Mowa ciała kota

Koty słyną z nieprzewidywalności i zachowań, które człowiekowi trudno zrozumieć. Mowa ich ciała znacznie różni się od dobrze znanych nam sygnałów wysyłanych przez psy. Mruczki również swoim zachowaniem są w stanie przekazać nam wiele istotnych sygnałów. Dziś przyjrzymy się im bliżej, by jak najlepiej zrozumieć naszych pupili.
AUTOR: Malwina Szargan

Czas czytania: 3 min

Ocieranie się, łaszenie

Ocieranie się głową oraz całym ciałem o człowieka, to nic innego jak okazanie sympatii. Kot często w ten sposób wita się ze swoim właścicielem. Ocieranie się służy również wymianie zapachów.  Może także oznaczać chęć zwrócenia na siebie uwagi i pokazanie, że kot czegoś od nas chce.

Lizanie człowieka

Najczęściej zdarza się młodym kotom. Jeśli Twój kot Cię liże, to okazuje Ci w ten sposób kocią miłość. Stara się o Twoją uwagę i pragnie zacieśnić więzy.

Kładzenie się na plecach, nadstawiając brzuch

Kładzenie się na plecach to przejaw dużej ufności wobec człowieka. Często jest to zaproszenie do pieszczot i zabawy, jednak nie zawsze. Niektóre koty nie lubią głaskania po brzuchu i denerwują się podczas każdej próby dotyku. Mogą nas wtedy podrapać, mimo że normalnie nie wykazują agresji.

Ugniatanie, mleczny krok

Mleczny krok to nic innego jak charakterystyczne dla kotów ugniatanie łapkami. Ma to swoje podłoże w młodości, kiedy kocięta ugniatają sutek matki, by pobudzić gruczoły mleczne. Dorosły kot, ugniatając na przemian, łapkami pokazuje, że jest zrelaksowany i jest mu w danej chwili dobrze.

Miauczenie

Co ciekawe, dorosłe koty poprzez miauczenie porozumiewają się z człowiekiem, a rzadko między sobą. Najczęściej miauczenie ma na celu zwrócenie na siebie uwagi, np. przy pustej misce, by wymusić jej uzupełnienie. Niektóre koty miauczą również, by nas powitać. W sytuacji kiedy kot miauczy bez powodu, może nas to zaniepokoić. Czasem w ten sposób, kot sygnalizuje, że jest chory.

Mruczenie

Najczęściej mruczenie oznacza zadowolenie i pojawia się, gdy kot jest zrelaksowany. Także na ludzi te dźwięki wpływają uspakajająco, rozluźniająco. Czasem mruczenie służy kotu jako rozładowanie stresu, na przykład podczas wizyty u weterynarza.

Syczenie

Zwykle kot syczy, jeśli się czegoś wystraszy. Najczęściej podczas obecności kogoś nieznanego, w tym również wcześniej niespotykanych przedmiotów. W ten sposób stara się odstraszyć potencjalnego wroga. Należy wtedy zachować dystans od zwierzęcia i poczekać, aż odzyska równowagę i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli syczenie zdarza się często i podczas niezrozumiałych sytuacji, warto przemyśleć wizytę u behawiorysty.

Ogon uniesiony w górę

Machanie ogonem przez kota oznacza coś zupełnie odwrotnego niż u psa. Kot zwykle w ten sposób okazuje zdenerwowanie, irytację. Lepiej wtedy skończyć pieszczoty i zostawić go w spokoju. Uniesiony ogon z kolei oznacza radość i zadowolenie. Właściciele mruczków najczęściej obserwują to podczas pory karmienia. Może to również oznaczać zaproszenie do pieszczot i zabaw. Nastroszony ogon pojawia się, gdy kot jest wystraszony lub szykuje się do ataku.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz