
Na czym polega antropomorfizacja?
Czas czytania: 4 min
JAKA JEST DEFINICJA ANTROPOMORFIZACJI?
Antropomorfizacja jest zabiegiem językowym, który polega na nadawaniu zwierzętom cech ludzkich. Prezentują one wówczas zachowania, myśli oraz motywy typowe dla ludzi.
Jest to forma personifikacji, czyli uosobienia, stosowana w literaturze, sztuce, religii, mitologii, reklamie, filmie, komiksie i innych dziedzinach kultury.
Antropomorfizacja może służyć różnym celom, takim jak:
– upodobnienie zwierząt do ludzi, aby zwiększyć ich atrakcyjność, sympatię, zrozumienie lub identyfikację;
– wyrażenie własnych uczuć, poglądów, wartości lub pragnień poprzez zwierzęta, które stają się ich nośnikami lub symbolami;
– nadanie zwierzętom głosu, który może być świadkiem, komentatorem, krytykiem lub nauczycielem ludzi;
– stworzenie fantastycznego świata, w którym zwierzęta mają ludzką inteligencję, mowę, kulturę, społeczeństwo lub moralność;
– eksploracja ludzkiej natury, psychologii, etyki lub filozofii poprzez zwierzęce postacie, które mogą być podobne lub przeciwstawne ludziom.

POZNAJ PRZYKŁADY ANTROPOMORFIZACJI
Przykłady antropomorfizacji można znaleźć w wielu utworach literackich, takich jak:
– bajki, np. „Baśń o trzech świnkach”, w której świnki budują domy, a wilk je niszczy i próbuje je zjeść;
– fabuły, np. „Lis i żuraw”, w której lis zaprasza żurawia na obiad, podając mu zupę w płytkim talerzu, a żuraw odwzajemnia się, podając mu zupę w wysokim dzbanie;
– powieści, np. „Folwark zwierzęcy”, w której zwierzęta przejmują władzę nad gospodarstwem i próbują stworzyć idealne społeczeństwo, lecz popadają w tyranię i korupcję;
– poezje, np. „Kot w butach”, w której kot pomaga swojemu ubogiemu panu zdobyć bogactwo, miłość i szacunek, używając sprytu, kłamstwa i przebrania;
– komiksy, np. „Kajko i Kokosz”, w której dwaj rycerze przeżywają różne przygody, walcząc ze Zbójcerzami, Smokiem Milusiem i innymi postaciami.
Antropomorfizacja jest również obecna w wielu filmach animowanych, np. „Król lew”, w którym lwy i inne zwierzęta afrykańskie mają ludzkie imiona, osobowości, problemy i relacje. Innym przykładem jest „Zwierzogród”, w którym zwierzęta żyją w metropolii, pełniąc różne zawody i role społeczne.
KORZENIE ANTROPOMORFIZACJI SIĘGAJĄ GŁĘBOKO
Antropomorfizacja ma swoje korzenie w starożytnych wierzeniach i mitach, w których bogowie, duchy, demony i inne istoty nadprzyrodzone przybierały ludzką lub zwierzęcą postać. W niektórych religiach, np. hinduizmie, buddyzmie czy szamanizmie, uważa się, że ludzie i zwierzęta mogą się nawzajem reinkarnować lub zamieniać. W niektórych kulturach, np. indiańskiej, afrykańskiej czy australijskiej, zwierzęta są uważane za przodków, totemy, opiekunów lub nauczycieli ludzi.
Antropomorfizacja jest również zjawiskiem psychologicznym, polegającym na nadawaniu zwierzętom ludzkich cech na podstawie własnych doświadczeń, oczekiwań, emocji lub potrzeb. Ludzie często antropomorfizują swoje zwierzęta domowe, traktując je jak członków rodziny, przyjaciół lub partnerów.
Antropomorfizacja może być również sposobem na radzenie sobie ze stresem, samotnością, lękiem lub poczuciem winy. Niektórzy naukowcy twierdzą, że antropomorfizacja jest naturalną i ewolucyjnie korzystną skłonnością ludzi, która pomaga im lepiej poznawać i komunikować się ze światem. Należy jednak pamiętać o tym, że niekoniecznie jest to dobre dla zwierząt. Coraz częściej spotyka się zwierzęta, które nie mają zaspokojonych swoich naturalnych potrzeb. Niezwykle często powodem tego stanu rzeczy jest przeświadczenie, że pies czy kot mają typowo ludzkie potrzeby.

PODSUMOWANIE
Antropomorfizacja jest więc zjawiskiem wielowymiarowym, które ma swoje źródła w historii, kulturze, literaturze, sztuce, religii, psychologii i biologii ludzkiej. Jest to sposób na wyrażanie siebie, tworzenie znaczeń, budowanie relacji i poznawanie świata poprzez zwierzęta, które są nam bliskie lub obce, podobne lub różne, realne lub fantastyczne. Jest to też swoisty sposób na zrozumienie naszych pupili.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Jak kot stał się ikoną? O kotach w kulturze
Dlaczego pies przed sklepem to wciąż norma?
Efekt Lassie, czyli nie kupuj psa po wyjściu z kina
Humanizacja zwierząt. Tak, ale w granicach rozsądku
Wybrane dla Ciebie
Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytajBąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?
Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?
czytajSplay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków
„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
czytaj