Airedale terrier
Czas czytania: 2 min
Charakter
Osobniki tej rasy są bardzo wymagające. Airedale terrier nie będzie więc dobrym wyborem na pierwszego psa. Jego silny charakter i inteligencja są wyzwaniem dla niejednego opiekuna. Należy postawić przede wszystkim na wychowanie, ponieważ ta rasa ma skłonność do dominacji. Odpowiednia ilość pracy sprawi, że będzie najlepszym przyjacielem człowieka. Airedale terriery szybko się uczą i są bardzo aktywne. Należy zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu oraz zadania, które zaangażują je intelektualnie. Rasa ta uwielbia wodę. Mają ogólnie wesołe usposobienie i nie przejawiają agresji. Ich instynkt łowiecki może okazać się bardzo silny, dlatego tresurę trzeba połączyć ze skuteczną nauką przywoływania. Psy te, nie będą szczęśliwe w małym mieszkaniu z osobą, która prowadzi siedzący tryb życia. Ten temperamentny osobnik z odpowiednim właścicielem u boku będzie wdzięcznym kompanem wycieczek i przygód.
Długość życia: 10 do 12 lat
Umaszczenie: Czarny podpalany
Pochodzenie: Anglia
Wzrost:
56-59cm Samica
58-61cm Samiec
Waga:
18-23kg Samica
23-29kg Samiec
Cena: 3500 – 5000 tys.
Pielęgnacja
Airedale terrier wymaga odpowiedniej pielęgnacji sierści. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym trymowaniu. Dzięki temu sierść będzie błyszczeć. Młode osobniki powinny poddawać się temu zabiegowi około trzy raz w roku. Można także trymować poszczególne fragmenty ciała. Rasa ta nie lubi zbyt dużej ilości sierści. Aby zapewnić psu zdrowy wygląd i skórę najlepiej udać się do profesjonalnego salonu. Jak u innych ras psów należy wykonywać systematyczny przegląd oczu, uszu oraz zębów.
Zdrowie
Airedale terrier to stosunkowo zdrowa rasa. Oczywiście zakupiona od profesjonalnego hodowcy, który bada swoje psy pod kątem chorób genetycznych. Pies ten dobrze znosi zimne dni, należy jednak uniknąć długich spacerów podczas bardzo wysokich temperatur. Chorób, które można przypisać tej rasie jest naprawdę niewiele. Może się zdarzyć, że osobnik będzie miał problemu z dysplazją stawu biodrowego lub postępującego zaniku siatkówki. Zaleca się także kontrole nerek.
Wybrane dla Ciebie
Guz przysadki u szczurów
Guz przysadki spędza sen z powiek wielu opiekunom szczurów. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń tych zwierząt, charakteryzujące się gwałtownym przebiegiem od wystąpienia pierwszych objawów. Wiedza na temat tej choroby jest niezbędna, jeśli mamy w swoim otoczeniu szczurki.
czytajAgresja u psów – fakty i mity. Rozmowa z zoopsycholożką i trenerką psów Dominiką Iwanek (podcast, zdjęcia)
W najnowszym odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy na temat zachowań agresywnych u psów. Z materiału dowiesz się między innymi, czym jest psia agresja, jakie są jej przyczyny i jak na nią reagować oraz jak zachować się podczas bójki psów. Na nasze pytania odpowiedziała Dominika Iwanek – certyfikowana zoopsycholożka i trenerka psów, założycielka marki Talks About Dogs. Przyjemnego słuchania!
czytajJak wybrać dobrą hodowlę psów? Poradnik
W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na posiadanie psiego domownika. Decyzja o zakupie psa konkretnej rasy to jednak dopiero połowa sukcesu. Równie ważny jest wybór odpowiedniej hodowli.
czytajPoznaj papuzie zachowania
Zastanawiasz się jak powinna wyglądać papuzia codzienność? Martwisz się, że Twoja papuga spędza dużo czasu na ramieniu? Czy Twoja papuga potrafi korzystać z zabawek? Tak naprawdę zachowania papug trzymanych w domach nie różnią się od tych zachowań, jakie przejawiają ich dzicy kuzyni na wolności.
czytaj