Jak zmniejszyć stres u psa w czasie sylwestra?

Aby zmniejszyć stres naszego psa podczas sylwestra przede wszystkim trzeba zrozumieć co czuje i w jaki sposób możemy mu pomóc. Aż 70% psów cierpi na fobię dźwiękową, a wszystko zależy od jego doświadczeń, charakteru oraz naszej postawy. Najważniejsze to dostosować odpowiednią metodę radzenia sobie ze strachem. Jak wesprzeć swojego pupila w tym ciężkim dla niego czasie?
AUTOR: Magdalena Filek

Czas czytania: 4 min

Przygotowanie dźwiękowe

Psa przygotowujemy stopniowo. Najlepiej zacząć dużo wcześniej i pracować z psem regularnie. Znajdźmy nagrania pokazów fajerwerków i wybuchów petard, puszczajmy je w ciągu dnia codziennego, zaczynając od bardzo cichej tonacji. Jeżeli pies jest spokojny nagródźmy go za to, najlepiej super pysznym smakołykiem, który spowoduje pozytywne skojarzenia z tym dźwiękiem. Możemy również puszczać nagrania podczas posiłku czy w czasie wspólnych zabaw z psem. Gdy widzimy poprawę, zwiększamy głośność stopniowo i obserwujemy zachowanie psa. Jeśli jest spokojny, nagradzamy. Jeśli nie to znaczy, że ten poziom głośności jest zbyt duży i należy wrócić do poprzedniego.

Należy jednak pamiętać, że istnieją wady i zalety tej metody. Praca z psem w ten sposób może przygotować go do sylwestrowych wybuchów. Niemniej nagrania nie oddają prawdziwego wybuchu petardy czy fajerwerków. Może więc nie zadziałać w skrajnych przypadkach strachu u psa.

Dlatego przyzwyczajmy go również do relaksu przy melodii muzyki. Badania wykazały, iż psy potrafią wyciszyć się podczas puszczonej w tle muzyki klasycznej. Istnieją płyty z muzyką relaksacyjną stworzoną z myślą o naszych pupilach. Zaczynamy puszczać melodie podczas zwyczajnego codziennego odpoczynku. Dzięki temu pies przyzwyczaja się do tego typu wspomagacza, a podczas wybuchów, puszczanie jej może spowodować szybsze wyciszenie psa.

Przygotowanie schronienia

Spanikowany pies podczas nocy sylwestrowej będzie chciał się ukryć w bezpiecznym dla niego miejscu. Dlatego najlepiej przygotować wcześniej dla niego legowisko, w którym będzie mógł się schować jak w norce. W łazience, w kącie pokoju, w przedpokoju, sypialni, przygotujmy klatkę lub transporter przykryty kocem.

Należy zamknąć wszystkie drzwi aby zapobiec ewentualnej ucieczce psa po za teren domu czy mieszkania, najlepiej pozasłaniać okna aby nie było widać błysków, szczególnie należy przygotować w ten sposób pomieszkanie w którym będzie przebywał.


Przygotowanie zapachowe

Skuteczny sposobem również są feromony, zapach który wytwarza suka aby uspokoić swoje młode, dzięki czemu pies potrafi się wyciszyć. Takie środku są dostępne w sklepach zoologicznych w formie spreju, obroży lub dyfuzora. Spryskany kocyk lub ulubiona poduszka położona w bezpiecznym miejscu może zdziałać cuda.

Nasz naturalny zapach również może uspokoić psa, w szczególności gdy nie ma nas w domu. Znoszona koszulka, skarpetki, bluza położona w legowisku może w znacznym stopniu zmniejszyć jego stres.

Przygotowanie fizyczne

Ruch u psa pomaga osiągnąć równowagę, dzięki serotoninie i endorfinom, które podczas regularnym ćwiczeniom fizycznym przeciwdziałają stresowi oraz rozładowują energię.  Pozytywny wysiłek i zmęczenie psa wpływa na jego dobry nastrój oraz relaks. Dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednie spożytkowanie energii naszego psiego przyjaciela, dopasować do jego wieku oraz predyspozycji nie tylko w sylwestrowy dzień.

O czym warto pamiętać?!

Noc sylwestrowa jest bardzo stresującym czasem dla naszego pupila, nigdy nie złośćmy się na niego z tego powodu ponieważ zwiększa to jego strach, a do tego przez brak wsparcia ze strony przewodnika traci do niego zaufanie. Lepiej nauczyć się masażu relaksacyjnego by zmniejszyć napięcie mięśni i uspokoić go w pozytywny sposób.

Pójdźmy na spacer z psem zanim zaczną się zabawy sylwestrowe, w miejsce gdzie możemy na spokojnie pospacerować, musimy dopilnować aby o załatwił wszystkie swoje potrzeby gdyż kolejny spacer będzie dopiero nad ranem kolejnego dnia.

Jeżeli nie ma nas w domu zadbajmy o komfort psa, poprośmy kogoś aby z nim pobył. Opieka przez osobę, którą już zna będzie dla niego najlepszym wsparciem podczas nieobecności opiekunów.

Najważniejszym aspektem jest jednak poziom strachu, jeśli nasz pies nie umie mimo przygotowania poradzić sobie z sytuacją poprośmy o pomoc specjalistę, który w szczegółowy sposób przeprowadzi nas przez proces odwrażliwiania na dźwięki lub zasięgnijmy pomocy u lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie leki uspakajające.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz