Zatrucia roślinami u psów i kotów

Domowe i ogrodowe rośliny ozdobne mogą stanowić poważne zagrożenie dla psów i kotów. Może się zdarzyć, że zwierzę będzie chciało z ciekawości spróbować jakiejś rośliny. Szczególnie ciekawskie są kocięta i szczenięta, ale zdarza się, że starsze zwierzęta również zainteresują się rośliną, którą wcześniej omijały.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

Trzeba również pamiętać o grupie zwierząt z nadmiernym apetytem oraz z problemami behawioralnymi (np. syndrom PICA), u takich zwierząt ryzyko zatrucia jest wyższe. Wiele roślin zawiera toksyczne alkaloidy, glikozydy, saponiny, toksalbuminy, olejki eteryczne. Opiekunowie zwierząt powinni mieć podstawową wiedzę na temat roślin, które są niebezpieczne, aby nie dopuścić do zatrucia u psa czy kota. W Polsce w ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania roślinami, szczególnie popularne stają się uprawy amatorskie roślin, które nie występują w naszej szerokości geograficznej, więc tym bardziej posiadanie wiedzy z tego zakresu jest konieczne. Nie bez powodu mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Tak jest też i w tym przypadku, ponieważ zatrucie roślinami może mieć bardzo różne konsekwencje. Do najbardziej powszechnych roślin toksycznych dla zwierząt należą m.in.: narcyz, irys, tulipan, hiacynt, lilia, konwalia, krokus, chryzantema, cyklamen, rododendron, mak polny, bieluń, miłek wiosenny, naparstnica, oleander pospolity, cis pospolity, hortensja ogrodowa, ostrokrzew, jarzębina, czarny bez, kasztan, pokrzywa zwyczajna. Animal Poison Control Center (ASPCA) to organizacja, która stworzyła listę trujących roślin z całego świata. Na stronie internetowej organizacji można sprawdzić każdą interesującą nas roślinę. Objawy zatrucia są różne i zależą od spożytej rośliny ( a dokładnie substancji w niej zawartej) oraz jej ilości. Niebezpieczna może być także woda spod kwiatków, np. w przypadku lilii czy konwalii. Niektóre rośliny powodują objawy niemalże od razu, a inne po kilku dniach (jak w przypadku owoców ostrokrzewu). Objawy zatrucia to głównie objawy ze strony przewodu pokarmowego: biegunka, wymioty, bóle brzucha, apatia. Innymi objawami zatrucia niezwiązanymi z układem pokarmowym mogą być: zapalenie spojówek, silne łzawienie, podrażnienie języka, pyska czy błony śluzowej jamy ustnej. Do cięższych objawów zalicza się: zaburzenia pracy serca, zaburzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia oddychania, wstrząs, śpiączkę. Niektóre rośliny mogą powodować światłowstręt, senność, zaburzenia widzenia.

W krytycznych sytuacjach może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet śmierci zwierzęcia. W przypadku zatrucia niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza weterynarii. Bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o tym, jaką roślinę i jaką część spożyło nasze zwierzę, ponieważ są rośliny, które toksyny gromadzą w całych roślinach lub tylko jej częściach, np. nasionach lub korzeniach. Dokładny wywiad toksykologiczny umożliwi szybkie postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Terapia polega na płynoterapii i leczeniu objawowym. Diagnostyka toksykologiczna opiera się na wykonaniu badań morfologicznych i biochemicznych krwi, które dostarczą informacji o stopniu uszkodzenia narządów wewnętrznych. W przypadku zatrucia rośliną opiekunowie mogą w warunkach domowych udzielić pierwszej pomocy wywołując u zwierzęcia wymioty. W tym celu należy podać wodę utlenioną 3% w dawce 5ml/kg masy ciała (maksymalnie 30 ml/zwierzę). Opiekun nie zawsze ma możliwość jak najszybszego dotarcia do gabinetu, a wymioty powinny być wywołane jak najwcześniej, maksymalnie do 2 godzin od spożycia rośliny, dlatego działanie takie jest uzasadnione. Wywołujemy wymioty przede wszystkim u zwierzęcia przytomnego i udajemy się jak najszybciej z nim do lekarza. Profilaktyka przede wszystkim. Nie musimy od razu wyrzucać wszystkich roślin z domu, jeśli nie mamy pomieszczenia osobnego dla nich warto rozważyć podarowanie roślin bliskim. Na spacerach w ogrodach, czy parkach starajmy się unikać podchodzenia zbyt blisko do roślin, szczególnie do tych, których nie znamy. Nie wszystkie rośliny są trujące, ale zdecydowana większość może spowodować zatrucie.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz