ABC… papugi falistej

Papużki faliste (Melopsittacus undulatus) to małe ptaki z rodziny papug. W naturze zamieszkują Australię. Długość ciała wynosi około 20 cm, zaś waga średnio 28-32 g. W naturze papużka jest zielona, natomiast wszystkie inne kolory zostały stworzone przez człowieka łącząc w pary różne osobniki, o odmiennych odcieniach barwnych. Obecnie jest około 30-35 różnych odmian barwnych papużek falistych
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Czas czytania: 4 min

Podstawowe informacje

Papużki faliste (Melopsittacus undulatus) to małe ptaki z rodziny papug. W naturze zamieszkują  Australię. Długość ciała wynosi około 20 cm, zaś waga średnio 28-32 g. W naturze papużka jest zielona, natomiast wszystkie inne kolory zostały stworzone przez człowieka łącząc w pary różne osobniki, o odmiennych odcieniach barwnych. Obecnie jest około 30-35 różnych odmian barwnych papużek falistych. Ostatnio dużą popularnością cieszą się tak zwane helikoptery. Papużki te wyhodowano w Japonii, z tyłu na plecach albo głowie pióra ptaka są ułożone jak śmigło helikoptera stąd nazwa potoczna helikoptery. W naturze długość życia papużki wynosi 8-10 lat, zaś w dobrych warunkach hodowlanych żyją one najczęściej około 12-14 lat, ale trzeba im stworzyć odpowiednie warunki hodowlane i oczywiście zadbać o dobrą dietę.

Hodowla w domu

Papugi Faliste uchodzą za łatwe w hodowli. Praktycznie każdy hodowca, który rozpoczyna swoja przygodę z hodowlą papug zaczyna od falistych. Pomimo małych rozmiarów  papuga falista jest bałaganiarzem, a mając stadko będziemy mieć gwarno. Podstawowym pokarmem papużki falistej są różne gatunki prosa, kanar, owsik, murzynek. Uwielbiają także różnego rodzaju warzywa czy owoce, ale wszystko z umiarem. Młode papużki faliste bardzo szybko dają się oswoić. Co ciekawe papużki faliste można nawet nauczyć mówić, osobiście słyszałem mówiącą papużkę falistą, która była tak oswojona, że fruwała po pokoju i jadła z talerza z właścicielem. Niestety, pewnego razu właściciel popełnił karygodny błąd, wypuścił papużkę z klatki przy otwartym oknie i uciekła. Niestety, mając pod opieką ptaka, należy pamiętać, że choćby nie wiem jak oswojone było zwierzę, to może wylecieć za okno.  Bardzo rzadko zdarza się odzyskać pupila. Teraz bardzo modne stały się szelki, ale to sprzęt na większe papużki.


Jak zbudować bezpieczny dom?

Klatka dla papug powinna być dobrana do ilości zwierząt ją zamieszkujących. Posiadając małe stadko należy odpowiednio dostosować wolierę. Dla domowego pupila, klatka nie musi być zbyt dużych rozmiarów. Mając w planach wypuszczać pupila wolno po pokoju wystarczy taka z rzędu. 40x40x60. W przypadku takiego rozwiązania należałoby również zrobić czy kupić stojaczek, na którym papużka będzie siadać. Ma ona wiedzieć, że to jej miejsce i czuć się tam bezpiecznie. Można też zamocować pojemnik z jedzeniem i zawsze dawać świeże owoce czy warzywa. Będzie się to dobrze kojarzyło naszemu pupilowi, który chętnie tam odpocznie. Należy pamiętać, aby pod stojaczek podłożyć niepotrzebną tacę czy zużytą blachę do pieczenia. Zapobiegnie to nadmiernemu brudzeniu się podłogi. Ważne jest stworzyć pupilowi odpowiednie środowisko, bezpieczne dla danego gatunku. W tym celu musimy sprawdzić czy kwiaty, które posiadamy w mieszkaniu nie są szkodliwe.

Papużki faliste a inne gatunki

Hodując większa ilość papug falistych odradzam mieszanie z innymi gatunkami papug, np. Nimfami czy Świergotkami. Papugi faliste mają mocny charakter. Potrafią wchodzić do budek lęgowych innych gatunków i wyrzucać im jaja. Hodując papużki  w wolierze pamiętajmy, że powinny być przynajmniej 3 pary i 1 -2 budki lęgowe więcej (czyli 4-5 budek na 3 pary). Na początku mogą się pojawić jakieś walki terytorialne ale po czasie każda para znajdzie swoją budkę i tam złoży jaja.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Utrzymanie czystości w wolierze czy klatce na pewno będzie sprzyjać dobremu samopoczuciu papużek. Spód klatki najlepiej wysypać piaskiem. Sprzątanie powinno odbywać się raz lub dwa razy na tydzień. Dodam, że papużki faliste choć należą do małych ptaków to dużo bałaganią. Lubią przebywać na spodzie woliery i grzebać w piasku czy rozgrzebywać pokarm. Do wody polecam dodawać zakwaszasz, który uchroni nasze papużki przed różnymi chorobami. Najgorszą dolegliwością wśród tych pupili jest tak zwana choroba „Francuskie pierzenie”, niestety nieuleczalna. Objawia się wadą upierzenia. Kupując papugi trzeba wiedzieć od kogo je bierzemy.  Powinniśmy korzystać tylko z doświadczonego i sprawdzonego hodowcy. Kupując pierwszego ptaszka, warto zabrać ze sobą kogoś kto ma pojęcie o hodowli. W ostatnim czasie hodowla ptaków egzotycznych stała się bardzo modna, niestety nie wszyscy hodowcy są uczciwi… Bądźmy ostrożni.

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz