Moda dla psów

Jesień zawitała na dobre! Nasze garderoby zapełniają się kurtkami, szalikami i czapkami. Ciepłe skarpety to także „must have” każdego opiekuna czworonoga. Poranne spacery to coraz mniejsza przyjemność, a wieczorne przechadzki nie odbędą się bez grubej kurtki. Za chwilę rękawiczki staną się nieodłącznym elementem każdego wyjścia. Skoro nam jest zimno, kiedy wychodzimy z ciepłego domu prosto na jesienną słotę, to warto zastanowić się także nad tym czy zapewniamy wystarczający komfort pupilowi.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Czy warto?

Ubrania dla psów to już nie tylko ozdoby. Z biegiem czasu coraz więcej osób zauważa konieczność ich używania. Szczególnie, kiedy stajemy się opiekunem psa krótkowłosego lub psa pozbawionego podszerstka. Niemądrym byłoby ubieranie bernardyna czy owczarka niemieckiego, aczkolwiek maltańczyk, yorkshire terier czy nawet średni kundelek z krótką sierścią będą nam wdzięczni za dodatkową warstwę chroniącą przed wyziębieniem. Zaleca się także, aby ubierać zwierzęta w okresie rekonwalescencji, kiedy organizm jest osłabiony i podatny na przeziębienia. To samo tyczy się psiaków, których właściciele nie rezygnują z krótkiego strzyżenia w okresie jesienno-zimowym.

Czy to dla każdego psiaka?

Zwierzęta, które pozbawiamy naturalnej bariery chroniącej przed zimnem powinny być zabezpieczane właśnie w taki sposób. Rynek zoologiczny obfituje w szeroki wybór garderoby dla psów. W niemal każdym sklepie zoologicznym znajdziemy ubrania w przeróżnych krojach, kolorach, z ozdobami lub bez. Swetry, kamizelki, derki a nawet kombinezony – wybór jest bardzo szeroki. Jeśli tylko zauważasz, że Twój pies trzęsie się po przekroczeniu progu domu – musisz przemyśleć zakup odpowiedniego stroju. Jeśli obawiasz się, że zamówisz zły rozmiar to koniecznie wybierz się do sklepu stacjonarnego, aby móc zmierzyć wybrane okrycie. Niektórzy producenci smyczy tzw. rękodzielnicy wprowadzili do swoich ofert możliwość uszycia ubranka na miarę. To bardzo dobre rozwiązanie, kiedy masz kundelka o nietypowych wymiarach. Taka doświadczona osoba wymierzy Twojego zwierzaka i doradzi co będzie dla niego najlepsze

Dodatkowo zawsze masz duży wybór wzorów i kolorów. Możesz dopasować ubranie psa tak, aby pasowało do smyczy, szelek czy nawet do Twojej własnej kurtki. Możliwości jest wiele, a przy wyborze odpowiedniej odzieży dla psa ograniczyć Cię może tylko brak fantazji. Jeśli jesteś zwolennikiem długich przechadzek po zmierzchu, to warto do psiej kurteczki dołożyć odblask. Możesz poprosić osobę, która będzie wykonywała dla Was ubranko o wszycie odblaskowej taśmy lub kupić je osobno i dokleić.

Kiedyś a dzisiaj

Niegdyś temat ubierania zwierząt był bardzo kontrowersyjny. Dzisiaj ubrany pies nie budzi już w nikim zdziwienia. Oczywiście znajdą się jeszcze osoby, które negatywnie wypowiadają się w temacie kurtek dla psów, ale to Ty wiesz najlepiej czego potrzebuje Twój czworonóg.

Jeśli korzystasz z psich wybiegów lub zabierasz swojego psa na spotkania z innymi czworonogami, gdzie szaleją do utraty tchu to także warto przygotować derkę, aby po zakończonych szaleństwach okryć psiaka w drodze do mieszkania czy samochodu. Kiedy zwierzę jest zmęczone, a na dworze panuje ziąb łatwo o przeziębienie. Założenie dodatkowej ochrony w niczym nie przeszkodzi, a może tylko pomóc.

Oprócz tego typu garderoby warto także pomyśleć o butach. Te przydają się wszystkim miejskim pieskom, które mają nieszczęście chodzić po sowicie solonych drogach i chodnikach. Sól, którą posypuje się ścieżki jest bardzo uciążliwa dla psich łapek.

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz