Święta z psem. O czym warto pamiętać?

Święta to magiczny czas, spędzany zazwyczaj w gronie rodzinnym. Jeśli zabieramy ze sobą psa do rodziny lub organizujemy je u siebie, musimy pomyśleć również o nim oraz tym jak zmniejszyć jego dyskomfort.
AUTOR: Magdalena Filek

Czas czytania: 4 min

Ozdoby, światełka, Wigilia to wszystko tworzy klimat ale może również przytłoczyć naszego psa.

PAMIĘTAJMY O PRZYGOTOWANIU

Wprowadzenie choinki do mieszkania, gdy nasz pupil jeszcze nie miał okazji jej zapoznać. W zależności czy planujemy choinkę sztuczną czy prawdziwą pozwólmy psu na obwąchanie i zapoznanie się z nią. Wybierzmy bezpieczne i ustronne miejsce na choinkę, przygotujmy je jak zawsze jednak tym razem niech pies ma możliwość obwąchania tego miejsca ale bez częstego przebywania w nim ani tym bardziej leżenia.

Następnie rozpakujmy choinkę i pozwólmy ją obwąchać, nagradzajmy każdy pozytywny kontakt z nią. Przy składaniu oraz ubieraniu nagradzajmy spokojne zachowanie, gdy pies zacznie szczekać lub potraktuje ją lub ozdoby jako zabawę odejdźmy z nim na bok. W kolejnym kroku uspokójmy pupilaożemy również przerwać czynność i wrócić do niej na drugi dzień. Może nasz rozrabiaka porwał jedną z ozdób świątecznych, aby zwrócić na siebie uwagę. Nie szarpmy się z nim, a zróbmy wymiankę – ozdoba za smakołyk lub najlepiej jego zabawkę.

CZY TWÓJ PIES ZAINTERESUJE SIĘ CHOINKĄ?

Planujesz żywą choinkę? Zastanów się, jaki jest nasz czteronożny przyjaciel. Czy spadające z czasem igły będą dla niego interesujące, czy sama choinka może stać się celem zabawy. Najbardziej polecaną choinką do domu ze zwierzętami jest świerk ponieważ ma kłujące i twarde igły. Te ostatnie szybko zniechęcają naszych rozrabiaków do podchodzenia bliżej. A tym bardziej smakowania igiełek. Niezależnie od wyboru choinki warto postawić ją na podwyższeniu tak aby nie było do niej łatwego dostępu. Dlaczego? Dla czworonoga nie sama choinka może być atrakcyjna, a wiszące na niej „piłeczki”.

Wigilia oraz dni świąteczne to przede wszystkim grono rodzinne, głośne rozmowy, smaczne i aromatyczne jedzenie. Nie zapomnijmy jednak o naszym psie. On może czuć dyskomfort w nowych sytuacjach, nowym miejscu czy w tłumie ludzi, bez możliwości ucieczki. Niektórym z nas może się wydawać, że pies nie ma z tym problemu, bo przecież wita się z gośćmi. Mało tego, skacze z radości lub się ekscytuje, kiedy robi się ruch w domu. Jednak może to być też oznaka stresu i próba rozładowania swoich emocji czy nawet chęć odepchnięcia od siebie gościa.

Musimy poznać naszego psa, jego komunikacje i zadbać o jego komfort. Zazwyczaj pokazuje nam jak się czuje w danym momencie ale my źle to interpretujemy lub przez nie wiedzę ignorujemy sygnały ostrzegawcze.

SOCJALIZACJA POMOŻE RÓWNIEŻ W TYM PRZYPADKU

Jeśli wychowujesz psa od szczeniaka, przeprowadziłeś odpowiednio socjalizacje to super! To może oznaczać spokojne święta i mniejszy stres u Twojego pupila. Co jeśli pies jest ze schroniska po przejściach o których nie do końca mamy pojęcie lub jest z nami od małego ale stawiamy go w nowej sytuacji?

Przede wszystkim jeśli pies został adoptowany niedawno (nawet kilka miesięcy temu) nie stawiajmy go w tak stresującej sytuacji, najlepiej żeby został w domu w bezpiecznej dla niego przestrzeni, a jeśli na święta przyjeżdża rodzina niech wchodzą do domu pojedynczo, spokojnie i zapoznają się z psem. Oczywiście nic na siłę, jeżeli nie chce się zapoznawać niech zostanie w swoim legowisku lub drugim pokoju i z daleka przygląda się do sytuacji.

W kolejnym kroku zapewnijmy mu miejsce odizolowane od ruchu i hałasu. Przygotujmy dla psa też cos na odstresowanie, najlepiej naturalny gryzak by mógł swój stres rozładować przez gryzienie i rzucie. Niech drugi pokój, łazienka będą otwarte by mógł w razie potrzeby się tam schować oraz odetchnąć.

Wśród gości na pewno pojawią się również dzieci. Jeśli nasz pies będzie zestresowany samą sytuacją nie pozwólmy dodatkowo na bliski kontakt z nimi. I to ze względu na bezpieczeństwo dziecka jak i komfort psa.

Pamiętajmy, iż posiłki które spożywamy w święta nie są korzystne dla naszego psiego przyjaciela. Poinformujmy naszych gości aby nie dokarmiali psa rzeczami ze stołu, a jedynie przygotowanymi smakołykami przeznaczonymi specjalnie dla niego.

ZOBACZ TEŻ

Zwierzęta w święta

Sygnały stresu. Co komunikuje nam nasz pies?

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz