Dlaczego mój kot zakopuje jedzenie?

Czy Twojemu kota zdarza się drapać uparcie przy misce? Nie wiesz czym to jest spowodowane? Już spieszymy z odpowiedzią na to nurtujące, niejednego właściciela kota pytanie!
AUTOR: Monika Kelan

Czas czytania: 2 min

Co znaczy, jak kot zakopuje jedzenie?

Koty XXI wieku w domach nie mają zbyt dużo ze swoich dzikich przodków. Mimo wszystko geny trudno oszukać i robią to, bo tak podpowiada im ich instynkt.

Kot może zakopywać jedzenie, ponieważ chce ukryć jego zapach przed innymi osobnikami. Wiele właścicieli pupili zauważa, że cechy takie jak zakopywanie jedzenia słabną z wiekiem. Oznacza to tyle, że kot przyzwyczaił się do tego, że nikt do jego miski nie zagląda. Może się zdarzyć tak, że u kota te instynkty dopiero pojawią się, kiedy w jego domu zamieszka inny kot.

Kot może także zakopywać jedzenie, aby schować je na później. Jak wiadomo, koty lubią jeść świeże, jeszcze ciepłe jedzenie. Próba zakopania go, może świadczyć o tym, że chcą one utrzymać jego świeżość jak najdłużej. Na wolności koty zjadają swoje ofiary od razu po upolowaniu, więc świeżość pokarmu nie podlega dyskusji. Jedzenie, szczególnie kiedy leży długo w misce, może kotu zwyczaje nie smakować. Ale to temat na odrębny artykuł.

Kot nie wie…

Co ciekawe nasz mruczek nie wie, że zakopywanie jedzenia niewidzialnym piaskiem jest nieskuteczne. Mimo wszystko za każdym razem uparcie to robi. Jeśli zakopywaniu towarzyszy jednak brak apetytu problem może być większy, niż nam się wydaje. Może to bowiem oznaczać, że kotu jedzenie nie smakuje, znudziło mu się albo po prostu jest zbyt monotonne. Zwierzęta takie jak koty są łowcami, dlatego ich podniebienie lubi dostawać różnorodne smaki. Mimo wszystko pamiętaj, aby podawać kotu tylko pełnowartościowy pokarm! Warto postawić na różne smaki, ale utrzymać jeden rodzaj konsystencji. Jeśli zakopywanie jedzenia powtarza się z każdą wizytą w misce, z której nic nie znika to warto rozważyć wizytę u weterynarza.

Jeśli jednak zauważasz tylko czasami takie zachowania a Twój kotek cieszy się dobrym apetytem i zdrowiem to nie masz się o co martwić. Może z wiekiem u kotka zmaleją instynkty.

Pamiętaj! Jeśli Twój kotek jest typem zakopywacza i robi to z wielką pasją to zadbaj o to, aby obok z miski z jedzeniem stała solidna, ceramiczna miska na wodę. W innym przypadku kotek z łatwością ją wyleje!

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz