Na czym polega antropomorfizacja?

W dzisiejszych czasach zwierzęta są członkami naszej rodziny i przyjaciółmi. Ludzie coraz częściej mają tendencję do tego, aby traktować psy lub koty jak swoje dzieci lub dobrych znajomych. Idzie z tym w parze antropomorfizacja. Czym jest i jak się ona objawia?
AUTOR: Natalia Młodnicka

Czas czytania: 4 min

JAKA JEST DEFINICJA ANTROPOMORFIZACJI?

Antropomorfizacja jest zabiegiem językowym, który polega na nadawaniu zwierzętom cech ludzkich. Prezentują one wówczas zachowania, myśli oraz motywy typowe dla ludzi.

Jest to forma personifikacji, czyli uosobienia, stosowana w literaturze, sztuce, religii, mitologii, reklamie, filmie, komiksie i innych dziedzinach kultury.

Antropomorfizacja może służyć różnym celom, takim jak:

– upodobnienie zwierząt do ludzi, aby zwiększyć ich atrakcyjność, sympatię, zrozumienie lub identyfikację;

– wyrażenie własnych uczuć, poglądów, wartości lub pragnień poprzez zwierzęta, które stają się ich nośnikami lub symbolami;

– nadanie zwierzętom głosu, który może być świadkiem, komentatorem, krytykiem lub nauczycielem ludzi;

– stworzenie fantastycznego świata, w którym zwierzęta mają ludzką inteligencję, mowę, kulturę, społeczeństwo lub moralność;

– eksploracja ludzkiej natury, psychologii, etyki lub filozofii poprzez zwierzęce postacie, które mogą być podobne lub przeciwstawne ludziom.

Przykładem antropomorfizacji jest film "Król lew"

POZNAJ PRZYKŁADY ANTROPOMORFIZACJI

Przykłady antropomorfizacji można znaleźć w wielu utworach literackich, takich jak:

– bajki, np. „Baśń o trzech świnkach”, w której świnki budują domy, a wilk je niszczy i próbuje je zjeść;

– fabuły, np. „Lis i żuraw”, w której lis zaprasza żurawia na obiad, podając mu zupę w płytkim talerzu, a żuraw odwzajemnia się, podając mu zupę w wysokim dzbanie;

– powieści, np. „Folwark zwierzęcy”, w której zwierzęta przejmują władzę nad gospodarstwem i próbują stworzyć idealne społeczeństwo, lecz popadają w tyranię i korupcję;

– poezje, np. „Kot w butach”, w której kot pomaga swojemu ubogiemu panu zdobyć bogactwo, miłość i szacunek, używając sprytu, kłamstwa i przebrania;

– komiksy, np. „Kajko i Kokosz”, w której dwaj rycerze przeżywają różne przygody, walcząc ze Zbójcerzami, Smokiem Milusiem i innymi postaciami.

Antropomorfizacja jest również obecna w wielu filmach animowanych, np. „Król lew”, w którym lwy i inne zwierzęta afrykańskie mają ludzkie imiona, osobowości, problemy i relacje. Innym przykładem jest „Zwierzogród”, w którym zwierzęta żyją w metropolii, pełniąc różne zawody i role społeczne.

KORZENIE ANTROPOMORFIZACJI SIĘGAJĄ GŁĘBOKO

Antropomorfizacja ma swoje korzenie w starożytnych wierzeniach i mitach, w których bogowie, duchy, demony i inne istoty nadprzyrodzone przybierały ludzką lub zwierzęcą postać. W niektórych religiach, np. hinduizmie, buddyzmie czy szamanizmie, uważa się, że ludzie i zwierzęta mogą się nawzajem reinkarnować lub zamieniać. W niektórych kulturach, np. indiańskiej, afrykańskiej czy australijskiej, zwierzęta są uważane za przodków, totemy, opiekunów lub nauczycieli ludzi.

Antropomorfizacja jest również zjawiskiem psychologicznym, polegającym na nadawaniu zwierzętom ludzkich cech na podstawie własnych doświadczeń, oczekiwań, emocji lub potrzeb. Ludzie często antropomorfizują swoje zwierzęta domowe, traktując je jak członków rodziny, przyjaciół lub partnerów.

Antropomorfizacja może być również sposobem na radzenie sobie ze stresem, samotnością, lękiem lub poczuciem winy. Niektórzy naukowcy twierdzą, że antropomorfizacja jest naturalną i ewolucyjnie korzystną skłonnością ludzi, która pomaga im lepiej poznawać i komunikować się ze światem. Należy jednak pamiętać o tym, że niekoniecznie jest to dobre dla zwierząt. Coraz częściej spotyka się zwierzęta, które nie mają zaspokojonych swoich naturalnych potrzeb. Niezwykle często powodem tego stanu rzeczy jest przeświadczenie, że pies czy kot mają typowo ludzkie potrzeby.

Często traktujemy zwierzęta jak członków rodziny

PODSUMOWANIE

Antropomorfizacja jest więc zjawiskiem wielowymiarowym, które ma swoje źródła w historii, kulturze, literaturze, sztuce, religii, psychologii i biologii ludzkiej. Jest to sposób na wyrażanie siebie, tworzenie znaczeń, budowanie relacji i poznawanie świata poprzez zwierzęta, które są nam bliskie lub obce, podobne lub różne, realne lub fantastyczne. Jest to też swoisty sposób na zrozumienie naszych pupili.

Pod koniec lutego ruszyliśmy z autorskim podcastem. Słuchaj Pets World Podcast i poznawaj z nami fascynujący świat zwierząt!

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

10 ciekawostek o psach

Jak kot stał się ikoną? O kotach w kulturze

Dlaczego pies przed sklepem to wciąż norma?

Efekt Lassie, czyli nie kupuj psa po wyjściu z kina

Humanizacja zwierząt. Tak, ale w granicach rozsądku

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz