Dlaczego mój kot zakopuje jedzenie?

Czy Twojemu kota zdarza się drapać uparcie przy misce? Nie wiesz czym to jest spowodowane? Już spieszymy z odpowiedzią na to nurtujące, niejednego właściciela kota pytanie!
AUTOR: Monika Kelan

Czas czytania: 2 min

Co znaczy, jak kot zakopuje jedzenie?

Koty XXI wieku w domach nie mają zbyt dużo ze swoich dzikich przodków. Mimo wszystko geny trudno oszukać i robią to, bo tak podpowiada im ich instynkt.

Kot może zakopywać jedzenie, ponieważ chce ukryć jego zapach przed innymi osobnikami. Wiele właścicieli pupili zauważa, że cechy takie jak zakopywanie jedzenia słabną z wiekiem. Oznacza to tyle, że kot przyzwyczaił się do tego, że nikt do jego miski nie zagląda. Może się zdarzyć tak, że u kota te instynkty dopiero pojawią się, kiedy w jego domu zamieszka inny kot.

Kot może także zakopywać jedzenie, aby schować je na później. Jak wiadomo, koty lubią jeść świeże, jeszcze ciepłe jedzenie. Próba zakopania go, może świadczyć o tym, że chcą one utrzymać jego świeżość jak najdłużej. Na wolności koty zjadają swoje ofiary od razu po upolowaniu, więc świeżość pokarmu nie podlega dyskusji. Jedzenie, szczególnie kiedy leży długo w misce, może kotu zwyczaje nie smakować. Ale to temat na odrębny artykuł.

Kot nie wie…

Co ciekawe nasz mruczek nie wie, że zakopywanie jedzenia niewidzialnym piaskiem jest nieskuteczne. Mimo wszystko za każdym razem uparcie to robi. Jeśli zakopywaniu towarzyszy jednak brak apetytu problem może być większy, niż nam się wydaje. Może to bowiem oznaczać, że kotu jedzenie nie smakuje, znudziło mu się albo po prostu jest zbyt monotonne. Zwierzęta takie jak koty są łowcami, dlatego ich podniebienie lubi dostawać różnorodne smaki. Mimo wszystko pamiętaj, aby podawać kotu tylko pełnowartościowy pokarm! Warto postawić na różne smaki, ale utrzymać jeden rodzaj konsystencji. Jeśli zakopywanie jedzenia powtarza się z każdą wizytą w misce, z której nic nie znika to warto rozważyć wizytę u weterynarza.

Jeśli jednak zauważasz tylko czasami takie zachowania a Twój kotek cieszy się dobrym apetytem i zdrowiem to nie masz się o co martwić. Może z wiekiem u kotka zmaleją instynkty.

Pamiętaj! Jeśli Twój kotek jest typem zakopywacza i robi to z wielką pasją to zadbaj o to, aby obok z miski z jedzeniem stała solidna, ceramiczna miska na wodę. W innym przypadku kotek z łatwością ją wyleje!

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz