
Mój pies ciągle drży!
Czas czytania: 3 min

Wiele psów drży lub trzęsie się, nawet gdy na zewnątrz panuje ciepła aura. Zauważalne jest to szczególnie u osobników małych ras jak Chihuahua czy York. Podczas gdy dreszcze mogą być normalnym zjawiskiem dla niektórych ras, to jednak powinny być też sygnałem ostrzegawczym.
Powodów trzęsienia może być mnóstwo, zaczynimy więc od początku:
Zimno
Wiele psich zachowań jest bardzo podobnych do naszych. Dlatego, aby ogrzać swoje ciało w zimne dni, pies trzęsie się. To normalny odruch, ale też informacja dla nas, że jest mu zimno. Dla małych ras warto zainwestować w ubranka, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Są to, np.: Yorki, Chihuahua, Pinczery Miniaturowe, ale także duże rasy jak: Rodhezian czy Dog Niemiecki.
Silne emocje
Kolejnym powodem, dla którego niektóre psy się trzęsą są bardzo silne emocjonalne. Nie muszą być negatywne, może to być ekscytacja albo zwykłą radość. Najczęściej jednak psy trzęsą się ze strachu. Duży lęk, niepokój objawia się wycofaniem, opuszczonym wzrokiem oraz właśnie trzęsieniem. Silne emocje są przypisywane takim rasom jak: Maltańczyk, Pudel czy Spaniel.
Ból lub osłabienie
Drżenie jest także częstym objawem bólu i osłabienia. Jest to niebezpieczna sytuacja, która może nawet zagrażać życiu i zdrowiu naszego pupila. Drżenie może być jednym z objawów choroby, dlatego lepiej go nie lekceważyć. Są jednak sytuacje mniej szkodliwe, jak zmęczone mięśnie naszego pupila. Podczas dużego wysiłku mogą zostać przepracowane i w konsekwencji drgać. Taką sytuację można spróbować podleczyć samemu masując dany obszar i oszczędzając psa w nadmiernych aktywnościach fizycznych.

Zatrucie
Drżenie jest także objawem zatrucia. Zjedzenie trującej substancji może skończyć się tragicznie. Otruty pies oprócz osłabienia może także drgać. Toksyny rozchodzące się po ciele pupila dają również inne objawy, ale nadmierne trzęsienie jest jednym z nich. Jeśli zauważysz coś takiego u swojego psa nie czekaj i udaj się do lekarza weterynarii.
Wiek
Pies, podobnie jak człowiek może z wiekiem mieć osłabione mięśnie, które podczas pewnego wysiłku mogą dawać wrażenie drgania.
Kiedy do weterynarza?
Długotrwałe i silne drżenie nie spowodowane emocjami czy zimnem może zwiastować niebezpieczne choroby albo zatrucie. W takiej sytuacji nie należy zwlekać i udać się do lekarza weterynarii. Chociaż małe rasy mogą drgać bez powodu to nawet małe odstępstwa od normy powinny być dla właściciela sygnałem ostrzegawczym.
Wybrane dla Ciebie
Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytajNosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytajKoty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytajWizyta u weterynarza
Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.
czytaj