Szkolenie psów, czy warto?

Nowi właściciele psów często zadają sobie pytania czy warto poświęcić czas i pieniądze na szkolenie. Nie jednokrotnie skupiają się tylko na tym, aby nauczyć psa chodzić na smyczy i załatwiać swoje potrzeby na dworze. Czy to na pewno wystarczy?
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 3 min

Szkolenie, czy mój pies tego potrzebuje?

Jeśli Twój pies załatwia się w domu, niszczy przedmioty, ciągnie na smyczy, jest agresywny albo lękliwy w stosunku do innych psów i ludzi to zdecydowanie wymaga od Ciebie pracy. Warto jednak sprawdzić stan zdrowia naszego zwierzaka, ponieważ agresywne zachowanie mogą być objawem choroby, lub odczuwanego przez psa bólu. Jeśli Twój pies niszczy przedmioty bądź uciążliwie wyje, gdy nie ma Ciebie w domu to może mieć problemy z lękiem separacyjnym, ale to osobny temat, o którym warto poczytać.

Poprawa posłuszeństwa = poprawa bezpieczeństwa

Jeśli Twój pies ładnie chodzi na smyczy, nie reaguje nerwowo na inne zwierzęta i ludzi to zdecydowanie sprawia to, że zarówno Ty jak i Twój pies czujecie się bezpiecznie. Znając zachowania swojego czworonożnego przyjaciela możesz przewidzieć jego ruchy w danej sytuacji. Szczególnie przydane okażą się takie komendy jak: siad, waruj, zostaw oraz reakcja na przywołanie psa. W sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu psa, np. podczas zainteresowania „przekąskami” napotkanymi na spacerze komenda zostaw okaże się bardzo przydatna.

Zwiększenie aktywności umysłowej psów

Nasz czworonożny przyjaciel potrzebuje do prawidłowego rozwoju odpowiedniej stymulacji umysłowej. Ciekawe stwierdzenia odnośnie aktywności psów możemy odszukać w książce  Stanley’a Coren’a Tajemnice Psiego Umysłu. Autor powołuje się na stwierdzenie, żestałe pobudzanie mózgu i stwarzanie jak najczęściej okazji do rozwiązywania problemów pozwala przynajmniej częściowo opóźnić starzenie się mózgu psa. A przecież każdy właściciel chce, aby jego przyjaciel był jak najdłużej zdrowy.

Budowanie dobrych relacji

Ćwiczenia z psem, często zakończone pysznym smaczkiem sprawią, że więź z naszym psem będzie jeszcze silniejsza. Nie tylko dlatego, że dajemy im coś smacznego, ale dlatego, że poświęcamy im czas i uwagę. Wspólne spędzanie czasu na zabawie i wykonywaniu komend to dobra okazja na wzmocnienie Waszych relacji. 

Jakie kursy można zrobić?

W Internecie znajduje się duży wybór kursów dla psów, najczęściej pojawiają się jednak:

  • Kurs posłuszeństwa
  • Kurs tresury
  • Kursy zawodowe
  • Kursy tematyczne
  • Podstawy agility
  • Podstawy chodzenia na smyczy

A Ty, który kurs wybierzesz?

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz