Ile lat żyją nasi pupile?

W piątek przedstawialiśmy Wam to, jak obliczyć wiek naszego pupila. Dzisiaj zapoznamy się z tym, jak długą żyją koty i psy. Oczywiście zależy to od wielu czynników, m.in rasy i przebytych oraz wrodzonych chorób. Możemy jednak postarać się uśrednić ten wiek.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 2 min

Ile przeciętnie żyją koty?

W zależności od rasy, stanu zdrowotnego i wielu innych czynników, które mają na to znaczący wpływ, mówi się, że nasi mruczący przyjaciele dożywają przeciętnie od 12 do aż 20 lat. Co więcej, ten sam przelicznik dotyczy także ich większej postury krewnych, czyli – tygrysów, lampartów, czy lwów. 

Ważnym aspektem jest także miejsce przebywania kota. Jeżeli jest on domowym zwierzęciem, to jego kres życia powinien nastąpić później, natomiast u wychodnych drapieżników, może on się skrócić. 

Wiele zależy także od żywienia, profilaktyki w zakresie chorób, odpowiednich szczepień oraz dostępu do pomocy medycznej.

Są pewne rzeczy, na które wpływu jednak nie mamy. Często jest to po prostu genetyka, lecz pamiętajmy, że w większości przypadków, jeśli szybko zareagujemy, to mamy możliwość pomocy swojemu przyjacielowi, bądź złagodzenia występujących objawów.

Ile przeciętnie żyją psy?

Tak samo, jak w przypadku kotów, czynników, które wpływają na długość psiego życia, jest naprawdę wiele. Jak sami teraz się dowiedzieliście – nawet wielkość ma na to wpływ. Jednak mówi się, że psiaki żyją przeciętnie od 10 do 15 lat.

Czy mam realny wpływ na żywotność swojego zwierzaka?

Oczywiście, że tak. Pamiętaj, by zapewnić mu przede wszystkim:

  • karmę wysokiej jakości;
  • spokój i duuużo miłości;
  • świeżą, czystą wodę w jego misce;
  • ochronę zarówno przed mrozem, jak i przed upałami;
  • troskę o jego zdrowie i dietę – aktywność to podstawa;
  • reakcję na niepokojące objawy.

Zwierzęce życie jest niesamowicie krótkie, dlatego odłóżcie już ten tekst i biegnijcie mocno przytulić swojego czworonoga! Ogrom miłości na pewno Wam obojgu nie zaszkodzi.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz