Powody agresji u kotów

Kot to bez wątpienia drapieżniki, jednak zachowania agresywne nie są dla niego codziennością. Dlatego gdy nagle u swojego kota zaobserwujemy zachowania agresywne, należy dla bezpieczeństwa kota i domowników jak najszybciej znaleźć przyczynę, której wyeliminowanie sprawi, że wszystko wróci do normy.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 4 min

Rodzaje kociej agresji

Musimy pamiętać o podwójnej roli kota w naturze, drapieżnika, ale i ofiara. Z tego względu kot, aby nie stać się łatwiejszą ofiarą unika bezpośredniej konfrontacji, aby nie doznać ran, jest z tym związana cała kocia komunikacja od mowa ciała, aż po sygnały werbalne. Dopiero, gdy uniknięcie bezpośredniej walki jest niemożliwe, przechodzi do ataku. Każde agresywne zachowanie kota ma jakąś przyczynę, a znalezienie źródła problemu pomoże w wyeliminowaniu tego zachowania.  Jakie zatem wyróżniamy rodzaje kociej agresji?

  • agresja wywołana bólem, możemy ją zaobserwować, na dwa sposoby. Pierwszy, gdy kot nagle, przez przypadek zostanie zraniony, czy uderzony i pod wpływem bólu, stresu czy zaskoczenia, może zaatakowa. Drugi przypadek to sytuacja, gdy agresja jest spowodowana bólem fizycznym lub chorobą.  Bywa, że kot do tej pory łagodny nagle reaguje zdecydowanie i stanowczo na próby dotyku, czy podnoszenia. Taki ból może niestety prowadzić do zachowań agresywnych, dlatego należy poddać kota dokładnemu badaniu weterynaryjnemu, bo w tym przypadku tylko wyeliminowanie problemu medycznego, który wyeliminuje ból pozwoli ustabilizować sytuację.
  • agresja terytorialna, spotykana zarówno wśród kotów żyjących w naturze, gdy jeden kot wtargnie na terytorium innego, ale także można ją zaobserwować podczas dokocania, kiedy kot rezydent broni swojego terytorium, na którym nowy kot jest “intruzem”.
  • agresja wobec nowego osobnika, w warunkach domowych często powiązwiązan jest z agresją terytorialną. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego wprowadzenia nowego kota, na terytorium które uważał za własne inny kot może prowadzić do agresji. Chcą uniknąć takiej sytuacji należy nowego kota wprowadzać na terytorium rezydenta etapami, stosując socjalizację z izolacją.
  • agresja wewnątrz grupy, choć wydawać by się mogło, że koty, które już od jakiegoś czasu żyją wspólnie i nie dochodzi między nimi do napiętych sytuacji będę w tej zgodzie trwały wiecznie to niestety nie zawsze tak jest. Agresja wewnątrz grupy pojawia się także wśród kotów, które znają się od dawana i wcześniej nie miały tego typu problemów. Przyczyn takiego zachowania może być wiele, dlatego warto uważnie obserwować i  spróbować wyeliminować przyczynę, a jeżeli to będzie niemożliwe skorzystać z pomocy specjalisty.
  • agresja łowiecka, podobnie jak agresja terytorialna może być obserwowana zarówno wśród kotów żyjących w naturalnym środowisku, jak i naszych domowych mruczków. Przyczyną jest silny instynkt łowiecki, który pojawia się podczas polowania.
  • agresja lękowa, bardzo silny strach może wiązać się z agresją, która w tym przypadku ma spełnić rolę obrony.
  • agresja przeniesiona, pierwszą reakcją kota na strach jest ucieczka, wycofanie, a dopiero później walka. Bywają jednak sytuacje w których kot nie ma możliwości ucieczki, ani zaatakowania bezpośrednio, źródła, które wywołuje strach (np. inny kot, człowiek), wówczas rozładowuje swoje emocje poprzez przeniesienie tego zachowania rzucając się na tego kto znajduje się najbliżej. Upraszczając jest to przeniesienie agresji z “obiektu” niedostępnego na “obiekt” dostępny.

Istnieją także inne rodzaje agresji, jak chociażby agresja matczyna, czy seksualna, jednak w przypadku kotów mieszkających z nami pod jednych dachem, które są kastrowane nie będą one obserwowane.

Mam agresywnego kota, co dalej?

Agresywnych zachowań kota nie wolno lekceważyć. Kot jako drapieżnik – ma wszelkie instrumenty, aby skutecznie zaatakować i doprowadzić do czasami naprawdę ciężkich obrażeń. Dlatego, jeśli kocia agresja eskaluje i trudno ustalić przyczynę i ją wyeliminować zaleca się skorzystanie z pomocy specjalisty. W pierwszej kolejności należałoby wykluczyć podłoże medyczne, jeżeli kot okaże się zdrowy i wykluczymy ból czy chorobę jakoś źródło wywołujące agresję, należy zastanowić się nad podłożem behawioralnym i skonsultować przypadek z kocim behawiorystą.

Wybrane dla Ciebie

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz