Świat widziany końskim okiem, czyli dlaczego koń nie potrzebuje okularów?

Jest letni, ciepły poranek. Konie pasą się spokojnie na łące. Ich głowy delikatnie kołyszą się na boki. Wygląda to jak tajemniczy taniec wierzchowców. Jeden z nich oddala się od stada i odważnie idzie wprost na wiszącą na płocie kurtkę. Cały czas ją widzi, ale kiedy koło niej przechodzi odskakuje nagle, zamiera i patrzy jak wryty. Dlaczego taki duży koń przestraszył się małej kurtki?
AUTOR: Marta Szewczyk

Czas czytania: 4 min

Oczy z boku głowy

Zastanawiałeś się kiedyś jak świat widzą zwierzęta? Czasami łatwo zapomnieć, że dostrzegają one zupełnie coś innego niż my! Ludzkie oczy zlokalizowane są z przodu twarzy, co jest typowe dla drapieżników. Jest to ważne przy polowaniu. Zwierzęta uciekające potrzebowały jednak dosłownie oczu dookoła głowy. I niemal im się to udało! Końskie oko znajduje się z boku jego pyska. Dzięki temu widzi wszystko co znajduje się zarówno przed nim jak i za nim – wystarczy, że lekko kiwa głową na boki. Dlatego kiedy pasą się na łące ich głowa jest cały czas w ruchu. Wierzchowce świetnie dostrzegają wszystko to, co znajduje się daleko, ponieważ musiały dostrzegać zagrożenie na czas. A jak im idzie oglądanie świata z bliska?

Obszary ślepe

Konie rozwinęły swoje widzenie peryferyjne – szczególnie przy opuszczonej głowie. Kiedy jednak wierzchowiec podniesie łeb to pojawiają się cztery obszary ślepe:

  • bezpośrednio za nim, w okolicy ogona
  • bezpośrednio pod głową albo pod nosem
  • na grzbiecie w okolicy kłębu
  • bezpośrednio przed czołem

Dlatego właśnie możesz usłyszeć od starych, końskich wyjadaczy, żeby nigdy nie zachodzić konia od tyłu i nie podstawiać mu ręki pod nos. Obszary ślepe również powodują to, że koń nie lubi wchodzić na powierzchnie, których nie zna, szczególnie jeżeli nie mógł im się wcześniej przyjrzeć. Dlatego dobrze jest poluzować wodze, kiedy mijacie coś nowego.

Najpiękniejsze oczy

Kto chociaż raz spojrzał w końskie oczy ten wie, jak łatwo się w nich zakochać. Wierzchowce mają jedne z największych narządów wzroku w świecie zwierząt i mogą wykorzystywać zarówno widzenie obuoczne (trójwymiarowy obraz w mózgu) jak i jednooczne (każde oko ma swoje pole widzenia). Właśnie dlatego powinieneś pokazywać swojemu pupilowi wszystko z obydwu stron – to, że zaakceptował to lewym okiem nie znaczy, że spodoba mu się prawym.

Kurtka na płocie

Koń, który zbliża się do przedmiotu najpierw ma go w swoim polu widzenia obuocznym. Kiedy jednak zaczyna do podchodzić, przedmiot przeskakuje do widzenia jednoocznego, co może zaskoczyć konia i spowodować uskok w bok i chęć przyjrzenia się np. wiszącej na płocie kurtce. Jest to tak nagły przeskok wizualny, że każdy by się zdziwił!

Ostry jak brzytwa wzrok

Za ostrość wzroku odpowiada przede wszystkim ilość fotoreceptorów w siatkówce (czopki i pręciki u ssaków). Dzięki nim oko reaguje na zmiany światła oraz kolory. Konie mają wąski pas, który biegnie wzdłuż osi poziomej oka, gdzie jest duże zagęszczenie fotoreceptorów. To właśnie w tym obszarze koń widzi najlepiej, a góra i dół rozmazują mu się jak na bardzo niewyraźnym zdjęciu. Jest to kolejny dobry powód, żeby często kiwać głową! A co z kolorami? Konie prawdopodobnie najlepiej odróżniają odcienie niebieskiego i żółtego, ale nie widzą czerwonego. Badania na ten temat nadal jednak trwają.

Okulary przeciwsłoneczne

Wierzchowce wolniej przystosowują się do zmian światła z jasnego na ciemne i odwrotnie. Dlatego kiedy wychodzisz z ciemnej stajni na rozświetlony padok, koń potrzebuje więcej czasu, aby oko przystosowało się do światła. Kiedy zdarzy Ci się jednak jakaś nocna eskapada, to Twój koń będzie widział wszystko niemal tak dobrze jak sowa. Tak samo w bardzo słoneczny dzień, Ty nie obejdziesz się bez okularów, a koń? Koń ma swoje i to takie, których nie da się zgubić! Nazywamy je corpora nigra, czyli nagromadzenie pigmentu o kształcie chmury, które przesłania nieco oko. No i jeszcze są te niezwykłe, długie rzęsy, skierowane nieco ku dołowi.

To nie tylko przepiękne uświetnienie końskiej urody, ale też przesłona przeciwsłoneczna i wizjer w jednym! Kto by nie chciał takiego wyposażenia?

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz