Ropień u kota. Czy jest się czym martwić? Pytamy lekarza weterynarii.

Czym jest ropień u kota? Jak sobie z nim radzić? Na te pytania odpowie dr Dawid Dymacz – niekwestionowany specjalista dermatologii zwierząt. Swoją wiedzę zdobywał na licznych kursach, szkoleniach oraz sympozjach. W swojej karierze pomógł wielu zwierzętom borykającym się z problemami skórnymi. W przychodni weterynaryjnej „Podaj Łapę” w Zabierzowie zdobył zaufanie wielu osób dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu ich pupili. Do swojego zawodu podchodzi z ogromną pasją, a o chorobach zwierząt wie wszystko!
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 2 min

Kinga Piłat: Dzień dobry! Nasz dzisiejszy temat nie jest chyba zbyt przyjemny, aczkolwiek na pewno pozwoli rozwiać wątpliwości wielu właścicieli kotów. Doktorze, czym jest zatem ropień u kota?

Dawid Dymacz: Cześć! Ropień jest to bolesna zmiana w przestrzeni tkankowej, wypełniona ropą, przeważnie o charakterze septycznym.

K.P: Czy ten problem naprawdę tak często dotyka koty?

D.D: Problem ten bardzo często dotyka koty wychodzące z racji walk między nimi o terytorium. Podczas walki dochodzi do uszkodzenia skóry, a w konsekwencji powstaje rana w której dochodzi do nadkażenia i ropień gotowy!

K.P: Czy można przed tym uchronić kota? Co można zrobić, aby minimalizować ryzyko wystąpienia ropnia?

D.D: Problem ten praktycznie nie występuje u niewychodzących kotów, a u kotów wychodzących najważniejsza jest kastracja, która osłabia poczucie terytorialności.

K.P: Na czym polega leczenie?

D.D: Leczenie ropnia polega na terapii miejscowej w postaci jego oczyszczenia. Z racji bolesności i ogólnego wpływu na samopoczucie kota, często wymaga też ogólnej terapii przeciwbólowej, przeciwzapalnej i antybiotykoterapii.

K.P: Czy w swojej pracy często spotykasz się z tym problemem u kotów?

D.D: Średnio kilka razy w tygodniu. Praktycznie zawsze są to wychodzące koty, niestety częściej samce i to niekastrowane.

K.P: Myślę, że rozwialiśmy wątpliwości wielu osób. Bardzo dziękuję, że udało Ci się wygospodarować czas na rozmowę.

D.D: Cieszę się, że mogłem pomóc. Również dziękuję za rozmowę.

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz