Rasy psów: Pudel

Kilkadziesiąt lat temu niezwykle popularny pies do towarzystwa, teraz, trochę zapomniany pomimo ogromnej inteligencji i sympatycznego usposobienia. Dziś kojarzone jak psy do towarzystwa z wymyślnie przystrzyżonymi fryzurami wyhodowane zostały jako psy myśliwskie. Pomagały aportować postrzelona zwierzynę głównie z terenów podmokłych. Gęsta, kręcona sierść strzyżona w określony sposób miała ułatwić poruszanie się psa w wodzie i na mokradłach, a także chronić go przed wyziębieniem. Na niektórych terenach Francji pudle używane był również jako psy poszukujące trufli.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

Pudel to tak naprawdę określenie grupy raz w skład której wchodzą: pudel duży (w literaturze występuje także jako pudel olbrzymi), średni, mały, a także pudel toy. Występują w kilku kolorach umaszczeń w tym tak niezwykłych jak srebrne czy morelowe, przy czym FCI (międzynarodowa federacja kynologiczna) dopuszcza tylko umaszczenia jednolite. Poza typem sierści który układa się w drobne loczki występują także, choć dużo rzadziej, tak zwane pudle sznurowe z okrywa włosową zbijająca się w dredy.

Ze względu na typ włosa pielęgnacja wymaga większych nakładów czasu. Sierść powinna być regularnie strzyżona i czesana. Bez regularnego wyczesywania mogą korzystać pojawiać się mniejsze lub większe kołtuny które, jeśli nie będą usuwane, mogą powodować miejscowe odparzenia i podrażnienia skóry. Psy wystawowe zazwyczaj strzyże się na tak zwanego „lwa” w odmianie kontynentalnej bądź amerykańskiej (z charakterystycznymi pomponami po bokach ciała w odcinku lędźwiowym i ogonie). Wyróżnia się również fryzurę szczenięca (puppy clip), a także wzór federacyjny.  Jeżeli sami nie jesteśmy biegli w używaniu maszynki i nożyczek musimy być świadomi, że wybierając pudla na naszego towarzysz będziemy skazani na regularne wizyty u groomera. Samo czesanie i mycie sierści nie jest specjalnie skomplikowane o ile nie dopuścimy do powstania trudnych do rozczesania kołtunów.  Żeby temu zapobiegać warto codziennie rozczesywać uszy i ich okolice a także pachwiny oraz nasadę i końcówkę ogona.

Ze względu na obficie porośnięte sierścią uszy, a także to, że kanał słuchowy też często porasta włos trzeba regularnie sprawdzać stan kanału i usuwać nadmiar sierści by nie dopuścić do powstawania stanów zapalnych.

Pudle uznawane są za dość zdrowa rasę psów, choć uważa się, że ich miniaturowa odmiana jest bardziej predysponowana do występowania padaczki. U pudli olbrzymich wraz z wiekiem mogą pojawiać się także problemy ze stawami, zwłaszcza u osobników z nadwagą. W niektórych liniach hodowlanych pojawiaj się również dysplazja stawów biodrowych. Warto więc sprawdzić czy rodzice i przodkowie naszego przyszłego psa byli badani w tym kierunku. U psów należących do mniejszych odmian (pudel mały i toy) zdarza się również nadmierne odkładanie kamienia nazębnego. Warto więc zapobiegać temu stosując gryzaki i preparatu wspomagające ochron ę zębów, a w razie potrzeby zgłosić się do lekarza weterynarii na usunięcie kamienia.

Jeśli chodzi o charakter, to pudle są aktywną i żywa rasą. Coraz częściej jej przedstawiciele pojawiają się jako zawodnicy startujący w psich sportach. Większość z pudli jest dość towarzyska i lubiąca kontakt z człowiekiem ale zdarzają się oczywiście osobniki nadmiernie nerwowe i lękliwe. Przy wyborze szczenięcia dobrze jest zwrócić uwagę na charakter rodziców żeby odpowiednio dopasować temperament malucha do swojego stylu życia. Z tego względu młode pudle raczej nie sprawdzą się jako towarzysze mniej aktywnych starszych osób ale powinny odnaleźć się jako towarzystwo bardziej aktywnych osób i rodzin.

Wybrane dla Ciebie

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką nosework i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

Wizyta u weterynarza

Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.

czytaj

Najstarsze rasy psów i kotów. Jak wyglądały ich początki?

Udomowienie to długotrwały proces, w wyniku którego zwierzę dostosowuje się do życia i wymagań człowieka. Udomowione zwierzęta poddawane sztucznemu doborowi zaczynają tworzyć rasy, w zależności od przeznaczenia i pożądanych cech.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz