Węże w Polsce
Czas czytania: 6 min
Żmija zygzakowata (Vipera berus)
Jest stosunkowo niewielkim wężem o krępej budowie ciała. Dorosłe osobniki zwykle nie przekraczają ok. 60-80 cm długości. Od innych gatunków występujących w naszym kraju odróżniają ją pionowe źrenice oraz tak zwana wstęga kainowa, czyli ciemny zygzak ciągnący się wzdłuż grzbietu. Ten ostatni jednak nie zawsze jest widoczny, szczególnie u osobników wyjątkowo ciemno ubarwionych. Podstawowy kolor ciała może się bardzo różnić – od szarego, przez różne odcienie brązu, aż po czarny. Podobnie jak zaskroniec, ale w odróżnieniu od węża Eskulapa i gniewosza łuski żmii zygzakowatej są opatrzone wręgą co nadaje im chropowatą fakturę.
Żmiję spotkać można niemal na całym obszarze naszego kraju. Preferuje obrzeża lasów, łąki, polany i wrzosowiska, gdzie za dnia chętnie wygrzewa się w promieniach słońca zwykle przebywając w częściowym ukryciu, rzadziej na otwartej przestrzeni. Kryjówki znajduje w pobliskich gęstych zaroślach, stertach drewna lub kamieni. Aktywna może być zarówno nocą jak i w ciągu dnia. Z upodobaniem poluje na gryzonie, tym samym ograniczając ich populację. Nie gardzi również pisklętami, jaszczurkami oraz płazami, np. żabami.
Jest jedynym jadowitym wężem występującym naturalnie w Polsce. Z tego powodu często bezmyślnie (i wbrew prawu) tępionym. Jednak ukąszenia zdarzyć się mogą wyłącznie gdy wąż jest zmuszony do obrony, a ich skutek na ogół jest znacznie mniej niebezpieczny niż się powszechnie uważa.
Gniewosz plamisty (Coronella austriaca)
Bywa często mylony ze żmiją zygzakowatą. Osiąga zbliżone rozmiary, a jego szare lub brązowe ubarwienie z dwoma lub czterema rzędami plam na grzbiecie może zmylić oko niewprawnego obserwatora, zwłaszcza kiedy plamy zlewają się w jeden ciągły wzór. W przeciwieństwie do jego jadowitej kuzynki gniewosz posiada okrągłe źrenice, ciemne pasy biegnące od nozdrzy do szyi, wzór na głowie w kształcie trójkąta lub podkowy, gładkie łuski oraz mniej krępą sylwetkę.
Populacja tego gatunku jest w Polsce nieliczna. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt został oznaczony kategorią VU (gatunki wysokiego ryzyka, narażone na wyginięcie). Zamieszkuje niemal cały kraj, ale najliczniejszy jest w południowej jego części. Unika zwartych kompleksów leśnych i terenów podmokłych. Preferuje prześwietlone lasy i silnie nasłonecznione otwarte tereny, najchętniej jednak w sąsiedztwie potencjalnych kryjówek (gęste zarośla, skały, stosy kamieni lub drewna, torowiska, kamieniołomy, ruiny zabudowań etc.). Odżywia się głównie jaszczurkami, jednak od czasu do czasu nie wzgardzi też innymi gadami, płazami, drobnymi ssakami czy pisklętami.
Wąż Eskulapa (Zamenis longissimus)
Wąż niezwykle rzadki na terenie Polski, krytycznie zagrożony wyginięciem. Według herpetologów zajmujących się badaniem i ochroną tego gada, jego populacja w naszym kraju prawdopodobnie nie przekracza stu lub dwustu osobników. Jest największym gatunkiem węża zamieszkującym Polskę – według niektórych źródeł może osiągać nieco ponad dwa metry długości, choć tak dużych osobników oficjalnie w Polsce jak dotąd nie stwierdzono. Posiada smukłą sylwetkę, wąską głowę, brązowy lub ciemnooliwkowy grzbiet, gładkie łuski i jasny, jednolicie żółty, brzuch. U młodych osobników na grzbiecie występuje wyraźny cętkowany wzór, który zanika z wiekiem. Tak samo jak jasne plamy w tylnej części głowy, podobne nieco do plam u zaskrońca zwyczajnego.
Jedyna potwierdzona stabilna populacja tego węża w naszym kraju występuje w Bieszczadach. Zasiedla miejsca cechujące się dobrym nasłonecznieniem – zwykle są to tereny leśne z mozaiką półotwartych i otwartych powierzchni, brzegi rzek i potoków, kamieniołomy, polany, okolice opuszczonych zabudowań. Chętnie wnika w obręb ludzkich osiedli gdzie znajduje odpowiednie miejsca do składania jaj, np. kompostowniki, sterty siana, trocin itd. Poluje głównie na gryzonie, jednak zjada także inne gady, ptaki oraz jaja.
Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix)
Chyba nie ma osoby, która nie spotkała popularnego zaskrońca. Charakterystyczne jasne (zwykle żółte lub kremowe) plamy z czarną obwódką w tylnej części głowy sprawiają, że trudno pomylić tego pięknego gada z innym gatunkiem. Jednak u niektórych osobników, zwłaszcza wyrośniętych samic, plamy te nie są wyraźnie widoczne. Występuje duża zmienność ubarwienia – grzbiet jest zwykle pokryty kolorem szarym, przez odcienie brązu i zieleni po barwę zupełnie czarną u osobników melanistycznych. Samice tego gatunku mogą dorastać nawet do 130-140 cm długości (samce są znacznie mniejsze), jednak najczęściej spotykane węże nie przekraczają metra.
To najpospolitszy polski wąż. Występuje niemal na całym obszarze kraju. Preferuje brzegi rzek i jezior oraz tereny podmokłe, ale spotkać go można także w znacznej odległości od wody – w lasach, parkach i ogrodach. Znakomicie pływa i nurkuje. Zjada płazy, ryby, niekiedy drobne gryzonie. Młode osobniki nie wzgardzą także napotkaną dżdżownicą.
Zaskroniec rybołów (Natrix tessellata)
Zwykle nie przekracza metra długości, choć wyrośnięte samice potrafią osiągać ok. 130 cm. Podstawowe ubarwienie grzbietu to odcienie szarości lub brązu z niewielkimi ciemnymi plamami. Prowadzi podobny tryb życia jak popularny zaskroniec zwyczajny. W przeciwieństwie do niego nie posiada jednak wyraźnych jasnych plam w tylnej części głowy.
Gatunek po raz pierwszy oficjalnie stwierdzony na terytorium naszego kraju w 2009 roku. W chwili obecnej jedyne znane stanowisko tego gatunku w Polsce znajduje się w pobliżu granicy z Czechami w rejonie Cieszyna.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj