Border collie – urodzony pasterz owiec?
Czas czytania: 3 min
Bordery od początku były wykorzystywane do pracy. Głównym zajęciem tych psów był wypas owiec. Niewielki, niezwykle mądry, odważny i posłuszny bym niezastąpionym partnerem pasterzy. Ich nauka nie wymagała wielkiego nakładu pracy. Bordery dzięki swej inteligencji potrafiły bardzo szybko przystosować się do panujących warunków i zmieniających się na halach sytuacji. Jednym z nadrzędnych zadań tych psów było również łowiectwo. Dzięki niezastąpionemu węchowi sprawdzały się na polowaniach podczas tropienia zwierzyny. Ludzie powożący zaprzęgami także bardzo cenili obecność bordera w swoich zaprzęgach. Ich inteligencja, szybkość uczenia się i niezwykła wierność wobec człowieka często doprowadzała je do roli lidera w psim zaprzęgu lub stawiała tuż obok lidera.
W dzisiejszych czasach, po latach klasyfikacji wyróżnia się psy typowo do pracy oraz osobniki przeznaczone do „show” czyli wystaw. Dopuszczalne są różne formy kolorystyczne szaty, aczkolwiek przewaga białego koloru eliminuje psy hodowlane w dalszym rozrodzie.
To co cechuje border collie, to niewątpliwie nieugięty zapał do pracy. Te psy nie znają umiaru, dlatego przyszyły właściciel musi nauczyć się wyciszać swojego psa i decydować o należnym mu odpoczynku. Te psy z natury są sportowcami, dlatego nabywając psa tej rasy trzeba się liczyć z koniecznością zapewnienia psu rozrywki. Dzisiaj nie każdy border musi pracować przy pasieniu owiec czy tropieniu zwierzyny, ale niewątpliwie należy zapewnić mu swojego rodzaju substytuty tych zajęć. Brak możliwości współpracy z człowiekiem będzie niósł przykre konsekwencje, ponieważ niezaspokojony border sam znajdzie sobie zajęcie, które może okazać się fatalne w skutkach.
Dzięki swojemu zapałowi do pracy, niezwykłej inteligencji, chęci współpracy dzisiaj bordery z powodzeniem spełniają się w wielu dziedzinach sportowych. Wybór tego psa do agility, frisbee, flyball to niewątpliwie dobry wybór. Coraz częściej można je również zauważyć jako psy wykorzystywane do dogoterapii, pracy w służbach mundurowych czy nawet jako psy przeganiające ptaki z pasów startowych na lotniskach.
Ta rasa według psychologa Stanleya Corena została uznana za najmądrzejszą rasę psa. Trudno się z nim nie zgodzić, widząc i obserwując zawody psich sportów. Te psy osiągają sukcesy na wielu płaszczyznach.
Pielęgnacja border collie nie jest kłopotliwa. Można rzec, że podstawowa higiena jest wystarczająca. Bordery nie wymagają wizyt u groomera czy nakładania specjalnych preparatów na sierść i skórę. Wystarczą regularne kąpiele i wyczesywanie sierści.
Jeśli chodzi o zdrowie, to najczęściej występującymi chorobami są anomalia oczu collie, choroby na tle neuronalnym czy dysplazje stawów. W wielu hodowlach przeprowadza się badania genetyczne, aby zapobiec niechcianym i przekazywanym chorobom, jednak nie zawsze daje to gwarancję uchronienia się przed ich wystąpieniem. Psy, które mają być wykorzystywane do obciążających prac czy sportów powinny przejść badania przed przystąpieniem do nich.
Niewątpliwie border, to ostatnio jedna z częściej wybieranych ras psów jako psy rodzinne. Są to bardzo przyjacielskie i oddane człowiekowi psy. Niestety wielu ludzi zapomina o ich pochodzeniu i nie zdaje sobie sprawy do czego ta rasa była stworzona. Bordery bez możliwości pracy z człowiekiem i częstych zajęć stają się psami nadpobudliwymi, ze skłonnościami do agresji. Z tych powodów osoby nie mające chęci do regularnych treningów nie powinny decydować się na tego psa.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj