Jak rozładować nadmiar kociej energii?
Czas czytania: 3 min
Właściciele czworonogów często są zaskoczeni, że kociak drapie ich ulubioną kanapę, czy podczas zabawy zapomina, że wbicie się kłami w dłoń może być dla człowieka bolesne – z czego to wynika?
Największym błędem, jaki popełniamy to brak zrozumienia dla kociego gatunku. Każdy mruczek potrzebuje raz dziennie intensywnej zabawy, która będzie trwać zaledwie 10-15 minut, ale zaspokoi jego instynkt łowcy. Gryzienie rąk, czy drapanie kanapy nie bierze się znikąd- to absolutnie nie jest kocia złośliwość, a jedynie sposób na wyładowanie skumulowanej energii.
Zacznij planować swój dzień z kociakiem
Oczywiście nie musisz tego robić, bo koty należą do inteligentnego gatunku, który jeśli zajdzie taka potrzeba, to pokaże, że w tym danym momencie mają ochotę na zabawę, natomiast każdy poranek i wieczór to doskonały czas na wspólną zabawę, bo wtedy są one najbardziej pobudzone. Nie potrzebujesz tak naprawdę wiele, by spędzić ten czas miło z kociakiem, wystarczy jego ulubiona zabawka w postaci wędki lub pluszowej myszki. Decydując się na wspólną aktywność, pamiętaj, by była ona krótka, ale intensywna.
Daj się kociakowi wyszaleć.
Niech biega, drapie i czuje się jak na prawdziwym polowaniu. Nie zapomnij o tym, że w jego głowie naprawdę trwa polowanie, dlatego na samym końcu daj mu wygrać i pozwól upolować swoją ciężko zdobytą zdobycz. Kociak po tak intensywnej zabawie będzie usatysfakcjonowany i na pewno nie wyładuje swojej energii tam, gdzie nie trzeba – po pierwsze dlatego, że dał upust swoim emocjom podczas polowania. Dodatkowo, by podkreślić, jak pięknie się z Tobą bawił, możesz go każdorazowo po zabawie nagradzać smaczkiem, co tylko pokaże mu, że Ty także preferujesz tę formę zabawy – zamiast natarczywego drapania tapczanu. Koty nie należą do skomplikowanych zwierząt, wystarczy odpowiednie podejście, a okazują się być prawdziwymi aniołkami, które doskonale się z nami komunikują. Pamiętaj o tym, że nie posiadają one mowy, dlatego Twoja obserwacja jest tutaj kluczowa. Jak tylko złapiesz ze swoim mruczkiem nić porozumienia, to każdy kolejny dzień będzie dla Was czymś wspaniałym i niebywale przyjemnym.
Wyposażenie
Pamiętaj także o posiadaniu w domu interaktywnych zabawek, mat węchowych, które nawet możesz zrobić sam! Co więcej możesz zagospodarować przestrzeń w swoim domu tak, aby Twój kot miał miejsce dla siebie. Mogą posłużyć do tego wszelkiego rodzaju mosty, szafki, półki montowane na ścianie.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj