12 powód, żeby jeździć konno

Konie to majestatyczne zwierzęta, których siła i inteligencja podbijają serca kolejnym pokoleniom jeźdźców. Kontakt z tymi niezwykłymi zwierzętami przynosi wiele korzyści zarówno zdrowotnych jak i mentalnych. Ich oczy potrafią zajrzeć do naszego wnętrza, a więź, która powstaje między człowiekiem i koniem jest jedyna w swoim rodzaju – w końcu jeździec porozumiewa się z wierzchowcem bez słów! Taki dialog wymaga lat ćwiczeń, ale naprawdę warto przeżyć tę przygodę. Poznaj 12 powodów, dlaczego warto jeździć konno! No to czego uczą nas konie?
AUTOR: Marta Szewczyk

Czas czytania: 3 min

  1. Pewności siebie! Wierzchowiec nie pojedzie z kimś, kto jest niezdecydowany i niepewny. Bardzo szybko musisz rozwinąć swoje umiejętności przywódcze, bo inaczej zamiast majestatycznej jazdy, będziecie stać na środku padoku i pachnieć.
  2. Prostych Pleców. Spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej i boisz się, że niedługo wyhodujesz swój pierwszy garb? Podczas jazdy konnej prostujesz plecy i ten nawyk Ci potem zostaje. Z zaokrąglonymi plecami daleko nie zajedziesz, więc jazda konna to najlepszy prezent dla Twojego kręgosłupa.
  3. Empatii. Uczysz się odczytywać emocje czworonoga, a on Twoje. To tak potężna dawka wzajemnego zrozumienia, że nawet najbardziej zatwardziałe serce się roztopi. Ty wiesz, że Twój koń ma gorszy dzień, a on widzi, kiedy Ty się smucisz. Idealnie odczytujecie swoje myśli i potraficie porozumiewać się bez słów.
  4. Cierpliwości. Wszystko tutaj dzieje się małymi kroczkami. Nie można niczego przyspieszyć i swoje w siodle trzeba wysiedzieć. Progres wydaje się posuwać tip topami, ale każde z Was potrzebuje tego czasu. Czasami po prostu nic nie wychodzi i wtedy trzeba pokornie zrobić krok do tyłu, aby potem galopem wystrzelić do przodu.
  5. Kontroli emocji. Jeżeli jesteś zdenerwowany, to Twój koń też będzie zdenerwowany i nici z treningu. Musisz nauczyć się panować nad emocjami. Ćwiczyć oddech i rozluźnienie. To bardzo przyda się podczas stresujących momentów w życiu.
  6. Dotlenienia mózgu. Chcąc nie chcąc spędzasz z koniem czas na zewnątrz, a dzięki temu dotleniasz się i sięgasz po zdrowie i lepszą koncentrację mózgu. Świeże powietrze przez dwanaście miesięcy – nie ważne czy pada deszcz, śnieg, czy Ci zimno czy za gorąco – treningu nie można odpuścić, bo czworonożny przyjaciel przecież na Ciebie czeka!
  7. Pokory. Chociaż na początku zyskujesz pewność siebie, to Twoim partnerem jest zwierzę, które waży jakieś pół tony. Potrzeba pokory, żeby razem podbijać świat. Tak samo jak w górach czujesz się czasami taki mały, tak samo siedząc na koniu, musisz czuć jego siłę i respekt. To on pozwala Ci na sobie jeździć – nigdy o tym nie zapominaj!
  8. Precyzji. Milimetr wyżej lub niżej robi tutaj ogromną różnicę. Precyzyjne ułożenie łydki, dłoni, a nawet…spięcie pośladków ma ogromne znaczenie! Tutaj nie ma miejsca na niedbalstwo – wszystko ma swoje odpowiednie miejsce.
  9. Podejmowania szybkich decyzji. Coś pojawia się na drodze: przeskakujesz, omijasz z prawej, z lewej, a może trzeba się zatrzymać? Masz pół sekundy, żeby zdecydować, zanim Twój koń zrobi to za Was oboje – tylko, że jego pomysł, może Ci się nie spodobać. Nie ma lepszego nauczyciela podejmowania szybkich decyzji od konia!
  10. Ukrwienia miednicy. Wiesz, że praca z koniem poprawia ukrwienie miednicy? Ma to znaczenie szczególnie dla kobiet, ponieważ dzięki temu, mamy mniej bolesne miesiączki!
  11. Równowagi. Na koniu musisz zachować idealną równowagę. Dzięki temu ciało jest obciążone po obu stronach tak samo, mięśnie pracują równolegle i nie ma przeciążeń tak jak w innych dyscyplinach sportowych. To będzie procentować na starość!
  12. Pasji. Na koniec najważniejsze! Jazda konna to pasja na całe życie. Jeżeli nie narzucisz sobie presji, możesz czerpać garściami miłość i szczęście ze wspólnych przygód. Nie ma nic piękniejszego niż spełnienie w życiu. No to co? Do siodeł!

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz