Rasy psów: Dalmatyńczyk

W naszym cyklu przedstawiany kolejną rasę psów jaką jest Dalmatyńczyk. Poznajemy lepiej tego żywego i energicznego psa.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Wysokość suczki: 56–58 cm

Waga 16–24 kg

Wysokość samca 58–61 cm

Waga 15–32 kg

Cena: 1500-3500zł

Długość życia: 10-13 lat

Umaszczenie: Ciemnobrązowy z białym, Czarno-biały

Cechy: Inteligentny, Radosny, Przyjazny, Energiczny, Towarzyski, Wrażliwy, Aktywny

CHARAKTER

Ten charakterystyczny w cętki pies ceni sobie przede wszystkim relacje z opiekunem. Na równi miłości do człowieka stawia również aktywność fizyczną. Dalmatyńczyka można opisać jako energicznego, skocznego, przyjaznego i wesołego psa. Chociaż ich usposobienie można opisać jako spokojne i nie wyrażające agresji, to jednak aby tak było potrzebują się wybiegać i wyszaleć.

Nie jest to pies kanapowy. Dalmatyńczyk dobrze będzie czuł się podczas biegania z właścicielem albo wspólnego pływania. Psy te potrzebują także wyzwań umysłowych. Dobrze jest ćwiczyć z nimi zabawy węchowe lub aportowanie. Dalmatyńczyki to doskonałe psy towarzyszące w domu i w codziennych aktywnościach fizycznych.

PIELĘGNACJA

Dalmatyńczyki nie potrzebują wymagającej pielęgnacji. Mają krótką sierść. Linieją zwykle dwa razy do roku. Nieczesany osobnik może jednak gubić sierść cały rok, dlatego szczotkowanie jest bardzo ważne. Wadą sierści, którą gubi dalmatyńczyk jest jej twardość. Trudno ją usunąć.

CHOROBY

Psy tej rasy uchodzą za zdrowe okazy. Mogą jednak, ze względu na swoje białe umaszczenie chorować na wrodzoną głuchotę. Miewają także problemy z układem moczowym. Częściej, niż u innych psów zdarza im się chorować na nerki. Mimo tych problemów, oprócz regularnych wizyt kontrolnych, dalmatyńczyki nie powinny być częstym gościem gabinetów weterynaryjnych.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz