Triaditis u kota

Czas czytania: 3 min Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że […]
AUTOR: Maja Jerzewska

Czas czytania: 3 min

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są

1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych,

2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz

3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease).

Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję do występowania razem?

Wynika to z budowy anatomicznej kotów. Powodem, dla którego choroby te często występują razem, jest to, że przewody wątroby i trzustki mają wspólne ujścia na dwunastnicy, a dokładniej na brodawce dwunastnicy. Mówiąc bardziej obrazowo: przewody wątrobowe łączą się z przewodem pęcherzykowym, będącym przedłużeniem szyjki pęcherzyka żółciowego, i tworzą razem przewód żółciowy wspólny, uchodzący na brodawce dwunastnicy razem z przewodem trzustkowym. Czyli, u kotów przewód żółciowy i przewód trzustkowy uchodzą do dwunastnicy przez jeden otwór.

Oprócz tego, znaczny wpływ na wystąpienie choroby może mieć choroba jelit, czyli IBD, powodująca przerost flory bakteryjnej w jelitach. Wymioty spowodowane anomalią jednego narządu mogą powodować cofanie się bogatego w bakterie soku z dwunastnicy, osiągając wysokość wspomnianych przewodów wyprowadzających, tym samym przyczyniając się do powstania stanu zapalnego.

Dlatego tak ważna jest kontrola wymiotów u chorującego kota, gdyż ich obecność może znacznie pogorszyć problem i spowodować zapalenie kolejnych struktur, nawet jeśli początkowo problem zlokalizowany jest tylko w obrębie jednego narządu.

Najważniejsze jest, aby nie kończyć diagnostyki po znalezieniu jednego z wymienionych zaburzeń, ale upewnić się, czy nie mamy do czynienia z całą trójką.

Triaditis odnotowano u 50 do 56% kotów, u których zdiagnozowano zapalenie trzustki i u 32 do 50%

kotów z zapaleniem dróg żółciowych/zapalną chorobą wątroby.

Obecność stanu zapalnego w trzustce, wątrobie i jelitach może być spowodowana oddzielnymi procesami chorobowymi, lub mogą mieć wspólny bodziec wyzwalający. Do najczęstszych przyczyn zapalenia trzustki, wątroby i IBD należą:

  1. Infekcja bakteryjna
  2. Przyczyna autoimmunologiczna
  3. Przyczyna idiopatyczna (czyli nie wiadomo czemu).

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? U kota może nie być łatwo z ich wychwyceniem, ponieważ koty potrafią świetnie maskować ból i dyskomfort, więc tak naprawdę każde odchylenie od „normalnego” zachowania warte jest skontrolowania, ale bądźmy szczególnie wyczuleni na:

  • Wymioty
  • Utratę apetytu
  • Biegunkę
  • Utratę masy ciała

W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z wymienionych objawów, konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza weterynarii.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz