Czy psy oglądają telewizję?

Wielu właścicieli zauważa, że ich psy wpatrują się w telewizor, czasem ciężko jednak stwierdzić czy pies faktycznie jest zainteresowany tym co dzieje się na ekranie, zwraca uwagę na telewizor że względu na wydobywające się z niego dźwięki czy też są inne powody?
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

Biorąc pod uwagę fizjologię oka psa będzie on odbierał obraz tv trochę inaczej niż człowiek.

Podobnie jak u ludzi psie oczy posiadają dwa rodzaje receptorów – czopki i pręciki. Czopki umożliwiają widzenie przy dobry oświetleniu, te drugi przy słabym świetle. Jednak czopki psów są wrażliwe tylko na dwie barwy światła żółty i niebieski. Ludzki receptory są trichromatyczne, rozpoznajemy barwy czerwony, niebieski i żółty, a także wszelkie ich kombinacje, dzięki temu jesteśmy w stanie dostrzegać ponad dziesięć milionów barw. W przypadku psów skala dostrzeganych przez nich barw jest mocno ograniczona. Ich czopki są dichromatyczne przez co psy rozpoznają znacznie mniej barw, zielony jest na przykład widziany jako odcień żółci, czerwony nie jest odróżniamy od szarości. Istnieje stacja telewizyjna stworzona z myślą o psach DogTv która często wykorzystuje w nadawanych audycjach barwę żółtą i niebieską, dobrze rozpoznawalna przez psy po to by je zainteresować i przykuć ich uwagę.

Psie oczy są również zdecydowanie bardziej wrażliwe na ruch. Zauważono, że wraz ze zmianą jakości nadawanych obrazów ze standardowej na HD psy lepiej dostrzegają obraz, jest on dla nich atrakcyjniejszy i prawdopodobnie dużo łatwiej jest im śledzić dany program.

Przeprowadzano sporo badań mających dać odpowiedź co psy lubią oglądać, a co nie przykuwa ich uwagi. Uzyskano bardzo różne i często niejednoznaczne wyniki

Potwierdzono, że do oglądania telewizji psy zazwyczaj zachęcają dźwięki. Szczekanie innego psa, skomlenie, czy też dźwięk piszczącej zabawki przyciągają uwagę psa. Zwracają również uwagę na głos ludzi dobiegający z telewizora. Przyjemny ton i wyraźne pochwały słyszane przez psa zdecydowanie zachęcają go do oglądania.

Z drugiej strony pojawiają się badania w których psy maiły do wyboru trzy ekrany na których wyświetlano różne obrazy. Psy decydowały się na oglądanie jednego z ekranów niezależnie od wyświetlanych treści. Nie wykazywały żadnych jednoznacznych preferencji.

Oglądanie telewizji przez psy sprowadza się raczej do krótkiego zerkania na obraz niż wciągania się w dłuższą fabułę. Psy raczej nie skupiają się na telewizji podobnie do ludzi, szybki się nią nudzą nawet jeżeli wyświetlane są obrazy potencjalnie atrakcyjne dla nich.

Psy bardzo różnie reagują na widziany obraz. Są dość aktywnym odbiorca. Często podchodzą i odchodzą od telewizora krążąc między właścicielem, a widzianym obrazem.

Niektórzy podejrzewają, że psy raczej nauczyły się naśladować człowieka niż faktycznie angażować się w widzianą na ekranie fabułę. Badania pokazały, że psy będące w dobrych relacjach z właścicielem podobają wzrokiem za człowiekiem i skupiają wzrok w tym samym punkcie co on. Może to sugerować, że podobnie dzieje się podczas oglądania telewizji.

Nie wyjaśnij o dotychczas czy psy oglądają telewizję dla przyjemności. Ludzi oglądają telewizję głównie dla relaksu, nawet jeśli oglądają coś co wywołuje nie do końca pozytywne emocje czy przyjemne odczucia (jak choćby horrory czy thrillery) psy raczej zwracamy uwagę na kojarzące się in pozytywnie obrazu jak inne zwierzęta. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić jakie motywy kierują psami oglądającymi telewizję.

Mimo rozwijającej się technologii i tworzeniu stacji dedykowanych psom my my pamiętać, że oglądanie telewizji nie zastąpi psom codziennych aktywności, zajęciach angażujących psi umysł i spędzania czasu z człowiekiem.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz