecznych chorób, ale także poprawi byt kotów.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz