Jak poradzić sobie z sierścią w mieszkaniu?

Każdy właściciel psa lub kota na pewno doskonale zna kłopot wszechobecnej sierści w mieszkaniu. Problem się nasila, jeśli ktoś z domowników jest alergikiem. Czy można temu zaradzić? Jest wiele sposobów na poprawę kondycji sierści pupila, a rynek oferuje szeroki przekrój produktów do jej usuwania.
AUTOR: Malwina Szargan

Czas czytania: 3 min

Zadbaj o odpowiednią dietę pupila

Po sierści często jesteśmy w stanie ocenić stan zdrowia pupila. Nie od dziś wiadomo, że dieta ma ogromny wpływ na jej kondycję. Aby uniknąć problemów z linieniem, należy zadbać o zrównoważoną dietę, bogatą w witaminy i kwasy Omega 3.  Niedobory powodują bowiem łupież i nadmierne wypadanie sierści. Odpowiednia dieta znacznie poprawi kondycję skóry oraz sierści, która nabierze koloru i połysku. Pamiętamy o doborze odpowiedniej, wartościowej karmy. Przysmaki mogą być urozmaiceniem, ale nie podstawą diety zwierzęcia.  Reaguj, jeśli karma powoduje alergię u psa czy kota.

Zadbaj o regularne wyczesywanie

Linienie to naturalny proces fizjologiczny zachodzący u Twojego pupila. Nasila się wiosną i jesienią. Jeśli chcesz kontrolować stan sierści w Twoim domu, to regularne wyczesywanie sierści powinno stać się rytuałem. Częstotliwość zabiegu zależy od rodzaju umaszczenia. Warto dobrać odpowiednie szczotki dostosowane do typu sierści Twojego psa lub kota. Na rynku dostępny jest szereg produktów dedykowanych dla sierści krótkowłosej i długowłosej. Dodatkowo zadbaj o regularne kąpiele pupila, przy czym używaj kosmetyków dedykowanych dla zwierząt. Używanie ludzkich produktów kąpielowych może powodować podrażnienia skóry pupila, z uwagi na inne PH.

Wyeliminuj stresory

Stres u zwierzęcia, podobnie jak u człowieka, wywołuje szereg niepożądanych skutków. Jednym z nich jest nadmierne gubienie sierści. Podstawą jest obserwacja pupila i znalezienie przyczyn powodujących stres. Warto przepracować pewne sytuacje z czworonogiem, by w przyszłości zapobiec stresowi z nimi związanym. Jako właściciel unikaj agresywnego zachowania wobec zwierzęcia. Krzyk nie jest rozwiązaniem. Zadbaj o wspólne spędzanie czasu, poświęć uwagę pupilowi. Regularne spacery pomogą w rozładowaniu napięcia.

Odpowiednie domowe środki czyszczące kluczem do sukcesu

Mimo odpowiedniej pielęgnacji i diecie nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować sierści z naszego mieszkania. Możemy jednak skutecznie z nią walczyć! Kluczem do sukcesu są odpowiednie środki czystości. Zacznij od zakupu odkurzacza ze szczotką zbierającą włosy albo jeszcze wygodniejszego w użyciu robota sprzątającego. Warto zaopatrzyć się w rękawice do zbierania sierści z mebli – głownie z kanapy. Można je prać po użyciu, dzięki czemu jest to ekonomiczne i skuteczne rozwiązanie.

Produkty do czyszczenia odzieży

Wychodzisz w pośpiechu z domu, a Twoje ubrania są całe w sierści? Chyba każdy właściciel psa lub kota to przeżywał. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów rolek z taśmą samoprzylepną do odzieży. Dzięki małym rozmiarom można ją mieć zawsze przy sobie, np. w torebce czy w aucie. Ciekawym rozwiązaniem są kulki do prania, które są pokryte rzepami. Wystarczy włożyć je do pralki razem z ubraniami, by skutecznie pożegnać się z sierścią w naszej garderobie.

Podsumowując

Spośród podanych metod radzenia sobie z sierścią w mieszkaniu wybierz te, które akurat w Twoim domu okażą się skuteczne. Niech nasze zwierzaki cieszą się możliwością wylegiwania na kanapie, a my nie traćmy przy tym nerwów. W końcu zarówno nasi pupile jak i my sami mamy się dobrze czuć w swoim towarzystwie.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz