Jak poradzić sobie z sierścią w mieszkaniu?

Każdy właściciel psa lub kota na pewno doskonale zna kłopot wszechobecnej sierści w mieszkaniu. Problem się nasila, jeśli ktoś z domowników jest alergikiem. Czy można temu zaradzić? Jest wiele sposobów na poprawę kondycji sierści pupila, a rynek oferuje szeroki przekrój produktów do jej usuwania.
AUTOR: Malwina Szargan

Zadbaj o odpowiednią dietę pupila

Po sierści często jesteśmy w stanie ocenić stan zdrowia pupila. Nie od dziś wiadomo, że dieta ma ogromny wpływ na jej kondycję. Aby uniknąć problemów z linieniem, należy zadbać o zrównoważoną dietę, bogatą w witaminy i kwasy Omega 3.  Niedobory powodują bowiem łupież i nadmierne wypadanie sierści. Odpowiednia dieta znacznie poprawi kondycję skóry oraz sierści, która nabierze koloru i połysku. Pamiętamy o doborze odpowiedniej, wartościowej karmy. Przysmaki mogą być urozmaiceniem, ale nie podstawą diety zwierzęcia.  Reaguj, jeśli karma powoduje alergię u psa czy kota.

Zadbaj o regularne wyczesywanie

Linienie to naturalny proces fizjologiczny zachodzący u Twojego pupila. Nasila się wiosną i jesienią. Jeśli chcesz kontrolować stan sierści w Twoim domu, to regularne wyczesywanie sierści powinno stać się rytuałem. Częstotliwość zabiegu zależy od rodzaju umaszczenia. Warto dobrać odpowiednie szczotki dostosowane do typu sierści Twojego psa lub kota. Na rynku dostępny jest szereg produktów dedykowanych dla sierści krótkowłosej i długowłosej. Dodatkowo zadbaj o regularne kąpiele pupila, przy czym używaj kosmetyków dedykowanych dla zwierząt. Używanie ludzkich produktów kąpielowych może powodować podrażnienia skóry pupila, z uwagi na inne PH.

Wyeliminuj stresory

Stres u zwierzęcia, podobnie jak u człowieka, wywołuje szereg niepożądanych skutków. Jednym z nich jest nadmierne gubienie sierści. Podstawą jest obserwacja pupila i znalezienie przyczyn powodujących stres. Warto przepracować pewne sytuacje z czworonogiem, by w przyszłości zapobiec stresowi z nimi związanym. Jako właściciel unikaj agresywnego zachowania wobec zwierzęcia. Krzyk nie jest rozwiązaniem. Zadbaj o wspólne spędzanie czasu, poświęć uwagę pupilowi. Regularne spacery pomogą w rozładowaniu napięcia.

Odpowiednie domowe środki czyszczące kluczem do sukcesu

Mimo odpowiedniej pielęgnacji i diecie nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować sierści z naszego mieszkania. Możemy jednak skutecznie z nią walczyć! Kluczem do sukcesu są odpowiednie środki czystości. Zacznij od zakupu odkurzacza ze szczotką zbierającą włosy albo jeszcze wygodniejszego w użyciu robota sprzątającego. Warto zaopatrzyć się w rękawice do zbierania sierści z mebli – głownie z kanapy. Można je prać po użyciu, dzięki czemu jest to ekonomiczne i skuteczne rozwiązanie.

Produkty do czyszczenia odzieży

Wychodzisz w pośpiechu z domu, a Twoje ubrania są całe w sierści? Chyba każdy właściciel psa lub kota to przeżywał. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów rolek z taśmą samoprzylepną do odzieży. Dzięki małym rozmiarom można ją mieć zawsze przy sobie, np. w torebce czy w aucie. Ciekawym rozwiązaniem są kulki do prania, które są pokryte rzepami. Wystarczy włożyć je do pralki razem z ubraniami, by skutecznie pożegnać się z sierścią w naszej garderobie.

Podsumowując

Spośród podanych metod radzenia sobie z sierścią w mieszkaniu wybierz te, które akurat w Twoim domu okażą się skuteczne. Niech nasze zwierzaki cieszą się możliwością wylegiwania na kanapie, a my nie traćmy przy tym nerwów. W końcu zarówno nasi pupile jak i my sami mamy się dobrze czuć w swoim towarzystwie.

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz