Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?
AUTOR: Natalia Młodnicka

Czas czytania: 5 min

PSY Z WŁOSEM, CZYLI JAKIE?    

Tak naprawdę wszystkie psy posiadają sierść. Nie licząc oczywiście tych ras, które genetycznie pozbawione są okrywy włosowej. Psia szata składa się z dwóch warstw. Jest to włos okrywowy, a także podszerstek. Ta druga warstwa znajduje się bezpośrednio przy skórze, pod dłuższym włosem okrywowym. Podszerstek psa jest miękki i puchaty, dzięki czemu znakomicie chroni go przed chłodem. Nie wszystkie psy posiadają tą warstwę. I to właśnie te psy określamy mianem psów z włosami.

NAJPOPULARNIEJSZE RASY PSÓW Z WŁOSAMI, CZĘŚĆ 1.

Yorkshire terier – ten maleńkiej wielkości terier posiada długą, lśniącą i niezwykle miękką sierść. Ze względu na strukturę włosa psy te wymagają szczególnej pielęgnacji. Konieczne są więc częste kąpiele oraz zabiegi groomerskie, które pomogą w utrzymaniu pięknego wyglądu u tej rasy psów.

Maltańczyk – to kolejna rasa psa z włosem. Te maleńkie białe pieski zyskały w ostatnich latach niezwykle dużą popularność. Ich włos powinien być prosty, jedwabisty oraz bardzo przyjemny w dotyku. Wzorzec rasy nie dopuszcza loków ani fal. Co ciekawe, włosy maltańczyka wypadają rzadko i w bardzo niewielkiej ilości. Pies ten wymaga regularnego rozczesywania, a także skracania sierści średnio raz na dwa lub trzy miesiące. Ze względu na jasny kolor sierści, wymagane będą też częstsze kąpiele niż u innych psów.

Shih tzu – to kolejny niezwykle popularny w ostatnim czasie piesek, który posiada włos. Jego sierść jest długa oraz bardzo delikatna w dotyku. Jest to rasa psa wymagająca szczególnej pielęgnacji. Należy więc zadbać o regularne wizyty u psiego groomera. Dzięki temu zwierzak będzie piękny i zadbany. Shih tzu to rasa świetnie nadająca się dla zapracowanych i cierpiących na brak czasu. Jest to typowy pies do towarzystwa, który nie wymaga zbyt wielkiej ilości ruchu. Będzie zatem świetny również dla seniorów i  osób, które z różnych powodów nie mają możliwości zapewnić zwierzęciu dużej dawki ruchu.

pudel

NAJPOPULARNIEJSZE RASY PSÓW Z WŁOSAMI, CZĘŚĆ 2.

Pudel – kolejnym bardzo popularnym psem, który posiada włos jest pudel. Występuje on w kilku odmianach jeśli chodzi o wielkość. Uważa się, że pudle są jedną z najinteligentniejszych ras psów. To doskonali myśliwi o bardzo wyostrzonych instynktach. Ze względu jednak na ich wygląd oraz piękną szatę, psy te coraz częściej traktowane są jako zwierzęta do towarzystwa. Są zwierzętami niesamowicie wymagającymi w kontekście dbania o ich okrywę włosową. Decydując się więc na pudla musimy brać pod uwagę częste wizyty u groomera oraz całą masę zabiegów pielęgnacyjnych.

Bolończyk –  jest to niewielki biały piesek o bardzo wesołym usposobieniu. Doskonały dla początkujących psiarzy. Kocha ludzi i nie znosi zostawać w samotności. Są to psy bardzo inteligentne i chętnie się uczą. Ich szata również jest z ”włosem”. Wymagają zabiegów groomerskich.

Bichon frise – to kolejna biała rasa psa z włosem. Ich sierść ma korkociągową strukturę zwijającą się w luźne loczki. Jest to rasa do towarzystwa. Nie wymagają wiele aktywności, a największą przyjemność sprawia im przebywanie z ukochanym człowiekiem. Są bardzo odważne, a także ciekawskie.

lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo – pies ten zyskuje niesamowitą popularność w ostatnim czasie. Jest to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Zwierzęta te zostały wyhodowane jako psy dowodne. Są więc doskonałymi pływakami. Ich sierść jest zbita. Posiada strukturę, która ma chronić psa przed wodą. Nie wchłania wody. Lagotto to pies żywiołowy i energiczny. Kocha ruch i aktywności na świeżym powietrzu. To doskonały kompan w życiu codziennym. Uwielbia dzieci. Jest niezwykle towarzyski i zawsze chętny do zabawy.

PODSUMOWANIE

Tak zwane „psy z włosem” to zwierzęta, które w większości wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich sierść jest piękna i przyciąga uwagę, ale jednocześnie wymaga szczególnej staranności w pielęgnacji. Zwierzęta te wymagają trymowania oraz  strzyżenia. Rozważając kupno lub adopcję któregoś z tych psów, musimy przeanalizować kilka kwestii. Najważniejsze jest oczywiście dobranie psa odpowiednio do swojego trybu życia. Nie zapominajmy jednak również o zastanowieniu się czy będziemy mieli wystarczająco czasu oraz pieniędzy na zapewnienie wszystkich niezbędnych  zabiegów pielęgnacyjnych naszemu potencjalnemu pupilowi.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Groomer – psi fryzjer!

Jak obcinać psu pazury?

Obcinanie uszu i ogona u psów

Na czym polega antropomorfizacja?

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Jak poradzić sobie z sierścią w mieszkaniu?

Dlaczego Twój pies niszczy zabawki (podcast)?

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Odkryj polskie razy psów

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz