Spacer z kotem, jak się do tego przygotować?

Powoli za oknami pojawia się coraz więcej słońca, co sprzyja spacerom, a co na wspólny spacer powiedziałby Twój kot? Wydaje mi się, że nadchodząca wiosna to dla wielu kocich opiekunów moment zastanowienia się, a może zacząć wychodzić z moim kotem na spacer? W tym artykule postaram się rozwiać najczęstsze wątpliwości opiekunów początkujących w tym temacie. Odpowiem na pytanie czy spacery to dobry pomysł dla każdego kota oraz jak się do nich przygotować.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 4 min

Czy spacery są dla każdego kota?

Rozwieję wątpliwości na samym początku, oczywiście, że spacery nie są dla każdego kota. To najważniejsze pytanie, na które należy sobie uczciwie odpowiedzieć bowiem w dużym uproszczeniu możemy koty podzielić na ciekawskie świata, które będą czerpały zadowolenie ze spacerów i koty, które cenią sobie znane terytorium i spacery poza mieszkanie, czy dom przekraczają strefę ich komfortu, które może prowadzić nawet do zaburzeń zachowania.

Koty są z natury ciekawskie świata, tylko czym innym jest ciekawość na własnym terytorium, a czy innym eksploracja nowych terenów gdzie wszystko jest nowe, obce. Kot, który całe życie spędził w znanym otoczeniu może zostać przytłoczony mnogością bodźców i odebrać je jako zagrożenie, a to ogromne obciążenie psychiczne. Przytłaczające są obce dźwięki, zapachy, nowy teren. Kot nie zna na nowym terenie żadnej bezpiecznej kryjówki.

Kiedy odpuścić

Istnieją zachowania, które powinny nas odwieść od wspólnych spacerów z kotem. Czasami strach przed nieznanym tak paraliżuje kota, że ten dosłownie zastyga w bezruchu jak kamień. Inna sytuacja kiedy spacery należy odpuścić to wspinanie się w panice na opiekuna bądź ucieczka pod najbliższe auto, czy też wspinaczka na pierwsze napotkane drzewo. To sytuacje w których z całą pewnością należy odpuścić. Oczywiście można podjąć próby odwrażliwiania, ale moim zdaniem nie ma to sensu. Nie wiemy ile to potrwa, czy kot ostatecznie będzie na spacerach czuł się swobodnie, a przecież te spacery mają być urozmaiceniem dla kota, a nie naszym widzi mi się. Dlatego jeżeli podczas próby spaceru z kotem napotkasz na powyższe zachowania radzę porzucić ideę wspólnych spacerów.


Jak się przygotować?

Na początku powinniśmy się zaopatrzyć w bezpieczne szelki i smycz. Do tych akcesoriów przyzwyczajamy kota zanim wyjdziemy na pierwszy spacer. Naukę najlepiej podzielić na etapy, najpierw zakładamy same szelki, możemy zacząć od 5 minut dziennie, stopniowo wydłużając ten czas, gdy kot przyzwyczai się do szelek możemy dopiąć smycz, aby przyzwyczaić do niej kota.  Dopiero jak kot będzie się czuł w szelkach ze smyczą swobodnie możemy przyjąć, że czas najwyższy na pierwszy spacer. Szelki nie mogą być zbyt ciasne powodując dyskomfort, ani zbyt luźne bo mogą spowodować, że kot może się z nich wydostać. Pierwszy spacer nie powinien być zbyt długi.

Bezpieczeństwo

Podczas spacerów bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Spacery powinny odbywać się w spokojnej okolicy, z dala od miejskiego gwaru. Niestety miejsc naprawdę bezpiecznych nie ma, ponieważ nie jesteś w stanie przewidzieć zachowania innych zwierząt, a także ludzi, dlatego najlepiej gdy spacer odbywa się w okolicy, gdzie nie napotykamy innych zwierząt i ludzi. Spotkanie chociażby z psem, który nagle podbiegnie i zaatakuje kota może skończyć się tragicznie, kot będąc na smyczy zostaje pozbawiony możliwości ucieczki, którą miałby w naturalnych warunkach, a zapanowanie nad kotem, który magle się wystraszy jest bardzo trudne. Bezpieczeństwo powinno też dotyczyć kociego zdrowia. Koty, które wychodząc na spacery muszą mieć częściej wykonywane badania kału w celu sprawdzenia, czy nie mają pasożytów. Pamięta, żeby nie odrobaczać kota “w ciemno”. Spacerującego kota należy także regularnie zabezpieczać przed pchłami i kleszczami. Wspomnę też o regularnych szczepieniach, które nawet wśród kotów niewychodzących na spacery powinny być normą.

Spacer nie tylko od święta

Przyzwyczajając kota do spacerów musisz pamiętać o jednym, że są koty, które będą akceptowały wyjścia na spacer tylko od czasu do czasu, na przykład w okresie wiosenno-letnim, czy podczas wakacji. Będą niestety i takie przypadki kiedy kot raz zasmakuje spacerów będzie ich oczekiwał regularnie, bez względu na pogodę i Twoje samopoczucie. Przyzwyczajając kota do spacerów musisz się liczyć, że Twój kot będzie takim właśnie przypadkiem i w takiej sytuacji na Tobie ciąży obowiązek regularnych spacerów.

Kot to nie pies

Wychodzenie z kotem na spacery nie należy do obligatoryjnych obowiązków kociego opiekuna, dlatego decyzja o spacerach powinna być przemyślana. Pamiętaj także, że kot podczas spaceru zachowuje się inaczej niż pies. Jeżeli zdecydujesz się na spacery zadbają o bezpieczeństwo swojego kota, wybierając odpowiednią okolicę na spacery i szczególnie dbaj o kocie zdrowie.

Wybrane dla Ciebie

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz