Mój kot jest zdrowy, a często wymiotuje, czy to stres?

Istnieje wiele powodów kocich wymiotów. Nie wszystkie powinny być powodem do zamartwiania, jednak kluczowe przy pojawieniu się takiego problemu u Twojego kota, jest ustalenie przyczyny. Tylko znając powód tego problemu, będziemy mogli skutecznie mu zapobiegać, poprzez podjęcie odpowiednich kroków.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 4 min

Podłoże medyczne

Wszystkie niepokojące symptomy, należy konsultować z lekarzem weterynarii. W przypadku wymiotów, jeżeli nie mają one charakteru jednorazowego, często powracają, zawsze zalecam wizytę u lekarza. Tylko odpowiednie badania i diagnostyka będą w stanie wykluczyć podłoże medyczne wymiotów. Zakładamy, że kot jest zdrowy dopiero w sytuacji, gdy został zbadany i przeszedł przez diagnostykę weterynaryjną.

Stan kociego zdrowia nigdy nie powinien podlegać wyłącznie subiektywnemu odczuciu opiekuna. Nie możemy przyjąć, że kot jest zdrowy, bez diagnostyki. Wyłącznie pełna diagnostyka może potwierdzić lub wykluczyć problemy z kocim zdrowiem. To, że nam się wydaje, że kot jest zdrowy to nie to samo. Pamiętajmy, koty to mistrzowie kamuflażu, którzy funkcjonują w środowisku jako drapieżnicy i ofiary jednocześnie, dlatego nie mogą okazywać swoich słabość, by chociażby nie stać się łatwiejszą ofiarą  innego drapieżnika.

Kule włosowe

Kocie wymioty są dla nas źródłem niepokoju, jednak nie wszystkie są niebezpieczne, a w przypadku wymiotów kulami włosowymi jest wręcz odwrotnie. Kule włosowe to jeden z częstszych przypadków kocich wymiotów.

Koty kilka razy dziennie wylizują sobie futerko, a jak wiadomo, ich język jest wyposażony w mnóstwo malutkich haczyków, które doskonale sprawdzają się przy pielęgnacji futra – powodują usuwanie martwych włosów, które niestety kot połyka. Jeżeli coś znajduje się w organizmie kota, prędzej czy później musi go opuścić, i tak część sierści wydalana jest z kałem, bądź właśnie poprzez wymioty. Kule włosowe to problem, który dotyczy niemal wszystkich kotów, wykluczając koty bezwłose.

Powstawanie w kocim przewodzie pokarmowym kul włosowych ze zbitej sierści, stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kota. Najczęstsze objawy zakłaczenia to właśnie wymioty, a także ataki kaszlu, dławienie, zmniejszenie lub brak apetytu, zaparcia, a także bardziej subtelne zmiany dotyczące zmian zachowania, niechęci do ruchu, niepokój, czy apatia.

Pamiętaj o regularnym odkłaczaniu, które ma na celu pomóc kotu pozbyć się połkniętej przez niego podczas pielęgnacji sierści. Najprostsza metoda to regularne wyczesywanie martwych włosów. Inne sposoby na odkłaczanie to podawanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (smalec z gęsi lub kaczki,  zwierzęce olej Omega 3,  kocia trawa, zboża czy też inne bezpieczne zioła. Na rynku istnieje także wiele innych alternatyw, takich jak: pasty, przysmaki czy proszki.

Inne przyczyny wymiotów

Kule włosowe tak jak wspomniałam, są częstym i niegroźnym powodem kocich wymiotów. Jakie są inne, najczęstsze przyczyny wymiotów:

  • obce ciało w żołądku, wymioty są wywołane niedrożnością przewodu pokarmowego, które nastąpiło na skutek połknięcia ciała obcego (może to być też objaw obecności guza przewodu pokarmowego),
  • spożycie czegoś niejadalnego. Pamiętajmy, że wiele substancji chemicznych dostępnych w naszych domach wywołuje wymioty po spożyciu, takie substancje bardzo często prowadzą też do zatruć i mogą być dla kota śmiertelne,
  • pasożyty wewnętrzne takie jak, chociażby: glisty kocie (Toxocara cati), tasiemce, tęgoryjce czy lamblie
  • choroby przewodu pokarmowego na tle bakteryjnym i wirusowym,
  • choroby zakaźne, np. panleukopenia,
  • niektóre leki zarówno te podawane doustnie jak i pozajelitowo,
  • choroba lokomocyjna,
  • zbyt łapczywe spożywanie pokarmu skutkujące nałykaniem się powietrza,
  • nowy pokarm,
  • lęk.

Pamiętaj, że wymioty mogą prowadzić do odwodnienia, a także zaburzenia elektrolitowego, które są groźne dla zdrowia, a nawet życia kota. Dlatego, jeżeli zaobserwujesz coś niepokojącego, skontaktuj się z lekarzem weterynarii jak najszybciej. Nie powinno się też podawać, żadnych środków bez wcześniejszej konsultacji, żeby chcą pomóc nie odnieść odwrotnego skutku i nie zaszkodzić kotu.  Codzienne, lub co kilkudniowe, regularne wymioty to na pewno nie są kule włosowe, nie zwlekaj i bezzwłocznie zabierz swojego kota do specjalisty.

Wybrane dla Ciebie

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz