Groźna choroba wśród kotów

Od kilku tygodni w całej Polsce giną koty na tajemniczą chorobę. Czy jest się czego bać? Główny Inspektorat Weterynarii przedstawił wyniki badań - przebadano 11 próbek pobranych od zwierząt, gdzie 9 z nich wykazało wynik dodatni w kierunku ptasiej grypy H5N1. Dowiadujemy się, że "Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina" - jak wskazał GIW.
AUTOR: Jacek Irzyk

Czas czytania: 2 min

Zaleca się nie wypuszczanie kotów na zewnątrz, ani nie dopuszczanie ich do kontaktu z dzikimi ptakami. Należy również odkażać ręce i buty po wejściu do domu, ponieważ istnieje szansa przeniesienia w ten sposób choroby i zakażenia kota. Wirus ptasiej grypy jest obecny w środowisku od dawna. Z tego powodu na pewno część kotów jest na niego odporna. Nie ma pewności, że każdą ze zgłoszonych podejrzanych śmierci kotów spowodował właśnie wirus ptasiej grypy, jednak z 11 przebadanych próbek 9 miało dodatnie wyniki. Ptasia Grypa H5N1 jest na liście chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%.


Zagrożenie dla ludzi

Dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzenia ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Wirus szybko ginie w produktach poddanych obróbce termicznej. Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów. – jak możemy przeczytać na stronie GIW.

Objawy i przebieg choroby

Choroba ma bardzo ostry przebieg i postępuje szybko. Występuje, m.in.: gorączka, duszności, zaburzenia neurologiczne. Ptasia grypa nie wybiera, chorują koty stare, młode, rasowe, nie rasowe, szczepione i te nieszczepione.. Leczenie często jest nieskuteczne, a wyniki badań mocno niespecyficzne.


Co można zrobić?

Edukować i zapobiegać, m.in. bezdomności kotów. Problem rozmnażania kotów jest obecny w naszym kraju. Apelujmy do władz, aby znalazły się środki na kastrację bezdomniaków. Takie działanie nie tylko zapobiegnie rozmnażaniu się niebezpiecznych chorób, ale także poprawi byt kotów.

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)

Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka! 

czytaj

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz