Koszty utrzymania psa

Świadomość zapewniania odpowiednich warunków oraz prawidłowego żywienia psów spowodowała, że rynek zoologiczny oszalał. Akcesoria dla psów, karmy, smakołyki znajdziemy nawet w każdym spożywczym sklepie. Niektóre hotele podkreślają w swoich reklamach, że czworonogi są u nich mile widziane. Restauracje zapewniają pupilom wodę, a niektóre wprowadzają do menu specjalnie dedykowanie psiakom posiłki. Istnieją taksówki dla zwierząt. Coraz więcej osób kształci się w kierunkach o tematyce zwierzęcej i oferuje swoje usługi zdejmując z właścicieli ogrom obowiązków, oczywiście za uiszczeniem stosownych opłat, a te potrafią być kolosalne.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Biorąc pod uwagę podstawowe akcesoria i karmę można powiedzieć, że kwota jaką należy przeznaczyć na utrzymanie zwierzaka rośnie wraz z nim. Nie jest to oczywiście zasadą, ponieważ obroża dla yorkshire teriera może okazać się dużo droższa niż dla bernardyna, ale koszty leczenia już niekoniecznie.  

Akcesoria, które są niezbędne dla psiaków i są absolutnym minimum to smycz, obroża lub szelki, kaganiec (dla agresywnych psów lub do stosowania podczas wizyt weterynaryjnych), mikrochip (wszczepiany u weterynarza), adresówki (w razie zaginięcia), zabawki (ilość uzależniona od poziomu niszczenia) oraz posłanie. Biorąc pod uwagę tylko ten zestaw przy kompletowaniu wyprawki dla nowego członka rodziny możemy oszacować, że kwota potrzebna do jego zakupu wynosi od 100 do 300zł. Na jej wysokość możemy wpłynąć decydując się na rzeczy pozbawione dodatkowych i zupełnie niepotrzebnych dla psa ozdobników, świecidełek i innych, które wpływają na cenę. W przypadku, kiedy zależy nam nie tylko na przydatności, ale również na dizajnie musimy sięgnąć do portfela nieco głębiej. Ozdobne smycze, obroże, adresówki potrafią mieć pięciokrotnie wyższe ceny niż te zwykłe, niczym niewyróżniające się przedmioty. Oprócz wyglądu warto zwracać uwagę na jakość danego produktu. Niestety nie zawsze cena idzie w parze z jakością, dlatego decydując się na droższe akcesoria warto porozmawiać z innymi osobami, które daną rzecz zakupili. Grupy zrzeszające doświadczonych właścicieli czworonogów, którzy chętnie podzielą się swoim zdaniem znajdziesz na wszelkich forach i facebooku.

Karma, to najważniejszy temat. Ile ras i wielkości kundelków tyle możliwości. Rynek psich karm obfituje w przeróżne smaki, konsystencje, rodzaje. Na początek nie warto robić wielkiego zapasu, a kupić kilka puszek lub kilogram suchej karmy i sprawdzić czy nasz pupil ją polubi. Jeśli zwierzę choruje warto sięgnąć po karmy dedykowane różnym przypadłościom. Zależnie od chorób rynek oferuje karmy z niższą lub wyższą zawartością mikro i makroelementów w odpowiednim ich bilansie. Producenci oferują również suche karmy o różnych stopniach wilgotności oraz kształtach chrupek. Miesięczny koszt wyżywienia  psa, to 100-350zł. Trzeba pamiętać, że karma, to jedyna rzecz w którą powinno się inwestować nie tylko sporo gotówki, ale również czasu na analizę składu. Im lepsza jakość żywienia tym mniej problemów zdrowotnych w przyszłości, więc mniej wydawanych pieniędzy na weterynarza.

Opieka weterynaryjna oraz profilaktyka – temat niekończących się historii. Jeśli nasz zwierzak jest zdrowy, to rocznie na profilaktykę wydamy od 100 do 300zł. Jeśli choruje, to kwoty mogą sięgnąć nawet rzędu kilku tysięcy złotych.

Pamiętaj, że twój pies nie potrzebuje drogich, lecz bezpiecznych rzeczy. On nie zna pojęcia luksusu. Jeśli chcesz przygarnąć psiaka pod swój dach, jednorazowo potrzebujesz ok.100-200zł na najpotrzebniejsze akcesoria. Miesięcznie, jeśli pies jest zdrowy nastaw się na koszty rzędu 150-300zł. Wszelkie usługi behawiorystów, trenerów, petsitter’ów nie są kosztami stałymi, a ich ceny uzależnione są od doświadczenia, ilości przebytych kursów oraz wielkości miast.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz