Groomer – psi fryzjer!

Groomer - stosunkowo nowy zawód, który cieszy się w Polsce dużą popularnością. Na pytania donośnie pracy psiego fryzjera odpowie Sarą Sałapatek z salonu Perros w Krakowie.
AUTOR: Kinga Piłat

Dzień dobry Pani Saro, skąd w ogóle pomysł na ten zawód? Jak to się zaczęło?

Do teamu Perrosa dołączyłam w 2014 r. Na początku zajmowałam się sklepem oraz reklamą. Podglądając groomerów w czasie pracy, pomyślałam, że jest to coś czym mogłabym się zająć. Dzięki przychylnemu losowi i Michałowi (któremu jestem za to serdecznie wdzięczna) udało mi się wyszkolić pod czujnym okiem Pani Izabeli. Szlifowałam swoje umiejętności z dziewczynami pracującymi w Perrosie.

Co w ogóle oznacza „Perros“? Czy jest jakaś historia związana z tą nazwą?

„Perros” w języku hiszpańskim znaczy psy. Założycielem tej firmy i pomysłodawcą nazwy jest Michał. Z tego co wiem, miał okazję zwiedzić Hiszpanię. Może go urzekła…

Czy lubisz swoją pracę? Co Cię w niej fascynuje? Miałam okazję przyglądać się Waszej pracy i wiem, że jest to ciężka, fizyczna praca na stojąco!

Ooo, tak, bardzo lubię moją pracę. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawia mi największą frajdę. Niesamowitą satysfakcję odczuwam natomiast w nadawaniu nowego wyglądu psiakom potrzebującym. Okazuje się, że w bardzo szybkim czasie po metamorfozie znajdują nowe, kochające domy. W naszym salonie psiaki będące pod opieką różnych fundacji mają gratisowe strzyżenie, kąpiele oraz czesanie. To taka nasza mała cegiełka w drodze do ich lepszego życia. Cieszę się, że w taki sposób możemy pomagać.


Ile psów dziennie jest w stanie wyczesać, ostrzyć, wykąpać jedna osoba?

Dobre pytanie! Jeśli mówimy o pracy w wymiarze 8h, to średnio 4 pieski dziennie w wersji „Full“ jest w stanie „zrobić” groomer. Mówiąc wersja „Full“ mam na myśli kąpiel, suszenie, strzyżenie/trymowanie. Oczywiście dotyczy to psów małych i średnich ras. Nasz czas pracy jest również uzależniony od stanu okrywy włosowej oraz zachowania psa.

Wiem, że prowadzicie kursy. Czy osoby po takim kursie otwierają swoje salony lub pracują w zawodzie?

Owszem, większość naszych kursantów otwiera swoje salony i działa w zawodzie groomera. Myślę, że jest to ok. 90% osób przeszkolonych.

Ile salonów w Krakowie prowadzicie? Czy zamierzacie zwiększyć ich ilość?

W Krakowie funkcjonują dwa salony. Jeden na ul. Chełmońskiego, gdzie można spotkać mnie oraz Michała, a drugi na ul. Nowosądeckiej, gdzie pieczę sprawuje Klaudia. Na obecną chwilę nie planujemy powiększać naszej działalności.

Salon, to spora część Pani życia, ale co poza nim, kiedy odkłada Pani nożyczki i suszarkę?

Poza salonem razem z Michałem prowadzimy fundację „Peruna“, która ma na celu edukację dzieci i młodzieży w tematyce zwierzęcej oraz pomoc zwierzętom potrzebującym. Dodatkowo jestem instruktorem rekreacji ruchowej ze specjalizacją jazdy konnej oraz przodownikiem górskiej turystyki jeździeckiej. Można się domyślić, że konie to moje drugie życie. W wolnej chwili uprawiam także dogtrekking.

Wybane dla Ciebie

Wiosenne porządki w ogrodzie – jak przygotować oczko wodne do sezonu

Określenie wiosenne porządki zna chyba każdy z nas. Po zimie natura budzi się do życia, a co za tym idzie i w naszych ogrodach nastają spore zmiany. Chcąc cieszyć się ładnym widokiem za oknem musimy zakasać rękawy i przygotować ogród do nowego sezonu. Kiedy temperatura osiągnie na dobre plusowe wartości możemy zacząć też prace z naszym oczkiem wodnym.

czytaj

Mieszczuch w świecie zwierząt – wywiad z Michałem Malitowskim

Michał Malitowski – polski tancerz i trener tańca towarzyskiego, osobowość telewizyjna. Wielokrotnie nagradzany tancerz latynoamerykański zapraszany jest do programów telewizyjnych na całym świecie. Od lat sprawdza się w roli jurora w programie Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami. Wielokrotny Mistrz Świata w tańcach latynoamerykańskich.

czytaj

Mecenas i Ogórek – wyjątkowy duet Joanny Jabłczyńskiej

Joanna Jabłczyńska – polska aktorka telewizyjna i dubbingowa. Z wykształcenia prawniczka. Czynna uczestniczka i ambasadorka wielu akcji charytatywnych. Wielką sympatię widzów zaskarbiła sobie rolą w serialu „Na Wspólnej”.

czytaj

Kilka słów od wolontariusza – dlaczego warto pomagać?

Dobro wraca. To motto, które z pewnością przyświeca szlachetnym działaniom nie jednego wolontariusza. Dzisiaj o pomaganiu i związanych z tym przygodom opowie Ada Rumianek, która od lat, bezinteresownie pomaga zwierzętom.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz