Kot drapie meble – co robić?

Największym przerażeniem wśród kocich właścicieli jest to, że ich mruczek może zostać niszczycielem. Zazwyczaj problem z okiełznaniem zachowania swoich pupili mają osoby, które po raz pierwszy przygarnęły jakiekolwiek zwierzę pod swój dach. Dziś podzielimy się z Wami prostym przewodnikiem, który wesprze Was w tym okresie, a przy okazji przyniesie mnóstwo radości Waszym kociakom.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Koty nie są złośliwe

Jednym ze stereotypów, który jest powielany, to rzekoma złośliwość kotów. Dementujemy – mruczki nie posiadają tego typu cech charakteru. W momencie, gdy robią one coś, co niekoniecznie nam się podoba, to po prostu drogowskaz do tego, co usilnie próbują nam przekazać. Nie reaguj więc krzykiem i brakiem zrozumienia na drapanie tapczanu – zamiast tego poszukaj rozwiązania, bo coś jest na rzeczy.

Grunt to dobre środowisko dla Twojego zwierzaka

Biorąc pod swoje skrzydła mruczka, często zapominamy o przystosowaniu swojego lokum pod jego obecność. Brak zabawek i akcesoriów to najgorsza rzecz, jaką możemy zrobić. Koty posiadają mnóstwo instynktów prawdziwego drapieżnika, które musimy zaspokoić, inaczej będą szukały ukojenia i wyładowania energii w meblach, które niekoniecznie są ich zabawką.

Co jest skuteczną metodą na zaprzestanie drapania mebli?

Jeśli kot drapie Twoje meble, to oznacza, że… nie lubi lub nie posiada swoich własnych! Drapak to podstawa, o której powinien pamiętać każdy właściciel. Co więcej – jak na kocich arystokratów przystało, warto postawić na drzewko wykonane z grubego sznurka sizalowego, który nie rozwali się po pierwszym mocniejszym drapnięciu. Jeśli kot pomimo posiadania drapaka wciąż interesuje się np. kanapą, to warto:

  1. spróbować przestawić drapak w inne miejsce – niestety, ale koty mają swoje upodobania co do lokalizacji. Warto więc testować i sprawdzać, który kąt naszego domu bardziej będzie mu odpowiadał
  2. kupić nowy drapak – jeśli zainwestowaliśmy w najtańszy drapak, który nie sprawia mu przyjemności, bo jest po prostu kiepskiej jakości, to warto postawić na coś droższego, co będzie drzewkiem z prawdziwego zdarzenia
  3. pokazać mu jak się to robi – wbrew pozorom koty potrzebują nas właścicieli jako swoich życiowych przewodników. Stwórz nową rutynę i co wieczór zaczepiaj go wędką tuż obok drapaka, możesz także drapać sizal własnymi paznokciami. W końcu kot załapie, o co chodzi.

Cierpliwość niech będzie Twoim sojusznikiem

W trakcie nauki powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, by negatywna energia, która się z nas wydobywa, nie wpłynęła na chęć poznawania nowych rzeczy przez naszego kociaka. Warto dać mu czas i bez nerwów pokazywać nowe sposoby na ostrzenie pazurków. Pamiętajmy, że koty to mądre stworzenia i określenia typu “nie wolno” nie są im obce. Używajmy ich, gdy sytuacja tego wymaga. Dodatkowo, gdy są grzeczne, nagradzajmy je smakołykami – nie ma lepszego pokazania, że jesteśmy dumni ze swojego kociego dziecka niż podanie mu przekąski!

Jeśli zachowanie Twojego kota wciąż Cię niepokoi, pomimo wszelkich starań i prób, pamiętaj, że warto zaczerpnąć rady u specjalisty – w tym przypadku u behawiorysty – który wspólnie z Tobą wypracuje odpowiedni schemat.

Wybrane dla Ciebie

Pseudogroomerzy. Jakie leki uspokajające podają psom podczas zabiegów?

Każdy zawód związany ze zwierzętami wymaga wszechstronnej wiedzy. Człowiek pracujący ze zwierzakami domowymi musi posiadać solidne podstawy z zakresu behawioru, wychowania czy etogramu psa i kota. Co się jednak dzieje gdy tej wiedzy zabraknie? I jak pracują pseudospecjaliści? W tym artykule przyjrzymy się pracy psich i kocich pseudofryzjerów.

czytaj

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz