Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
AUTOR: Aleksandra Rybicka

Czas czytania: 5 min

Dla nas Polaków odpowiedź jest oczywista — najczęściej wybieranymi zwierzętami domowymi są oczywiście koty i psy. Jak więc wygląda to na poszczególnych kontynentach?

EUROPA

W Europie bez niespodzianek — zdecydowanie dominują koty, a zaraz za nimi plasują się psy. Następne miejsce zajmują ptaki śpiewające. Szacowana liczba wszystkich zwierząt towarzyszących sięga 340 milionów, a aż 46% wszystkich gospodarstw domowych zgłasza posiadanie co najmniej jednego pupila. W każdym kraju statystyki są oczywiście różne. Na przykład Rosja zdecydowanie wygrywa w wyścigu o liczbę kotów. W tym kraju koty zamieszkują prawie 60% domów.

zwierzęta domowe na świecie

AZJA

W Azji aż 32% wszystkich zwierząt towarzyszących to psy. Zdominowały one szczególnie Chiny i Indie, w których w sumie żyje ponad 84 miliony tych zwierząt. Pamiętajmy także, że statystyki dla każdego kraju czy kontynentu nie w pełni oddają rzeczywisty stan rzeczy. Na przykład rzadko kiedy liczby dotyczące zwierząt domowych uwzględniają całą rzeszę bezdomnych pupili, które czekają na dom lub wędrują po ulicach w poszukiwaniu schronienia.

Na drugim miejscu znajdują się koty, a za nimi rybki akwariowe. Azja, a szczególnie Japonia, jest także miejscem, w którym możemy spotkać osoby opiekujące się w swoim domu sowami czy chrabąszczami. Zwierzęta te zamieszkują także tematyczne kawiarnie, w których goście mogą liczyć na zdjęcia i spotkanie z nietypowymi pupilami. O zasadności i etyczności powstawania takich miejsc toczą się zażarte dyskusje w środowiskach prozwierzęcych.

AUSTRALIA I NOWA ZELANDIA

W Australii mieszka prawie 30 milionów zwierząt domowych, a ponad 30% mieszkańców deklaruje posiadanie pupila w swoim domu. Największą popularnością cieszą się psy, a zaraz za nimi koty. Trzecie miejsce zajmują rybki akwariowe. Nowa Zelandia jest pod względem liczby pets zdecydowanie w czołówce. Na nowozelandzkich wyspach żyje ponad 4,5 miliona zwierząt domowych. Wynik ten nie robi wielkiego wrażenia, do momentu, gdy zestawimy go z populacją ludzi, która wynosi niewiele ponad 5 milionów. Najczęściej wybieranym towarzyszem jest kot. W konsekwencji Nowa Zelandia, jako kraj wyspiarski, zmaga się z trudnościami związanymi ze współwystępowaniem kotów z gatunkami endemicznymi. Obecność tak dużej liczby domowych drapieżników zagraża gryzoniom, gadom i ptakom nielatającym.

AMERYKA PÓŁNOCNA

Ameryka Północna, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, zdecydowanie dominują w liczbie zwierząt domowych. Aż 66% gospodarstw domowych posiada zwierzę domowe. W samych Stanach żyje ponad 65 milionów psów oraz 46 milionów kotów. Stany zjednoczone zajmuje także niechlubne miejsce na podium w kategorii „Posiadanie dzikich zwierząt jako pets”. Na terenie tego kraju żyje na przykład ponad 5 tysięcy tygrysów. Skalę tragedii tych zwierząt i całego gatunku oddaje porównanie tej liczby z 3,5 tysiącem obecnie żyjących w dziczy tygrysów.

Wśród zwierząt traktowanych jako pets znajdują się także inne duże koty, a także małpy i naczelne. Pamiętajmy, że zwierzęta te są często pozyskiwane siłą z naturalnego środowiska. Natomiast gdy urosną, właściciele przestają sobie z nimi radzić. Często pozostają one w zamknięciu do końca życia, a do tresury nieraz używa się przemocy. Sytuacje, w których dzikie zwierzęta stają się domowymi pupilami, nie dzieją się jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych, natomiast to tam proceder ten jest szeroko rozprzestrzeniony. Sytuację takich zwierząt utrudnia także system prawny, który w niektórych stanach niestety nie zakazuje przetrzymywania dzikich zwierząt w warunkach domowych.

AMERYKA POŁUDNIOWA

Dane dla Ameryki Południowej są fragmentaryczne i często odnoszą się do poszczególnych obszarów. Wiemy natomiast, że jest to kontynent psiej dominacji. W Brazylii zamieszkuje 55 milionów psów, w Argentynie prawie 10 milionów. Oprócz psów i oczywiście kotów w Ameryce Południowej możemy spotkać bardziej nietypowe gatunki. Przykładem jest Peru, w którym żyje gigantyczna populacja alpak, które pełnią podwójną funkcję – gospodarczą i towarzyszącą.

zwierzęta domowe na świecie

AFRYKA

Statystyki dotyczące Afryki są zdecydowanie najbardziej wybrakowane. Większość analizuje tylko dane z Republiki Południowej Afryki. Według nich prawie połowa mieszkańców posiada zwierzę towarzyszące. Większość z nich to psy. RPA boryka się także ze sporym problemem bezdomności wśród kotów i psów. Pamiętajmy jednak, że dane dla jednego kraju nie dają nam wiedzy na temat całego kontynentu, szczególnie tak dużego i zróżnicowanego jak Afryka.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak oswoić świnkę morską?

Szczury domowe – fakty i mity

Czy koty to zwierzęta wychodzące?

Na czym polega antropomorfizacja?

Udomowienie różnych gatunków zwierząt

Jak wybrać dobrą hodowlę psów? Poradnik

Jakie choroby są przenoszone na ludzi przez psy?

Zwierzęta albinosy – przyczyny, ciekawostki, opieka

Wszystko, co musisz wiedzieć o roślinach owadożernych

Historia kotów, czyli jak to się stało, że drapieżnik śpi przy kominku

Wybrane dla Ciebie

Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach

Pozornie określenie to brzmi dość sympatycznie, jednak wiąże się z zaburzeniem neurologicznym, jakim jest hipoplazja móżdżku. Co jest przyczyną tego zaburzenia? Czy da się to leczyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

czytaj

Badania krwi u królików. Czy są konieczne?

Króliki stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Czy odpowiedzialny opiekun powinien badać maluchom krew? A jeśli tak, to jak często?

czytaj

Recepta na psią długowieczność od firmy Loyal*

Każdy psi opiekun zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem ich ukochanego podopiecznego. Co, jeśli moglibyśmy wydłużyć ich życie i znacznie opóźnić nadejście tego smutnego momentu?

czytaj

Na czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)

Tego jeszcze u nas nie było! Mamy dla Was wyjątkowy odcinek Pets World Podcast. Tym razem porozmawialiśmy z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który na co dzień pracuje z 4-letnim owczarkiem belgijskim o imieniu „Palnik”.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz