ABC królika. Mamo, chcę królika! I co dalej?

Kupno czy też adopcja królika, tak jak każdego zwierzęcia musi być przemyślana. Żeby kupić królika należy wiedzieć o nich kilka istotnych rzeczy. Jeżeli zdecydujemy się już na konkretne zwierzę nie kupujmy go od razu. Wybierając królika w ten sposób unikniemy zakupu chorego, osłabionego zwierzęcia. Rozmowa z hodowcą powinna być pierwszym etapem naszych poszukiwań.
AUTOR: Bartłomiej Draczka

Czas czytania: 10 min


Jak przygotować się na przyjęcie królika w domu?

Istotnym elementem jest zakup odpowiedniej klatki, im większa tym lepsza dla zdrowia i komfortu naszego królika. Podstawowym wyposażeniem musi być poidełko minimum 0,5 l. Królik potrafi wypić w ciągu dnia, oczywiście w zależności od rozmiaru nawet 1,5 l wody. Sposób pobierania wody nasz zwierzak wymyśli sam w kilkanaście sekund po zamontowaniu. Nie ma różnicy czy to poidło kulkowe, smoczkowe lub inne. Kolejnym elementem jest miseczka na jedzenie. Ważne, aby była przymocowana. Najlepszym wyborem są ciężkie miseczki ceramiczne. Królik ma zęby, które rosną całe życie, bardzo szybko nauczy się, że dla zabawy można wysypać całą zawartość miseczki. Ważne jest to, aby w klatce umiejscowić niewielki domek, w którym będzie mógł się ukryć, nie mając ochoty na zabawę. Bardzo szybko okaże się, że nasz pupilek woli miejsce na kanapie przed telewizorem, a nie siedzenie w klatce. Spokojnie możemy na to pozwolić. Ważne jest jednak, aby zabezpieczyć wszelkiego rodzaju kable, a szczególnie te pod napięciem. Nasz królik będzie dobrze czuł się też na świeżym powietrzu, ale to my musimy zadbać, aby to miejsce było bezpieczne, daleko od innych zwierząt.

Duża klatka to podstawa – nasze zwierzątko musi mieć swoje miejsce, w którym będzie czuło się swobodnie!

Czym żywić nasze zwierzątko?

Po zakupie najlepiej poprosić hodowcę o zapas lub dokładnie wypytać czym był karmiony królik. Musimy zastanowić się, czy mamy dostęp do takiej samej karmy. Królik rodzi się bez flory bakteryjnej w jelitach, dlatego żywienie ma istotne znaczenie, ponieważ po czterech tygodniach życia flora wytwarza się wraz z dostarczanym pokarmem. Karma musi być wysokiej jakości i pozbawiona negatywnych czynników. Królik łatwo przyzwyczaja się do nowych pokarmów, ale należy przestawiać go bardzo powoli, zaczynając od małych ilości. Przy żywieniu królika nie można wybierać tego, co smakuje mu najbardziej, ponieważ prawidłowe żywienie ma wpływ na jego zdrowie.

Króliki należą do ssaków roślinożernych. Pokarm dla królika musi zawierać odpowiednie proporcje białka, węglowodanów, tłuszczów, a także witamin i soli mineralnych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Dieta królika musi być zbilansowana do jego wieku
i rozmiaru. Królik w ciągłym ruchu potrzebuje więcej energii. Dobrze zbilansowane karmy można odszukać w sklepach zoologicznych. Nie wolno jednak używać suchego chleba do karmienia, ze względu na duże zawartości konserwantów i spulchniaczy. Świeży chleb może doprowadzić do ciężkich problemów żołądkowych.

Pasze objętościowe suche charakteryzują się bardzo małą zawartością wody, ale porównując je do paszy treściwej dają królikowi znacznie mniej energii i składników pokarmowych. Pasza ta służy nie tylko do zaspokajania potrzeb pokarmowych królika, ale stanowi dzięki dużej ilości włókna niestrawnego podstawę jego żywienia. Włókno jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju, ponieważ konstrukcja układu pokarmowego królika jest przystosowana do pobierania pokarmu balastowego. Układ pokarmowy nie jest wyposażony w ruchy robaczkowe. Królik żeby wydalać musi jeść. Najlepszą paszą balastową jest siano, które oprócz wody stanowi niezbędny element diety. Natomiast pasza objętościowa soczysta to świeża pasza z krótkim terminem ważności, najbogatsza w witaminy i sole mineralne. Podawanie paszy soczystej uzależnione jest od pory roku. Najczęściej podajemy marchew, liście z kapusty, sałaty, kalafiora czy brokułów, ale zawsze w rozsądnych ilościach, stopniowo i możliwie z pochodzenia ekologicznego. Do pasz soczystych zalicza się także: świeża trawa, koniczyna i ulubione mlecze. Jednak, co ważne nie należy zrywać ich w mieście, ponieważ inne zwierzęta mogą zakazić je pasożytami czy chorobami. Podobnie szkodliwy jest śluz ślimaków. Możemy podawać królikowi liście z drzew. Unikamy jednak tych z roślin egzotycznych, trujących np. klonu. Doskonałe będą liście brzozy, wierzby, kasztanu czy orzecha. Króliki to roślinożercy, ale ich organizm nie produkuje odpowiednich enzymów do trawienia celulozy. Zjadając własne odchody zapewniają sobie dostawę witaminy K i grupę witamin B oraz duże ilości białka.
Jak często karmić królika?

Wiedząc jakie karmy można stosować przy żywieniu królika musimy przemyśleć ilość i odpowiednie pory podawania karmy. Należy dawkować pokarm tak, aby nie obciążać niepotrzebnie układu pokarmowego. Najlepiej podawać karmę dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Oczywiście możemy podawać królikowi przysmaki między posiłkami. Ważne jest, aby dzielić jedzenie, ponieważ nasz zwierzak mógłby zjeść dzienną porcję jednym tchem, a to może skończyć się dolegliwościami żołądkowymi. Nadmiar paszy będzie prowadził do otyłości.

Królik w domu potrafi dożyć nawet 8 lat pod warunkiem prawidłowego żywienia i pielęgnacji. Jako zwierzę domowe lepiej wybrać samiczkę, a nie samca. Podczas dojrzewania samiec wydziela bardziej intensywny zapach i jest skłonny do znakowania terenu.

Zabiegi pielęgnacyjne

Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie pazurów. Ważne jest to, że do tego zabiegu potrzeba dwóch osób, jedna na kolanach trzyma królika w pozycji wpół leżącej na plecach, a druga przeprowadza zabiegi pielęgnacyjne. Do cięcia używamy ostrych nożyczek, cęgów, albo specjalnych narzędzi. Cięcia dokonujemy w pewnej odległości od żywej części, która będzie dobrze widoczna na białych pazurkach. Nie jest to trudny zabieg, ale wymaga spokoju i braku pośpiechu. Zabieg ten należy powtarzać często chyba, że królik ma dostęp do twardej powierzchni, np. przed domem, wtedy pazurki będą się ścierały same.
Drugą czynnością pielęgnacyjną jest dbanie o futerko. Króliki to czyścioszki i same dbają o swoje futro. Tylnymi łapami czyszczą szyję i podbródek, natomiast przednimi uszy i nos. Językiem oczyszczają inne części ciała. Jednak przy usuwaniu martwych włosów możemy pomagać im czesząc je miękką szczotką, na początku w kierunku układania się włosów, a później w przeciwnym. Dobre efekty przynosi czesanie odpowiednio dobranym furminatorem. Odradza się kąpanie królików ponieważ ich gęste futro podszyciowe nie przepuści wody i bardzo długo schnie. Króliki oddają ciepło uszami dlatego im większy królik, tym większe ma uszy. W upały możemy mu pomagać, schładzając je wodą lub jeśli przebywa na zewnątrz używając maty chłodzącej.


Królik a ruch

Potrzeba zażywania ruchu u królika może być w łatwy sposób zaspokojona, ale jest bardzo ważna dla jego zdrowia. Najlepiej użyć do tego kojca zewnętrznego. Bieganie zaspokaja jego potrzebę ruchu. Króliki biegające po mieszkaniu mają dość ruchu, co nie zmienia faktu, że możemy zabierać je na spacery. Należy wyposażyć się w specjalną smycz. Ważne jest to, że królik to nie pies i nie powinien chodzić przy nodze.

Hodowcy królików rasowych bardzo często przy zakupie wystawiają zwierzęciu rodowód pochodzenia. Takie zwierzęta są tatuowane na lewym uchu i kotów, zwierzęta bez takich dokumentów są niewiadomego pochodzenia.

Małe dzieci i króliki

Posiadanie królika przy małych dzieciach to dobry pomysł. Królik jeżeli nie zechce bawić się z dzieckiem łatwo się schowa. Zazwyczaj króliki podszczypują ząbkami dla zabawy, ale to wymaga kontroli. Po pewnym czasie nabierzemy pewności czy nasze zwierze jest łagodne. Spokojniejsze są wysterylizowane lub wykastrowane osobniki. Natomiast regularne obcinacie pazurków spowoduje, że będą one tępe i taki królik nie podrapie dziecka. Po pewnym czasie uda nam się poprzez zachowanie odczytać jego mowę ciała.

Na świecie zarejestrowanych jest ponad 100 ras królików, natomiast w Polsce 60 i ich liczba stale rośnie. W każdej grupie wagowej są dziesiątki odmian barwnych.

Kupno czy też adopcja królika, tak jak każdego zwierzęcia musi być przemyślana. Żeby kupić królika należy wiedzieć o nich kilka bardzo istotnych rzeczy.

W zależności od wielkości dzielimy je na duże, średnie, małe i karzełki. W domach najchętniej trzymane są karzełki albo króliki miniaturki. Karzełek to nazwa fachowa i pod nią kryje się gwarancja wielkości do 1,3 kg wagi. Natomiast króliki określane mianem miniaturki ważą od 1-6 kg. Ich wielkość jest trudna do oszacowania. Kolejną grupą są króliki o wadze 2,5-3 kg. Następnie występuje grupa ras średnich do 5,5 kg. Najwięksi przedstawiciele gatunku królika osiągają wagę co najmniej 5,5 kg, nawet do około 12 kg.

Drugim podziałem, według którego dzielimy króliki jest długość włosów: normalno-włose – najbardziej popularne wśród hodowców, krótko-włose – nazywane reksami oraz długowłose. Dopiero od kilku lat wyróżnia się króliki ze specjalną okrywą włosową nazwane satynowymi. Wylinka u tych osobników przebiega co 4 miesiące i to właśnie długość włosów jest proporcjonalna do pracy jaką musimy przy nich wykonać.
Posiadając tak minimalną wiedzę na temat królików jesteśmy w stanie określić czy mamy odpowiednie dla nich warunki. W wyborze odpowiedniego królika na pewno pomoże rozmowa z hodowcą.

Jeżeli zdecydujemy się już na konkretne zwierzę nie kupujmy go od razu.
Wybierając królika w ten sposób unikniemy zakupu chorego, osłabionego zwierzęcia.
Rozmowa z hodowcą powinna być pierwszym etapem. Pamiętajmy zapytać o to czy królik jest rasowy oraz czy posiada metryczkę.

Drugi etap to obserwacja. Należy zwrócić uwagę, czy królik porusza się swobodnie i lekko, czy wyraża zaciekawienie poruszając uszami, obwąchując nowe rzeczy. Oczy muszą być bystre, przejrzyste, żywo błyszczące. Należy sprawdzić uzębienie – czy jest bez wad, a nos suchy, bez wydzielin. Królik powinien pachnieć świeżym sianem, a jego futro w okolicy odbytu nie może być zabrudzone fekaliami.

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz