Ropień u kota. Czy jest się czym martwić? Pytamy lekarza weterynarii
Czas czytania: 2 min
Kinga Piłat: Dzień dobry! Nasz dzisiejszy temat nie jest chyba zbyt przyjemny, aczkolwiek na pewno pozwoli rozwiać wątpliwości wielu właścicieli kotów. Doktorze, czym jest zatem ropień u kota?
Dawid Dymacz: Cześć! Ropień jest to bolesna zmiana w przestrzeni tkankowej, wypełniona ropą, przeważnie o charakterze septycznym.
K.P: Czy ten problem naprawdę tak często dotyka koty?
D.D: Problem ten bardzo często dotyka koty wychodzące z racji walk między nimi o terytorium. Podczas walki dochodzi do uszkodzenia skóry, a w konsekwencji powstaje rana w której dochodzi do nadkażenia i ropień gotowy!
K.P: Czy można przed tym uchronić kota? Co można zrobić, aby minimalizować ryzyko wystąpienia ropnia?
D.D: Problem ten praktycznie nie występuje u niewychodzących kotów, a u kotów wychodzących najważniejsza jest kastracja, która osłabia poczucie terytorialności.
K.P: Na czym polega leczenie?
D.D: Leczenie ropnia polega na terapii miejscowej w postaci jego oczyszczenia. Z racji bolesności i ogólnego wpływu na samopoczucie kota, często wymaga też ogólnej terapii przeciwbólowej, przeciwzapalnej i antybiotykoterapii.
K.P: Czy w swojej pracy często spotykasz się z tym problemem u kotów?
D.D: Średnio kilka razy w tygodniu. Praktycznie zawsze są to wychodzące koty, niestety częściej samce i to niekastrowane.
K.P: Myślę, że rozwialiśmy wątpliwości wielu osób. Bardzo dziękuję, że udało Ci się wygospodarować czas na rozmowę.
D.D: Cieszę się, że mogłem pomóc. Również dziękuję za rozmowę.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj